Ölen Kadın Organlarıyla 3 Kişiyi Yaşama Bağladı

 • Albümün Tarihi: 2 Ocak 2018
 • Bu Albüm 1062 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Bayburt Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen K.Ö. (61) kadının organları 3 ayrı ilde organ nakli bekleyen 3 hastaya nakledilmek üzere Ankara, Samsun ve Malatya’ya gönderildi.

Beyin kanaması nedeniyle 3 gün önce Bayburt Devlet Hastanesine kaldırılan 61 yaşındaki K.Ö’nün beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından yakınları tarafından organları bağışlandı.

Verilen karar sonrası Hastane yetkilileri Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü ile görüştü.  Bunun üzerine Malatya’dan gelen hekimler ve Bayburt Devlet Hastanesi doktorları tarafından yaklaşık iki saat süren başarılı operasyonun ardından hastanın karaciğeri ile iki böbreği alındı.

K.Ö’nün karaciğeri, Bayburt Genç Osman Stadyumuna gelen Sağlık Bakanlığına ait hava ambulansıyla Malatya’ya, böbreklerinden birisi karayoluyla Samsun’a diğer böbreği ise havayoluyla Ankara’ya sevk edilmek üzere karayoluyla Trabzon’a gönderildi.

Bayburt’ta ilk defa gerçekleşen organ nakli konusunda açıklama yapan İl Sağlık Müdürü İlker Hancı şunları söyledi:

“3 gün önce beyin kanaması şikayetiyle hastanemize gelen hastamızı ikinci seviye yoğun bakıma aldık. Bütün gerekli tedaviler yapıldı. Ancak hastanın dün öğlen saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Hastamızın ailesinin vermiş olduğu karar sonrasında organ bağış merkeziyle görüşerek organ bağışını bugün itibariyle gerçekleştirdik. Malatya’dan gelen sağlık ekibi tarafından bağışlanan organlar alındı. Alınan böbreğin birisini Ankara’ya, diğer böbreğini Samsun’a, karaciğerini ise Malatya’daki organ nakli bekleyen hastalara nakledilecektir.” dedi.

Bayburt’ta ilk kez organ bağışı gerçekleştiğini vurgulayan Hancı:

“Bayburt’ta ilk kez gerçekleşen bir sağlık konusudur. Bu tür bağışları biz Sağlık Bakanlığı olarak ve Bayburt’taki sağlık ekibi olarak artmasını diliyoruz. Çünkü bu organ bağışı organ yetmezliğine maruz kalmış hastalarımızın hayatını kurtarmaktadır. Şunu özellikle belirtmek istiyorum; “bu hastamız daha önceden organ bağışı yapmamış hasta yakınlarının onay vermesiyle gerçekleşmiş bir durumdur. Ben hayatını kaybeden hastamıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Bütün Bayburtluların organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını bekliyorum.

Organ nakli konusunda emeği geçen öncelikle, yoğun bakım personeline, Beyin Cerrahi Uzmanımız Merdan Orunoğlu’na, Anestezi Uzmanımız Hilal Kırcı’ya ve Organ ve Doku Nakli Koordinatörü İbrahim Kurt’a teşekkür ediyorum. Kendilerinin bu konuda emekleri fazlasıyla olmuştur. Emeği geçen diğer sağlık personelimize ve Malatya’dan gelen nakil ekibine de teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • adnan
  3 Ocak 2018 08:16

  Allah mekanını cennet etsin

 • İlyas Serdar
  5 Ocak 2018 20:29

  Bayburt ve Bayburtluluk adına tarihi bir olay.Vefat eden hanımefendiye Allah tan Rahmet ailesine baş sağşığı dilerken, Başta il Sağlık Müdürümüz Dr.İlker HANCI olmak üzere Tüm Sağlık Bakanlığı çalışanlarını tebrik ediyorum.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.