Bayburt Üniversitesi Elektriğini Kendisi Üretecek

 • Haberin Tarihi: 23 Haziran 2016
 • Bu haber 1861 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Üniversitesi Elektriğini Kendisi Üretecek

Güneş Enerjisi Santrali Projesi için gereken 3 Milyon 600 TL bütçesi Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacağı açıklanan Bayburt Üniversitesi, kendi elektriğini kendisi üretecek.

1 megavat kapasiteli, “Bayburt Üniversitesi 1 GES (Güneş Enerjisi Santrali)” adlı güneş enerjisi üretim tesisi kurulması projesinin kabul edilmesinin ardından bir açıklama yapan Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun; “Üniversitemiz bu enerji santrali ile temiz ve sürdürülebilir enerji kaynağı güneşten kendi elektriğini kendisi üretecek.

Bu sayede petrol, doğalgaz gibi çevreye etkileri fazla fosil atıklarından enerji üretimini, hem de bu kaynaklardaki dışa bağımlılığımızı azaltarak, üniversitemiz kendi çapında ülke ekonomisine ve çevreye olumlu katkı vermiş olacak.

Bu projemizi Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal Bey’e sunduğumuzda çok heyecanlandı ve hemen resmi başvurumuzu yapmamızı istedi. Resmi başvurumuzun ardından kısa bir süre içerisinde Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından talebimiz onaylandı. Çevreye, yeniliğe, Bayburt’a ve Üniversitemize duyarlılığından dolayı Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal’a temsil ettiğim Bayburt Üniversitesi adına teşekkür ediyorum. 

Sayın Bakanımız üniversitemiz ile ilgili projelerimize geçmişte olduğu gibi destek vermektedir. Bundan sonrada bu desteğin devam edeceğine olan inancımız tamdır.  Bu konudaki memnuniyetimizi ve şükran duygularımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

20-25 yıl kullanım ömürlü santral 6-7 yılda kendisini amorti edecek. Proje bir kamu kurumu olan Bayburt Üniversitesinin şimdiki koşullardaki elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını sübvanse edecek. Süreklilik arz edecek proje ile elektrik açısından dışarıya bağımlılık azalacak.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • uyuz
  24 Haziran 2016 01:36

  bir tek bayburt üniversitesi değil tüm bayburt kendi elektriğini üretmelidir

 • etem
  24 Haziran 2016 09:05

  Tabiiki haber ve üniversitemizin yaptığı sistem çok güzel fakat üniversite demek şehre katma değer katacak projeler üretmeli 2008 kurulan üniversite hiç duydunuz mu tarım alanında hayvancılık alanında çalışma yapmış köylüyle şu projede beraber çalışmış BAYBURT’a uygun şu bitkiyi şu hayvanı geliştirmiş. Lütfen kendimize bunu bir kez olsun soralım.

 • bayburtlu
  24 Haziran 2016 23:34

  bu da diğer (sözde) projeler gibi unutulur gider bayburt gene kendi haline bırakılacaktır

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.