DOLAR 6,0840
EURO 6,5770
ALTIN 315,3
BIST 119.196
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 4°C
Parçalı Bulutlu

Tren Yolu Konusu Ordu’da Gündeme Taşındı

Tren Yolu Konusu Ordu’da Gündeme Taşındı
04.12.2017
A+
A-

Bayburt’un yıllardır hayallerinden birisi olan “tren yolu” konusu son zamanlarda gündemden düşmüş gibi ve tartışılmıyor olsa da, bölge için düşünülen hızlı tren konusu Ordu’da toplanan Gazeteciler Federasyonu tarafından gündeme taşındı.

Karadeniz Gazeteciler Federasyonunun Ordu’da yapılan ve iki gün süren toplantı sonrası yayınlanan sonuç bildirgesinde, Karadeniz limanlarını ulusal demiryolu sistemine bağlayacak dikey (Sivas-Erzincan-Gümüşhane-Trabzon) bağlantılar ile kıyıyı izleyecek Sarp-Samsun demiryolu projesinin, öncelikli olarak ele alınmasının bir zorunluluk olduğu ifade edildi.

Ordu’da düzenlenen ve 2 gün devam eden  Karadeniz Gazeteciler Federasyonu 4. Başkanlar Kurulu Toplantısında, yerel basın yayın kuruluşlarının sorunları ve bölgesel beklentiler dillendirildi. Toplantı sonrası yayınlanan sonuç bildirgesinde Karadeniz limanına ulaşacak olan demiryolu geçiş projesinde sadece Sivas-Erzincan-Gümüşhane-Trabzon illerinin ismi geçmiş olsa da bu proje dikey bağlantı içerisinde Bayburt’ta yer alıyor.

Toplantıda gündeme gelen konulardan birisi olan tren yolu konusunda Sivas-Erzincan-Gümüşhane-Trabzon bağlantıları ile kıyıyı izleyecek Sarp-Samsun demiryolu projesinin, öncelikli olarak ele alınması ve Ankara-Çorum-Samsun hızlı tren demiryolu projesinin de bir an önce başlatılmasının önemli olduğu vurgulanan toplantı sonrasında sonuç bildirgesiyle açıklandı.

Açıklanan sonuç bildirgesinin tamamı  şöyle;

“Türkiye büyük sorun ve tehditlerle karşı karşıyadır. Bu ağır koşullarda siyasal ve toplumsal uzlaşma bir zorunluluktur. Türkiye, demokrasi ve hukuk içerisinde ortak bir yaklaşımla bu sorun ve tehditleri aşabilecek birikime sahiptir.

Basın özgürlüğü demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazıdır. Basın kuruluşları ve basın mensuplarının daha özgür ve demokratik ortamda çalışmasının yolları açılmalıdır. Basın çalışanlarının özlük hakları ve iş güvencesinin sağlanmasına yönelik adımlar atılmalıdır. Gazetecilik mesleğinin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu ortadan kaldıracak girişimler derhal başlatılmalıdır.

Demokrasinin temel unsurlarından biri olan yerel basın, çok ağır sorunlar içinde ayakta kalmaya çalışmaktadır. Yerel basının yaşaması için hayati öneme sahip olan resmi ilanda, tarifelerin arttırılması olumlu bir adımdır. Bu kararın en kısa sürede Resmi Gazete’de yayımlanarak yaşama geçirilmesi gerekmektedir.

Büyük bir kaos ve belirsizliğin yaşandığı internet medyasının, basın özgürlüğü ve çok sesliliğe zarar vermeyecek şekilde bir düzenlemeye tabi tutulması bir zorunluluktur. Bu alanda bir an önce adım atılmalıdır.

Karadeniz’in temel alanlarda ihtiyaçları gözetilerek, Karadeniz limanlarını ulusal demiryolu sistemine bağlayacak dikey bağlantılar ile kıyıyı izleyecek Samsun-Sarp demiryolu projesinin, öncelikli olarak ele alınması bir zorunluluktur. Bu çerçevede Ankara-Çorum-Samsun demiryolu projesi de bir an önce başlatılmalıdır.

Karadeniz’in sorunları da,. Çözüm yolları da ortaktır. İllerin özgün durumları gözetilerek, var olan bölgesel kuruluş ve girişimlere işlerlik kazandırılmalıdır. Bölgesel ve uluslar arası ihtiyaçlar gözetilerek, çevresel ve kültürel değerler korunarak, küçük ve orta ölçekli sanayi yatırımları öne çıkartılmalıdır. Turizm ve enerji yatırımları, doğal değerler korunarak gerçekleştirilmelidir.

Karadeniz’in tüm meslek örgütleri ve basın kuruluşları, sorun ve çözümler konusunda ortak hareket etmelidir.” 

Karadeniz Gazeteciler Federasyonunun düzenlediği toplantıya Bayburt’u temsilen Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız katıldı.

Ordu’da düzenlenen ve 2 gün devam eden  Karadeniz Gazeteciler Federasyonu 4. Başkanlar Kurulu Toplantısı, sonuç bildirgesinin açıklanması ile son buldu.

YORUMLAR
 1. FATİH ÖZ dedi ki:

  “DEMİRYOLU OLAN ŞEHİRLERDE”GÖÇ OLAYI YOKTUR,BAYBURT AKPARTİ İLBAŞAKANLIĞI”DEMİR-
  YOLU PROJESİNİ HAYATA GEÇİRir İSE,GÖÇ OLMAZ,ÖNEMİNE BİNAEN”AÇIN HALİNDEN TOK ANLA-
  maz??????????????,SELAM VE DUA İLE.SILAYA SELAM?????????????????????,DISBURG.

 2. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  Gazeteciler tarafından gündeme taşınması olumlu ve destekliyoruz…
  Bu demir yolunun sarp-Trabzon-ordu -Samsun’a kadar paralel
  gelmesinde bir sorun yok…
  Konuşulmayan Doğu Karadeniz’e ,Doğu Anadolu ya hangi koridordan
  bağlanacağıdır..
  Aslında bilim adamları , ekonomik, verimli ,bilime aykırı olmayan gereken
  güzergahı belirtiler, bu konu Ankara’da kapalı kapılar ardında konuşuluyor…
  BAYBURT bu konuda , belki bir adım önde, bu bize rehavet vermemeli…..!
  Bayburt’a inmeyen veya Trabzon bağlanmayan demir yolunun , bölgeye hiç bir
  faydası yoktur… Trabzon-Rize tüm Doğu Karadeniz bunun bilincinde…
  Maalesef acı olan şu ,her ilin demir yolu Platformu varken , biz
  DEMİR YOLU PLATFORMUNU kuramadık… Bazı yetkilileri uyarmamıza rağmen…
  Üniversite,Ticaret odası,Esnaf odaları, tüm parti temsilcilerinden , bazı STK’lar ve
  basın işin içine katılarak ,bu PLATFORM kurulmalıdır….
  Bu platformda bulunacak olan bilim adamlarımız ,hem kamu oyunu bilgilendirir
  savunduğumuz ,güzergahın haklılığını anlatır….Bilmiyorum da ha neyi BEKLİYORUZ…?
  İnşallah hayırlı olur….Tabi ki yatarak değil…..