Vali Pehlivan, Evini Müzeye Dönüştüren Ömer Keleş’i Ziyaret Etti

  • Haberin Tarihi: 6 Ağustos 2018
  • Bu haber 563 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vali Pehlivan, Evini Müzeye Dönüştüren Ömer Keleş’i Ziyaret Etti

 

[responsivevoice_button buttontext=”SESLİ OKU” responsivevoice_button voice=”Turkish Female”] Bayburt Medya olarak tam bir yıl önce yaptığımız haberle dikkatleri üzerine çeken Ballıkaya (Pigeyi) Köyü’nde evini müzeye çeviren Ömer Keleş’i ziyaret eden Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan kendisine teşekkür belgesi verdi. 

Evini geleneksel mimari yapıya uygun şekilde restore edip eski ev eşyalarıyla donatan ve bahçesinde yıllar önce kullanılan araç, gereç ve edevatları sergilemek suretiyle mekanını müze eve dönüştüren dönüştüren Ömer Keleş’i Ballıkaya köyünde ziyaret eden Vali Pehlivan, yılların emeğiyle toplanan geleneksel tarım aletleri, eski eşyalar ve yöresel ürünlerden oluşan koleksiyonu ve evde yapılan restorasyon çalışmalarını inceledi. 

Kültür ve turizmi geliştirmeye yönelik gayretlerin ve hayata geçirilen yatırımların bu gibi girişimlerle daha anlamlı hale geldiğini söyleyen Vali Pehlivan, Bayburt İlimizde bu anlamda güzel örnekler ortaya konulduğunu belirtti. Vali Pehlivan, “Ömer Keleş kardeşimizin yaptığı gibi hemşerilerimizin bireysel gayretleriyle vücuda getirdiği bu ve benzeri çalışmalar bizleri memnun etmesinin yanı sıra ilimizde kültür ve turizm alanında yürütülen yatırım ve faaliyetlerin önemini ve değerini artırmaktadır. Bayburt ilimiz binlerce yıla dayanan gelenek ve göreneklerini yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma bağlamında devraldığı bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkıyor. Bugün bunun en güzel örneklerinden birini ziyaret etmiş olduk. Bu vesileyle ilimizin kültürünün yaşatılıp, kuşaktan kuşağa aktarılması adına gösterdiği gayret ve özverili çalışmalarından dolayı Ömer Haşlak’a teşekkür ediyor, bu başarılı çalışmalarının artarak devamını diliyorum.” dedi. 

Vali Pehlivan daha sonra köy içinde incelemelerde bulunarak ziyaretini sonlandırdı.

Vali Ali Hamza Pehlivan’a ziyareti sırasında İl Özel İdare Genel Sekreteri Hayrettin Koçyiğit, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bekir Kurtoğlu, İşadamı Mustafa Haşlak, Ballıkaya Köyü Muhtarı Burhan Keleş ve vatandaşlar eşlik etti.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.