Halep İçin 5 Aşamalı Eylem Planı

 • Haberin Tarihi: 9 Aralık 2016
 • Bu haber 1061 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Halep İçin 5 Aşamalı Eylem Planı

Memur-Sen Konfederasyonu, kuşatma ve işgal altındaki Halep için ‘5 Aşamalı Eylem Planı’ açıkladı. Plan doğrultusunda ilk aşama olan tüm illerde eş zamanlı yapılan basın açıklaması Memur-Sen Bayburt İl Temsilciliğinde yapıldı.

Basın açıklamasında “Halep bizim tarihimiz. Halep bizim parçamız. Halep bizim yürek yangınımız” diyen Memur-Sen Bayburt İl Temsilcisi Fikret Özbey, “Bugün Srebrenitsa’nın kaderini Halep yaşıyor. Halep’te insanlık ölüyor. Batı yine üç maymunu oynuyor” ifadelerinde bulundu.

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı hizmet kolu başkanlarının da yer aldığı basın açıklamasında, Başkan Özbey şu açıklamayı yaptı:

“Bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep! Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin, bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep’te can pazarı yaşanıyor. Ve maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından ‘bir film izliyormuş gibi’ seyrediyor.

İNSANLIĞIN TOPYEKÜN ÖLDÜĞÜ YER, HALEP

“Halep, insanlığın topyekûn öldüğü bir yerdir artık. Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır. Ama insanlık duyarsız, insanlık kayıtsız… En çok da ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da, Irak’ta şahit olmuştuk. Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu nasıl anlamaz? İçindeki yangını nasıl hissetmez? Nasıl susma korosuna katılır? Ölen biziz. Ezilen biziz. Toza dönüştürülerek köle edilmek, yok edilmek istenen biziz. İslam ümmeti, adım adım izlenen ve kendisini yok etmeyi hedefleyen stratejiyi neden görmez? Neden? Yoksa bu köhne sistemin, bu çarpık düzenin kendisine dokunmayacağını mı zannediyor?”

HALEP AHLAK MESELESİDİR

“Her gün ölen yüzlerce insanın istatistiki bir veri olmanın ötesine geçemediği bu bozuk dünya düzeninde, herkes bilmeli ki birgün, insanlığın sığınacak yeri kalmayacak. Çünkü bu çarpık ve bozuk düzen, propaganda araçları marifetiyle, bir avuç kapitalistin, birkaç emperyalist devletin çıkarı için şiddeti meşrulaştıracak söylemler üreterek devamlılığını sağlamaktadır. Trump’un attığı twit, basında Halep’te her gün katledilen insanlardan daha fazla yer alıyorsa bu düzeni başka nasıl açıklayabiliriz ki? İnsani yardımın gidebilmesi için geçici ateşkesin bile Birleşmiş Milletler’de veto edildiği bir dünya daha ne söylenebilir ki? Ölen ve açlıktan kıvranan insanları küçük bir ayrıntıya indiren analistlere, stratejistlere bakınca insan başka ne düşünebilir ki? Bugün insanlık dramının merkezi Halep, aynı zamanda işte bu ve benzeri manzaralardan dolayı bir ahlak imtihanının da merkezidir. Evet… Halep bir ahlak meselesidir. Tıpkı Arakan, Filistin, Afganistan, Irak, Mısır gibi… Evet… Halep, geç kalınmış olsa da ahlak isyanının başlangıç noktasıdır.

Yukarıda ifade ettiğim gibi zalim düzenin devamı için terör bir aparat olarak kullanılmaktadır. Biz biliyoruz ki, terör, özellikle İslam dünyasında yıkımın yaşanması için, bizzat emperyalist devletler tarafından desteklenmektedir. Suriye’ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmakta… Ve bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef.”

