Hayvanlarınız Meraya Çıkmaya Hazır Mı ?

  • Haberin Tarihi: 14 Nisan 2019
  • Bu haber 139 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hayvanlarınız Meraya Çıkmaya Hazır Mı ?

 

Kış ayının bitmesi ve karların erimesiyle birlikte Bayburt’ta küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri mera için hayvanlarını hazırlamaya başlıyorlar.

Bu hazırlıklar nasıl olmalı?

31/03/2019 tarihine kadar, Sığır ve koyun-keçi türü hayvanların tanımlanması tescili ve izlenmesi yönetmeliği kapsamında tüm köyleride ve mahallelerde güncelleme çalışmaları, aşılama çalışmaları ile birlikte aralıksız devam etti. Bu kapsamda yetiştiricilerin sahip oldukları küçükbaş hayvanların koyun-keçi vebası aşıları, koyun-keçi brusella aşıları ve sığırların şap aşılamaları, sığırların nodüler ekzantemi (Sığır Çiçeği) aşılamaları, brusella ve septisemi aşılamaları işlemleri İl Müdürlüğü tarafından tamamlandı.

Yine 31/03/2019 tarihinde güncelleme ve küpeleme affı bittiği için, yetiştiricilerin hayvan alımlarında il ve ilçe içindeki nakillerinde hayvan pasaportlarını, iller arası nakillerde ise mutlaka veteriner sağlık raporunu alarak hayvanlarını kendi işletmelerine getirmeleri gerekiyor. İller arası alınan veteriner sağlık raporlarını 5 gün içerisinde işletmelerinin kayıtlı olduğu İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirimleri yapılmalıdır. Sağlıklı sürülerin devamlılığı için işletmelerine alacakları hayvanların programlı aşılarının yapılmış olması gerekmektedir.

Ayrıca programlı aşılamaların dışında meraya çıkacak hayvanların iç ve dış parazit mücadelesinin yapılması, yanıkara hastalığı gibi hastalıklara karşı korunmak için gerekli aşılamalarının yapılması gerekir.

Meraya çıkış süreleri hayvanların uzun süredir, ahırlarda ve ağıllarda kapalı kaldıkları düşünülerek alıştıra alıştıra yapılmalıdır. Çünkü birden meraya çıkan hayvanlarda özellikle tırnak ve ayak hastalıkları gibi hastalıkların hızlı bir şekilde oluşması mümkündür.

Mevsim geçişlerinden dolayı meralardaki kırağı kalkmadan hayvanlar meraya çıkarılmamalıdır. Bu hususun özellikle sindirim sistemi hastalıkları gibi verim kaybına hatta ölüme sebep olabileceğini yetiştiricilerin unutmaması gerekmektedir.

Meraya çıkacak hayvanların beslenme alışkanlıkları (yedikleri yemler vb.) bir anda değiştirilmemeli ve alıştırma yöntemi ile meraya hazır hale getirilmeliler.

Güçlü sürüler elde edebilmek için sağlıklı hayvanlara ihtiyaç vardır. Bunun için hayvanların kayıt altına alınmasından, aşılamalarına kadar birçok önemli konuya dikkat edilmesi  gerekiyor.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.