Bayburt Türküleri ve Halk Oyunları TRT Yolunda…

 • Haberin Tarihi: 5 Ekim 2019
 • Bu haber 79 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Türküleri ve Halk Oyunları TRT Yolunda…

 

Bayburt kültüründe yer alan türkü ve barlarının TRT repertuarına kazandırılması için, Şair Zihni Kent Ormanı’nda Bayburt Valisi Cüneyt Epcim’inde katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumu Müzik Dairesi Başkanlığı’nca gerçekleştirilen derleme çalışması ile kayıt altına alınmamış ya da bilinmeyen Bayburt türküleri ile barlarının repertuara kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda Bayburt’a gelen TRT Ankara Radyosu Sanatçıları Kenan Tuna ile Hüseyin Ceylan bir haftalık süre zarfında yüzden fazla türkü ve halk oyununu, nota ve figürleriyle kayıt altına aldı. Çalışmalar tamamlandığında eserlerin TRT repertuarına eklenmesi için kurula sunulacak.
.
Vali Cüneyt Epcim şehir merkezi ve köylerde bilinmeyen ya da unutulmaya yüz tutmuş türkü ve barlar için çalışmalara katkı sunan isimlerle Şair Zihni Kent Ormanı’nda bir araya geldi.

Başlatılan çalışmalar dolayısıyla TRT’ye teşekkür eden Vali Epcim, “Bayburt dediğimizde insani ve kültürel özellikleriyle öne çıkan bir şehirden bahsediyoruz. Özellikle kültürel korumacılık ile Türk gelenek ve göreneklerine sahip çıkılması anlamında Bayburt merkezi konumda olan bir şehir diyebiliriz. Çoruh Havzası olarak ifade ettiğimiz bu kesim, Anadolu’da sözlü kültürün en güçlü olduğu noktalardan birisi. Bu havzadan sözlü kültüre dayalı türkülerimiz, hikâyelerimiz başta olmak üzere birçok yapıt çıkarabileceğimiz bir durum söz konusu. Bu noktada TRT’mizin buraya gelip, kaybolmaya yüz tutan sözlü eserleri ortaya çıkaracak olmasından son derece mutluyuz. İnanıyorum ki; TRT repertuarına girmeyi başaracak kalitede sözlü kültür unsurlarını burada tespit edeceğiz. Bayburt kültürüne ve geçmişine önemli bir hizmetimiz olacak” dedi.

TRT arşivlerinde Bayburt’un otuz sekiz türküsü, altı da barı olduğunu ifade eden TRT Ses Sanatçısı Kenan Tuna ise Bayburt’un bu anlamda bilinenden daha zengin olduğunu dile getirdi. Arşivlerde Remzi Çavuldak, Remzi Kırıcı ve Bayburtlu Zihni’den eserlerin yer aldığını belirten Tuna, “İnşallah bu sayıyı iki yüz, üç yüzlere çıkaracağız. Zaman zaman bu çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kayıt altına alınmadığı için birçok eserin unutulduğunu ifade eden Bayburtlu Bağlama Sanatçısı Hüseyin Ceylan da “Çok güzel türkülerimiz var fakat bunlar hiç kaleme alınmamış. Mesela bazı arkadaşlarımız bir dörtlüğünü söylüyor, gerisi yok. Sanırım bu anlamda biraz geç kalındı. Ama buna rağmen hem oyun olarak hem de söz olarak çok güzel eserler var” dedi.

Kurula sunulması planlanan eserlerden bazılarının seslendirildiği buluşmada çalışmalara katkı sağlayan isimlerle bilgi alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birlik Başkanı Selahattin Karaman TRT sanatçıları Kenan Tuna ve Hüseyin Ceylan, yerel sanatçılar katıldı.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Bayburtlu Salih
  5 Ekim 2019 13:49

  TRT nin bu çalışmaları dolayısı ile gerek TRT ye , gerek ise Bayburt ta bu konuya vesile olan herkese bir Bayburt lu olarak teşekkür ediyorum.
  Acizane bu sayfalardan zaman zaman yazmaya çalıştığım ve kendi adıma önemli olduğunu düşündüğüm bir konu olan mahalle odalarının daha zengin bir gündemlerinin olması ve buraların bir dernek veya federasyon halini alarak ekonomik açıdan ve Kültürel programlar açısından daha merkezi ve derli toplu ve bir düzen ile faaliyet göstermesi , gençler ile eğitim programları yapılması ,gençler ile yaşı ilerlemiş kültürel ve hayat tecrübesi üst seviyede olan insanlarımızı bir araya getirerek , kültürümüzün kaybolmasını önlemeli, özellikle manevi gerçeklerimizi bir medrese eğitimi kalitesinde gençlere ve geleceğe aktarmalı.
  Ayrıca TRT görevlilerimize Hicrani Baba, Ağlar baba gibi büyüklerimizin şiirlerini deyişlerini de derleme durumları olursa iyi olmaz mı.

 • Tarık
  6 Ekim 2019 11:27

  10 yıl oldu Bayburt’tan ayrılalı. O güzel insanlara selam olsun. Güzel bir proğram olmuş, emeği geçenlere teşekür ederim. Devamının gelmesi dileğiyle,

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.