Bayburt’ta Öğrenciler Çizgi İzleyen Robot Yaptı

 • Haberin Tarihi: 3 Mayıs 2019
 • Bu haber 311 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Öğrenciler Çizgi İzleyen Robot Yaptı

 

Bayburt Anadolu İmam Hatip Lisesi, Erzincan’da düzenlenen 4006 TUBİTAK Bilim Fuarına katıldı.

Okullarında oluşturdukları Robotik atölyesinde ortaya çıkardıkları teknolojik ürünler öğrencilerin geleceğe yönelik hedeflerini büyütmeye başladı. 

Oluşturdukları Robotik atölyesinde açıklama yapan Okul Müdürü Hasan Basri Topsakal, “Mustafa Çobanoğlu hocamızın önderliğinde 4006 TUBİTAK Bilim Fuarlarında kullanabileceğimiz ürünleri tedarik etmeye başladık. Daha sonra bu ürünleri okulumuzda yapabilir miyiz diye düşünmeye başladık. Mustafa hocamız derslerde kodlama eğitimleri de veriyordu. Bu düşüncemizi hayata geçirmek için öncelikle bu atölyeyi oluşmaya başladık. Daha sonra 3 D yazıcı yapıldı ve bu yazıcı sayesinde farklı ürünler ortaya çıkmaya başladı. ”dedi. 

Çalışmaların 2 yıl önce başlatıldığını ifade eden Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mustafa Çobanoğlu şunları söyledi:

“ Çalışmalarımıza başladığımız ilk yılımızda yarışmalara katılmadık. Sadece okulumuzda bir sergi oluşturduk. Bu yıl ki hedefimiz ise uluslararası yarışmalara katılmaktı. Bunun içinde ilk etapta 3 boyutlu bir yazıcıya ihtiyacımız vardı. Öncelikle bunu yaparak aktif duruma getirdik. Bu yazıcı sayesinde bir çok ürün yaptık. Milli Eğitimin hazırladığı uluslararası robot yarışmasına hazırlanmaya başladık. Onu bitirdikten sonra acaba çizgi izleyen robot yapabilir miyiz dedik. Bunlardan 3 tane yaparak Erzincan’da düzenlenen  4006 TUBİTAK Bilim Fuarına katıldık. Yaptığımız robotların çizimi ve kotlaması dahil hepsini öğrencilerimiz ile birlikte bu atölyede yaptık. Bu sürecin sonunda gördük ki, iki öğrenciyle başladığımız çalışmalara ilgi arttı ve sayı çoğalmaya başladı. Hafta sonları olmak üzere tatillerde dahi öğrencilerimiz atölyeye gelerek çalışmalarına devam ettiler.  Buda amacımıza ulaştığımızı gösteriyordu.”şeklinde konuştu.  

3 boyutlu yazıcının çalışması ve bu cihaz sayesinde üretilen robot kol ve çizgi izleyen robotun uygulamasını görüntülerde izleyebilirsiniz.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • raci
  4 Mayıs 2019 15:32

  tebrikler başarılar dilerim

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.