Dolar 18,8319
Euro 20,3215
Altın 1.134,21
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt -3°C
Hafif Kar Yağışlı
Bayburt
-3°C
Hafif Kar Yağışlı
Sal -5°C
Çar -4°C
Per -2°C
Cum -3°C

Taşı ve taş ustası ile meşhur olan, ancak taş köprüsü olmayan şehir

Taşı ve taş ustası ile meşhur olan, ancak taş köprüsü olmayan şehir
16 Ocak 2023 22:29 | Son Güncellenme: 16 Ocak 2023 23:06
A+
A-

Taşı ve taş ustalarıyla meşhur olan ve Türkiye’nin en önemli nehirlerinden Çoruh Nehrinin çerisinden geçtiği Bayburt’ta, 9 köprüden hiç birisi taş köprü olarak yapılmış değil.

Bayburt konumu ve geçmişi itibarıyla tarih ve kültür şehri diye olarak bilinir. Bayburtluların kendi şehirlerine olan sevgisi tartışma götürmez bir gerçektir. Ancak bu sevgi, insanların içerisinde büyüttükleri kadar, şehrin büyümesine kültürel ve tarihsel özelliklerinin gelişmesine yeterli şekilde yansımamıştır.

Asırlardır tarihin derinliklerine akıp giden doğa harikası Çoruh Nehri’nin üzerinde bulunan beton köprüler de tarihi şehre yakışmadığı gibi yıllardır eleştiri konusu olmaya devam ediyor. 

Şehrin iki yakasında bulunan yerleşim alanlarını birbirine bağlayan ve yoğunlukla kullanılan köprülerin tamamına yakını DSİ tarafından birisi ise belediye tarafından yapılmış beton köprülerden oluşuyor. Sadece bir tanesi taş köprü konumunda görünüyor olsa da, aradan geçen uzun yıllar içerisinde yıpranmış ve şimdilerde tehlike sinyalleri vermeye başlamıştır.

Bütün bu gerçekler doğrultusunda köprülerle ilgili altı çizilmesi gereken en önemli konu ise taşı ve taş ustalarıyla ülke genelinde bilinen Bayburt’ta, nehir üzerinde bir tane dahi taş köprünün bulunmaması üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.

“Verilen sözler gerçekleşmedi”

Zaman zaman bazı siyasiler bu konuda söz vermiş olsalar da söylemden öteye geçmemiştir. Şehrin tam merkezinde bulunan ve kentte yaşayan insanların hemen her gün görebildiği veya üzerinden geçtiği köprülerin tarihi bir kente yakışmadığı tartışma götürmez bir gerçek olduğunu kabullenerek çözüm yolları aranmalıdır. Ayrıca nedeni çokta mantıklı olmasa da köprülerden birinin ismi Erzincan köprüsüne dönüştürülmüştür.  

“Hiç değilse taş kaplama yapılsın”

Bosna Hersek’te Neretva Nehri üzerinde yer alan Mostar Köprüsünü restore eden ustalardan Ömer Kırmızı hala Bayburt’ta yaşıyor. Bayburtlu birçok taş ustasına bu fırsat verildiğinde mükemmel taş köprüleri Çoruh Nehri üzerinde inci gibi sıraya dizeceklerinden hiç kimsenin kuşkusu yoktur. Mevcut beton köprülerin tamamı Bayburt taşından kaplama yapılacak olsa bile şu anki görüntülerinden daha güzel olacaktır.

Köprülerin taş köprüye dönüştürülmesi konusu devlet imkânlarıyla yapılmayacak olursa, o zaman Bayburtlular gerçek manada taşın altına ellerini kendileri sokmalıdırlar.

