Yeni Ürün Geliştirme Proje Sergisi

 • Haberin Tarihi: 13 Haziran 2017
 • Bu haber 1377 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Yeni Ürün Geliştirme Proje Sergisi

Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin yeni ürün geliştirme (YÜRGE) dersi kapsamında bahar yarıyılında tasarladıkları ürünlerini sergiledikleri “5. Yeni Ürün Geliştirme Proje Pazarı Ve Sergisi”  Mühendislik Fakültesinde gerçekleştirildi.

Sergiye fakültelerden çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrenci katıldı.

Gıda Sanayinde rekabetin giderek arttığı günümüzde gıda işletmeleri tarafından AR-GE departmanlarında ürün tasarlanırken tüketicilerin fonksiyonel, az işlenmiş ve gündelik yaşamda pratik uygulamalar sunan ürünlere olan ilgisi göz önünde bulundurulmaktadır. Bayburt Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencileri de gıda sanayinin gereksinimlerine yönelik yetiştirilmeleri hedef alınarak, bir ürün ve proses tasarım dersi olan YÜRGE dersi kapsamında, proje yazımı ve planlama, gurup çalışmasının ilkeleri, ürün tasarımının temel ilkeleri, formülasyon hazırlama, ürün proses akış şemalarının oluşumu, prototip öncesi ve sonrası piyasa analizi, prototip geliştirme ve tasarlanan ürünün proje halinde sunumunu faaliyetlerini gerçekleştirmekteler.

Öğrencilerin tasarladıkları ürünler hakkında etkinliğe katılan misafirlere bilgi veren proje sergisi koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ayla Arslaner, ortaya çıkan her bir ürünün Gıda Sanayinde katma değer sağlayacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • hazar
  14 Haziran 2017 14:29

  TEBRİKLER..

 • Bayburt lu SALİH
  16 Haziran 2017 08:41

  Bayburt Üniversitesi Gıda bölümü hoca ve öğrencilerine bir Bayburt lu olarak teşekkür ediyorum çalışmalarının devamını diliyorum.
  Fakat bir hatırlatmada bulunmadan edemeyeceğim bundan bir kaç yıl önce ilk tarhanalı cips projesi ile Bayburt üniversitesi bu proje ile derece kazandı, ürünün patent hakkı alınamadı ve bu projede bulunan öğrencilerin elinden tutulmadı;
  Eğer olumlu proje gerçekleştiren ve projeci öğrencilerin elinden tutulması gerekmez mi, ister Üniversite bünyesinde, ister serbest piyasada nice projelerinin hayat bulmasını sağlamak önemli değilmi, birde Bayburt Üniversitesi yeni kurulmuş gıda bölümü olarak böyle bir ödülü ilk kez alıyorsunuz fakat öğrencilerinize yardımcı olmuyorsunuz yazık üzücü.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.