Vicdanları Sızlatan Görüntülerin Sessiz Çığlığı!

  • Haberin Tarihi: 30 Ağustos 2019
  • Bu haber 265 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vicdanları Sızlatan Görüntülerin Sessiz Çığlığı!

Bayburt’ta 2013 yılında Mevsimlik Gezici Tarım İşçileri için yapılan 8 adet ve 30 küçük prefabrik evin içerisinde bulunan eşyaların büyük bir bölümü tahrip ve talan edilmiş durumda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın desteğiyle yapılan mevsimlik gezici tarım işçilerinin barınacağı METİP evler, 12 dönümlük arazi üzerinde yapılıştı. Projesi İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan prefabrik evlerde yaz mevsiminde Bayburt’a gelebilecek mevsimlik tarım işçilerinin kalması amaçlanıyordu.

Yapıldığı yıllarda yerel ve ulusal haberlerde yer alan ve o günün şartlarında 500 bin liraya mal olan ve her bir evin 4 kişilik olduğu ve toplam 120 kişinin kalabileceği prefabrik evlerin içerisinde inanılmaz ve şoke eden görüntüler var.

Her bir evin içerisinde mutfağı, banyosu, yatak ve oturma odası bulunuyor. Kameralara yansıyan görüntülerde öncelikle banyo bölümünde bulunan su bataryalarının tamamı sökülerek alınmış durumda. Lavabo taşları ve muslukları alınmış bir çoğu ise kırılmış. Duşa kabinleri tahrip edilmiş. Mutfak bölümünde bulunan dolapların bazıları alınmış, bazıları ise tahrip edilmiş. Lambaların tamamı sökülerek veya yuvası kırılarak komple alınmış. Kalorifer panellerinin bazıları sökülerek götürülmüş. Isı yalıtımı yapılan tavanlar genel olarak tahrip edilmiş.

Kimler tarafından hangi anlayış ve nasıl bir vicdan ile tahrip edildiği bilinmiyor. Devletin hizmet adına yaptırdığı bir yatırımın nasıl talan edildiğinin de cevabı maalesef yok.

Bu görüntüler kamu malına nasıl zarar verildiğinin acı gerçeklerinden birisini yansıtıyor. Bu görüntülerden ders çıkarmak ve kamu malının herkesin malı olduğunu vurgulamakta yarar var. Bu şehirde benzer görüntülerin yaşanmaması vicdan sahibi herkesin temennisidir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.