“Bayburtlular hayırseverdir”

İyi bilinir ki Bayburtlular yardım severlik konusunda Türkiye’de parmakla gösterilenler arasında ilk sırada yerlerini alırlar. Yapılacak olan ve tarihi kente yakışacak bir proje başlatılarak, il dışı ve yurt dışı başta olmak üzere bütün Bayburtluların desteğiyle 1 veya 2 köprü örnek taş köprüye dönüştürülebilir. Belediye veya bazı STK’lar böyle bir girişimin öncülüğünü de yapabilirler. Ya da Bayburtlu olan iş insanlarından birisi kendi ismini vermek üzere böyle bir köprünün yapılmasına vesile olabilir.

Cami, Okul, Kur’an Kursu, Huzurevi gibi hayır işleri yapan hayırsever Bayburtlular, hiçbir zaman unutulmaz ve hayırla yad edilirler. Köprü yapacak olan hayırseverler de her gün o köprüyü görenler veya üzerinden geçenler tarafından hayırla yad edileceklerdir.

“İlkleri başaranlar, unutulmayanlar arasında yerlerini alırlar”

Belki de şöyle bir yolda izlenebilir; İl dışında faaliyet gösteren sayısı yüzün üzerinde olan Bayburt Dernekleri istişare ederek bu konuda sorumluluk üstlenebilirler. Eğer bunu başaracak olursalar, bundan sonraki benzer hizmetleri de bu şehre kazandırmanın yolunu da açmış olurlar.

Ya da, Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı yönetimi alacağı kararla ilk kaplama taş köprü yapımını üstlenerek, bir başlangıca imza atmış ve örnek bir davranış sergilemiş olurlar.

Veya Bayburt Grup, yaptığı Hacı Kıyasi Şentürk Camisinin yanı başında bulunan köprüyü Bayburt taşıyla kaplatarak taş köprüye dönüştürmek suretiyle de bir başlangıca öncülük yapabilir.

Beklide Bayburt Doğal Taş Fabrikasının iştirakçileri olan Bayburt İl Özel İdaresi, Bayburt Belediyesi, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası, Bayburt Ziraat Odası ve Taşçılar Derneği işbirliğiyle yaptıracakları bir taş kaplama köprüyle başkalarını teşvik etmiş olurlar.

Daha da farklı düşünecek olursak, 1989 yılından buyana Bayburt’a Milletvekili olarak hizmet vermiş olanların en azından bu kentte çakılı bir çivileri olması anlayışıyla bedelini paylaşarak bir köprü yaptırabilirler.

Çoruh Nehri üzerindeki köprüleri, nehre ve kente yakışır köprüler haline dönüştürebilmek için değişik fikir ve alternatif çözümler de oluşturmak kaydıyla böyle bir başlangıcın stardı verilebilir. En azından bir örnekle başlanabilir.

Yapılacak olan taş kaplama köprü veya köprüler, yeni yüzyıla yakışacağı gibi geçme garantili köprüler arasında yer almayacaktır…

“İnanmak başarmanın yarısıdır”

Unutulmamalıdır ki, bu şehrin insanları inanarak başlattıkları bir imza kampanyasıyla Araklı yolundaki çift tüp tünelinin yapılmasının fitilini ateşlemiş ve başarmışlardır.

Bayburt Medya

 

 

 

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

 1. Nuh dedi ki:

  Bu konuda o kadar söylendim ki ağzınıza sağlık demekki göz zevki bir tek bende yokmuş tebrik ederim bu haberden ötürü, şunu söylemek istiyorum ayıp vallahi ayıp belediye vizyonsuz insanların elinde Bosna herseği geçtim yanı başımızda Gümüşhane kent meydanında köprü yaptırdı Bayburt taşından süper köprü bizim çapsızlar da birisi demirden Erzincan köprüsü yaptırdı demir yığını üniversitenin oraya demir tahta kaplama köprü valiliğin oraya beton köprü eski köprüler kendinden geçmiş valla ayıp ya gerçekten gözleriniz kör gerçekten Hiçmi vizyon yok Bayburt taşından şunları bi Mostar köprüsü bi Travnik köprüsü kemerli taş köprü yapmak zor mu taş desen var usta desen var ama vizyon yok hadi para yok desen ya kampanya yap iki günde köprü parası çıkar Bayburt spor için para topladınız da ne oldu parayı elin çocuklarına verdiniz aldı gittiler burda hiç olmazsa memlekete gözle görülür bi eser kalır vah ki sizi yönetici seçende suç sizde değil sizi oraya getirenlerde

