Bayburt Belediyesi’nden Dolmuşlarla İlgili Açıklama Yapıldı

 • Haberin Tarihi: 15 Şubat 2019
 • Bu haber 298 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Belediyesi’nden Dolmuşlarla İlgili Açıklama Yapıldı

 

Bayburt il merkezinde toplu ulaşım sağlayan dolmuşlarda uygulamaya konulan kart sistemi sonrası vatandaşlardan gelen yoğun şikayetlerle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Bayburt Belediyesinden yapılan açıklama şöyle:

“Son günlerde özel halk minibüsü ve otobüslerinde Dolmuş ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi tarafından uygulanan kartlı sistem uygulamasından gelen şikâyetler üzerine Belediyemiz konuyla ilgili olarak inceleme başlatmıştır.

Balediyemizin ilgili birimlerinin bilgisi olmadan elektronik ücret toplama sistemine geçildiği, bunun ancak belediye ile işbirliği halinde yapılabileceği,  çalışma düzeninde değişiklik yapıldığı, bu uygulama çerçevesinde vatandaşlara 10 TL karşılığında kart satıldığı, indirimli tarifeden yararlanan vatandaşların kart almadığı takdirde tam bilet tarifesi uygulandığı ve vatandaşların bu şekilde kart almaya zorlandığı tespit edilmiştir.

Bu uygulamaların yasalara aykırı olduğu ve vatandaşların kart almaya zorlanmadan gerekli belgelerini göstererek indirimli tarifeden yararlanması gerekir. Dolmuş kooperatifinin belediye meclisinin belirlediği ücret tarifesinin dışında başka bir ücret uygulaması yanlıştır. Bu yanlış uygulamaların devam etmesi halinde Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır.” İfadelerine yer verildi.

Diğer taraftan Belediye’ye ait kartlı sistem uygulamalı olan 5 adet halk otobüsünün de kısa bir süre sonra hizmete gireceği vurgulandı.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 8 Yorum Yapıldı.

 • vatandaş
  15 Şubat 2019 16:11

  Eeeeee. Sonuç; Hoca güzel okuyonda çocuğun canı çıkıyor
  bir iki gün sonra aynı tas aynı tarak yola devam ederler. İlk öncelik eğitim, ikinci öncelik eğitim, üçüncü öncelik eğitim. 4,5,6,7,8,9…….98,99,100 …. öncelik Eğitim sonra Adabı muaşeret, Karşılıklı saygı sevgi

  Hayırlı Cumalar Dileğiyle……!

 • Bayburtlu
  15 Şubat 2019 16:33

  Canım Çıka Bayburt Acaba Bunları Hak Ediyormuyuz Cemiyet başkanı ve kimlerin bu işte hatası varsa açıklama yapmalarını Bekliyoruz

 • YOLCU
  16 Şubat 2019 14:08

  Belediyemizin basın açıklaması nereden tutulursa,bakılırsa bakılsın problemli…Kart sisteminin pratikteki faydası,modern oluşu ,trafikteki seriliği artırmasını bir kenara bırakıyorum.Ancak açıklamadan yasal olmayan bir şekil de belediye kararı olmadan elektronik kart sistemine geçildiği,kartı olmayan ve indirimli yolculuk yapması gerekirken bazı vatandaşlardan kanun,hukuk dışı tam bilet ücreti alındığı ortaya çıkıyor…Bu açıklamalardan belediye yetkililerinin maalesef yapılan,yaşanan yasa dışı uygulamaya göz yumduğu,kanuni görevini yapmadığı,bile bile müdahale etmediği sonucu ortaya çıkar ki bu daha vahim bir durum…Yetkilileri bir vatandaş,yolcu olarak görevini hukuk içerisin de yapmaya davet ediyorum…

 • yaşar
  16 Şubat 2019 14:20

  Ya kardeşim öncelikle bu dolmuşculara iyi bir eğitim verilmesi şart.Konuşma hal hareket davranış ve görgü kuralları bunlarla iigili iyi bir eğitim verilmesi lazım. Bunu artık belediyemi yapar veya başka bir kurummu yapar bilemiyorum.Öncelikle bu eğitim verimeli yoksa bunların başka türlü düzeleceği yok.Belediye zaten bi alem tam bi muamma. Varmı yokmu belli değil seçimden dolayı.Ya kardeşim biraz hizmet edin şu millete hizmet.Millet sizden hizmet bekliyor.Bırakın oy derdine seçim derdine düşmeyide hizmet edin.Ya 3 tane dolmuşcuya 3 tane manavcıya sözünüz geçmiyor yazık vallahi hemde çok yazık.Memleketin hali içler acısı.Dünya aleme rezil oluyoruz.Ama siz bunları göremeyecek kadar acizsiniz.Hem konuşuyorsunuz.Ama icraat yok.Yazık yazık yazık.

 • Meraklı
  18 Şubat 2019 09:23

  Hepsini anladık. Belediyenin yanlışı bu. peki o kartları satın alan okadar öğrenci okadar vatandaş ne olacak. Paralarını belediye mi geri verecek yoksa dolmuşçular mı. yoksa almasaydınız şimdi istediğiniz yerde kullanın mı diyecekler. o kartlardan yaptıkları kâr ne olacak. Bu kartlar için ne bir makbuz ne bir fiş verdiler. bunun vergisini ödediler mi. Vatandaş kartını geri götürünce parasını iade edecekler mi.

 • orhan
  18 Şubat 2019 09:24

  dolmuşlar belediye meclisinin belirlediği ücret tarifesinin dışında başka bir ücret uygulaması yapamaz. Bu yanlış uygulama devam etmesi halinde Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır diyor sayın yetkili 2 aydır bu dolmuşlar kafasına göre sistem çıkarmış kafasına göre üçret alıyor hala devam ederse ceza yazarız diyor.gerekli kurumların biran evvel bu işe el atması lazım

 • yunus
  18 Şubat 2019 19:26

  Kimse kusura bakmasın ama biz bayburt olarak çok şansısız. Çoğunuz beğenmez ama bir GÜMÜŞHANEYE bakın Bir BAYBURTA ikiside aynı ölçekte ama en az 25 yıl arkasından geliyoruz yöneticilerimiz hep boş.. 3-5 dolmuşcuya taviz verip binlerce öğrenci binlerce vatandaşı rezil ediyorsun KYK ya giden dolmuşa durak harici yolda bine bildim diyenin anlından öperimm.. Bizim yönetcileri brakın onu buraya atayalım buna şu konuda yardımcı olalım… Dolmuşcuyu göndermeyin eğitime YÖNETİCİLERİ GÖNDERİN BİR HAFTA GÜMÜŞHANEYE EĞİTİME…..

 • SELİM
  18 Şubat 2019 19:30

  Vakti zamanında samsunda metro yaptıracam diyen belediye başkanına dolmuşcular saldırdı.. 6 Ay kapısında polis bekledi ama o metroyu yaptırdı şuan hala dualar minnetler o başkan için Siz gidin kumda oynayın…

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.