VİCDAN KÖPRÜMÜZÜ OLUŞTURMALIYIZ

“Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. ‘Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız’ diye haykırarak, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. İşgalci emperyalistler ne derse desin biz olaya bu şekilde bakıyoruz. Rusya, İran ve Suriye rejiminin ortaklaşa gerçekleştirdikleri katliama karşı da uluslararası düzeyde ‘insanlık diplomasisi’ başlattığımız buradan deklare ediyoruz. Çünkü, dünyanın her yerinde vicdanlı insanlar olduğuna biliyoruz. Biz vicdanlara seslenerek, insanlığı harekete geçirebileceğimize inanıyoruz. Merhamet ihtiyacı adalet yoksunluğuna dayanır. Biz daha köklü çözümler üretilmesi gerektiğini, adil bir dünyanın vicdanları harekete geçirdiğimiz zaman mümkün olduğunu inanıyoruz. Yani tüm dünya üzerindeki Rachelleri, Malcom X’leri, Gandileri harekete geçirerek Halep’e bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız. İnşallah bunu başaracağız.”

HALEP’İ AÇLIKTAN, İNSANLIĞI UTANÇTAN KURTAR

“Bunun ilk adımı olarak da ‘Halep’i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar.’ temalı kampanyamızı başlattık. Halep büyük bir hapishaneye, bir açlık kampına, bir işkence kampına dönüşmüş durumda. Bir taraftan bombalar yağıyor, bir tarafta açlık insanları vuruyor. Bir an önce insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bizler, MEMUR-SEN, Kızılay, İHH, Cansuyu Derneği, Deniz Feneri olarak ilk aşamada Halep’e 81 tır un ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu faaliyetlerimiz süreç içinde düzenli bir şekilde devam edecek.”   

Memur-Sen Konfederasyonun Halep için 5 Aşamalı Eylem Planı

İlk Olarak: 9 Aralık (Cuma) saat 10.30’da Yardım Kuruluşları ile Genel Merkezimizde basın toplantısıyla yardım çağrısında bulunuyoruz. İHH, Kızılay,Cansuyu ve Deniz Feneri’ne “81 Tır Un” çeklerini teslim ediyor ve bütün teşkilatlarımız illerde yardım seferberliği başlatıyor. 

İkinci Olarak: 9 Aralık/Cuma Namazı çıkışı tüm illerde İl Teşkilatlarımızca  ‘Gıyabi Cenaze Namazı-Akabinde Basın Açıklaması’ düzenleniyoruz. 

Üçüncü Olarak: 10 Aralık İnsan Hakları Gününde 11.00 İstanbul’da Tünel’den G.Saray Lisesi’ne kadar yürüyüş ve basın açıklaması yapıyoruz. 

Dördüncü Olarak: Uluslararası Kuruluşlara ve İrtibatlı olduğumuz tüm emek örgütlerine ‘Duyarlılığa Çağrı Mektubu’ gönderiyoruz. 

Beşinci Olarak: Yardım TIR’larımızla+araçlarımızla ‘Halep’e Yol Açın’ konvoyuna katılıp Halep’e doğru yola çıkıyoruz. Son söz olarak ‘İnsanlığın ölmediğini herkese gösteriyoruz.   Düzenlenen programa AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal, Belediye Başkan yardımcısı Nesumittin Selçuk, çeşitli STK temsilcileri ve üyeler katıldı.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • sinirhastasi
  9 Aralık 2016 22:22

  işte yıllardır ifade etmeye çalıştığımız sahne tekrardan vukuu buluyor…halepe yardım edilsin dikkat çekilsin ona bir sözümüz yok

  ancaaak…
  sözün bittiği yer özet:
  bu habere konu olan stklar parti temsilcileri kişiler bayburtun sorunlarınıda eğer hizmette samimi iseniz buyrun dile getirin….. bayburttaki sorunları neden bu şekilde dile getirmiyorlar/getiremiyorlar…. işte bütün mesele bu… bayburt bu tarz insanlar ile siyaset ve cemiyet hayatında devam ettikçe kaybetmeye mahkum….
  saygılarımla.

 • ibrahim
  10 Aralık 2016 13:04

  haklısınsinir hastası şu güzelim eşsiz dogal güzellige sahip olan memlekete sahip olupda insanlarımıza sahip olalım diyen hiç kimse yok ancak başka zamanlarda insanları hatırlıyorlar yazık günah şu memleketin insanlarına günah

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.