 2. Ayhan KATILMIŞ dedi ki:

  Şehrimizin kültürel dokusu açısından önemli bir hususu gözlemlemişsiniz.Bir Bayburtlu olarak bu açıdan hiç bakmamıştım.Ekonomik şartların ağır olduğu bu dönemde umarım bir proje çıkar.Yada bu konuyu birkaç kez gündeme getirmek gerekebili.Duyarlılığından dolayı haber sitenizi tebrik ediyorum.

 3. Burak dedi ki:

  kent konseyi 1 kendi cebini 2 torpille işe girecekleri konuşuyor aralarında sadece kent konseyiymiş gördük çoruhun halini biride çıkıp bir şey diyemedi

 4. İNCİ YUCESOY-DISBURG dedi ki:

  KENT KONSEYİ,BİRARAYA GELMELİ,Kİ KÖPRULER TAŞ OLSUN-DEMİRYOLU GELSİN.,İSTİHDAM
  İÇİN.!!DEVASA POROJE KOP DAĞI TÜNELİ,GİBİ,İMZA KAMPANYASI YAPILMALI,SEÇİMLER YAKLAŞI-
  YOR.CANDAN BAYBURT HEPİMİZİN…

 5. cann Demiray dedi ki:

  EVET MALESEF TAS KÖPRULERIMIZ OLMALI HEMDE MOSTAR KOPRUSU IMARINDAN COK CIRKINLER

 6. Yusuf dedi ki:

  Son derece güzel ve içerik olarak doyurucu bu haber. Bir yerden başlanacaksa en güzel nokta burası. Çünkü hammadde istemez, usta istemez, çok para istemez. Kendi imkanlarımızla halledilebilir.

  Daha geniş açıdan bakacak olursak, lakin Bayburt yama ile düzelmez. Elbise artık yırtık pırtık. Bir tarafı pazen, bir tarafı keten, bir tarafı pamuk. Bu aba bu bedene olmuyor artık. Yeni bir libas gerek Bayburt’a. Tabi bunun için de vizyon. Bayburt imar seferberliğine girmeli. Radikal kararlar alınıp Bayburtumuza yeni bir elbise dikilmeli. İnsanların çoluk çocuğu ile vakit geçirebileceği, (ortasında fiskiye olan bir beton zemin harici) bir modern şehir yanında o kadim şehir unvanını sonuna kadar gösterecek de kültürel bir yerleşim yeri olma özelliğini ortaya çıkaracak bir imar devrimi yapılmalı Bayburt’ta. Yıkmadan düzelmez. Doğru projelere de İller Bankasının finansman sağlayacağı da oldukça aşikar.

  Ama burada bile gerçek sorun yerine halen köprü isimlerini tartışıyoruz. Trabzon’da Maraş Caddesi, Ankara’da İzmir Caddesi, Konya’da hatta Bosna Hersek Caddesi diye yer isimleri varken komşu şehrimizin isminin bir köprüye verilmesi niye yanlış olsun niye yalakalık olsun.

  Son söz olarak; 2500 yıllık Türk Şehri Bayburt’u istiyoruz biz. Kıvrıla kıvrıla akan Çoruh’un çağlaması ile etrafına selam vermesini, Kale’nin, çinilerle döşenmiş gerdanı ile güneşin doğuşunu haber vermesini, Şehit Osman’dan şehre bakınca, işte şurası Ulu Cami, “aha bak Taşhan”, “Saat Kulesine bak vay be” demek istiyoruz.

