Bayburt Kalesinde Arkeolojik Kazı Başlıyor

  • Haberin Tarihi: 30 Haziran 2017
  • Bu haber 963 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt Kalesinde Arkeolojik Kazı Başlıyor

Bayburt’un tarihi Kalesinde, arkeoloji kazı çalışmalarıyla birlikte sur onarımına kısa bir süre sonra başlanıyor.

Erzurum Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan Bayburt Kalesi sur onarımı ve arkeolojik kazı projesiyle ilgili İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Bekir Kurtoğlu şunları söyledi;

2015 yılında Bayburt il Kültür Turizm Müdürlüğüne tahsisi yapılan kalenin 153 bin metre kare alanda bulunan Bayburt Kalesindeki sur ve kilise onarımı, arkeoloji kazısı 20.07.2017 tarihinde ihalesi yapılacaktır. Ayrıca kale eteklerinde kaybolmak üzere olan surların projelendirilmesi yapılacaktır.

Onarımı yapılacak olan Bayburt Kalesinin arkeolojik kazısı da Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Bayburt Müzesi teknik ekipleri tarafından eş zamanlı olarak arkeolojik kazısı da devam edecektir. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ın mali desteği ve Sayın milletvekilimiz Doç.Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun özel ilgi ve alakasıyla kısa sürede sonuca ulaşmış olan tarihi kale onarım ve kazı sonrasında tarihi yapının belirli yerlerinde büfeler, wc, gezi alanları, foto safari alanları olmak üzere sosyal amaçlı kullanılan yerlerinde yapılması düşünülmektedir”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.