  1. Lorulu dedi ki:

   Yusuf bey yukarıdaki görüşlerinize katılıyorum. artık bir yerden başlamak lazım.. fakat cadde,sokak, bulvar, park köprü v.s. yerlere verilen isimler toplumdan kabul görürken itirazda götürmeyecek. Kardeş şehir olmanın yanında mukabiliyet esas alınmalı.. Erzincanda ,Bayburt caddesi , köprüsü v.s. varsa bizde verelim.. bu karşılıklıdır caddeyse,sokaksa ona verilir.. Bayburt köprüsü ismi Erincan da yoksa yoksa, biz niye verelim ?…

  2. Murat dedi ki:

   Yazdıklarınız şuanki cenahın kafasında ütopya gibidir. Eğer okuduyslar emin ol bana “ne diyor bu adam” demişlerdir. Söyledikleriniz günümüzde çok basit projeler.

 7. Turan M. dedi ki:

  Metin beyin yorumuna cevap,
  erzincan köprüsü diye bilinen köprünün sadece birkaç binliralık iki kenarında bulunan demirleri erzincan belediyesi tarafından yaptırıldığı için ismi öyle konulmuştur. Dönemim belediye başkanının ayıbıdır. o demirlerin parasını karşılayamayan ve erzincanlılara yalakalık yapmak için bu yolu tercih edenler utansın. isim konması gerekiyorsa birçok şehidimizden birisinin ismi konabilirdi. o köprünün ismi cemiyet köprüsü olarak bilinirdi.

 8. metin dedi ki:

  Neden Erzincan köprüsü adı verilmiş söyleyeyim.erzincan belediyesi tarafından yapılmış da o yüzden Erzincan köprüsü. köprüyü yapanların Erzincan li olduğunu herkes gibi sizde biliyorsunuz ama söylemesi zor geldi galiba. isteyin gelip taş kaplama köprüde yaparlar erzincanlilar. taş köprü adıyla isimlendirilen köprünün sadece ayakları taş

 9. Hadimü'l-Kadîm dedi ki:

  Gerçekten Bayburt için Bayburt’un tarihi ve kültürel dokusu için önemli bir konuyu gündeme getirmişsiniz. İnşallah en kısa zamanda bu eksiklik giderilip Çoruh’a ve Bayburt’a yakışan mimariye vuslat olur.

 10. Üsame Durmuş dedi ki:

  Haberi yapanın gönlüne sağlık.
  Köprüler Bayburtun yüzü gibi.Yüzler kırışmış,çökmüş ve yaşlanmış.Geçen yıllar dahada yaşlandırıyor Bayburtu.
  Bayramlarda kapısının aralanmasını bekleyen yaşlılar gibi,bir selama muhtaç Bayburt.
  Torunları verir mi onlara bayramĺık birer hediye.
  Tuttururmu birer platin eriyen kemiklerine.
  O kemikler ki sırtında yıllarca onları taşıdı.
  Vefalıdır Bayburtun torunları onlara olmaz her yer Bayburt ama onlar her yerde Bayburtludur.
  Hesap mı açılır dernekler mi çalışır bilmem ama hadi omuz verelim yaşlı Bayburta.

 11. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  Haber çok güzel, çok anlamlı içimizi sızlatıyor.. Bu habere nasıl bir yorum yapmalıyız ki rahatlayalım.. bu haberi Bayburt medyadan ziyade KENT KONSEYİ yapmalıydı , böyle bir
  konseyin varlığı, yokluğu da belli değil….Tarih ve kültür şehri BAYBURT , yönetilen ve yönetenlerin böyle bir derdinin olduğuna inanmıyorum.. Tarihi eserlerimizi yıkan, kapatan, vatandaşla buluşmasını engelleyen bir zihniyetiz. Yanılmıyorsam bu tarihi köprülerimizle ilgili ikinci bir haber yapılıyor , o günden bugüne ne yapıldı ? hiç bir şey , bu haberde ,arşivlerde kalacaktır.. Kusura bakmayın Türkiye’nin en kötü yönetilen iliyiz, hem siyasi hem de belediyecilik noktasında. Allah yardımcımız ola…Selamlar..