Dolar 28,9327
Euro 31,7164
Altın 1.874,26
BİST 8.089,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 4°C
Az Bulutlu
Bayburt
4°C
Az Bulutlu
Çar 4°C
Per 6°C
Cum 8°C
Cts 8°C

Bayburt’un İl Oluşunun 30. Yılında Vefa Töreni…

Bayburt’un İl Oluşunun 30. Yılında Vefa Töreni…
26 Temmuz 2019 18:55 | Son Güncellenme: 29 Kasım 2019 15:05
A+
A-

21 Haziran 1989 tarihinde il olan Bayburt, il oluşunun 30. yılında emeği geçenler için Bayburt Belediyesi tarafından Şair Zihni Kültür Merkezinde Vefa ve Hizmet plaketi töreni düzenlendi.

Vefa törenine, Şırnak İline atanan Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, içişleri eski bakanı Ülkü Gökalp Güney, Kültür ve Turizm eski bakanı Namık Kemal Zeybek, Bayburt milletvekili Fetani Battal, Bayburt eski milletvekilleri Bünyamin Özbek, Dr.Kadri Karaoğlu ve Doç.Dr. Şahap Kavcıoğlu, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Selçuk Coşkun, Bayburt Belediyesi eski başkanları, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Dernek Başkanları, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Program 1989 yılında Bayburt’un il olmasında yaşanan süreci yansıtan slayt görüntülerle başladı.

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bir zaman aralığında Bayburt’u yaşadık. Çocukluk yıllarımızdan itibaren hayatımızın her döneminde Bayburt’la ilgili babalarımızdan bize ve bizlerden de torunlarımıza anlatılan bir il olma tutkusu yaşadık. Rahmetli Recep Kırıcı’ya ait ‘Söyleyin Bayburt’un vasfı halini / Ülkede bulunmaz bir eşin Bayburt / Bülbüller çekerler Ah-ü zarını / Seherde ötüşür kuşların Bayburt” diye başlayıp ‘İsteriz Bayburt’un Vilayetini’ diye devam eden bir türkü vardır. Bu türkü yıllar boyunca bizim bir milli marşımız gibi oldu. Her bir Bayburtlu bunu gönlünde ve yüreğinde yıllar boyunca bir özlem olarak duydu. Yıllardır haksızlığa uğramanın bir ifadesi gibi yüreğimizde ve her yerde ‘İsteriz Bayburt’un Vilayetini’ diye söyledik.

Ortaokul sıralarında iyi hatırlıyorum. O zamanlar otobüs ve minibüsün yeterince olmadığı zamanlar. Kamyon kasasına doluşup sınav için Gümüşhane’ye gittiğimizde “İsteriz Bayburt’un Vilayetini” türkümüzü bağırarak söylerken içimizde yıllarca haksızlığa uğramanın bir ifadesiydi.

Tarih ve kültür şehri Bayburt 1888’de sancak beyliğinden kaza yönetimine dönüştürülmüş ve Erzurum iline bağlanmış. 1927 yılından itibaren idari yönetim olarak Erzurum’dan ayrılarak Gümüşhane’ye bağlanmış. O gün Gümüşhane’nin il nüfusu ve ekonomik yapısı Bayburt’tan geri olması nedeni ile hep eziklik devam etmiştir.

Daha sonraki yıllarda Bayburt’tan oluşturulan heyetler İsmet İnönü, Adnan Menderes ve Celal Bayar’a giderek il olma arzularını ifade etmişlerdir. Aradan çok zaman geçmiş çocuklar büyümüş,  gençler yaşlanmış, yaşlılar vilayet özlemini biz torunlarına anlatarak bu hayattan göçtüler.

Ve Yıllar hızla geçmiş 1989 yılı Bayburt’un kara talihinin güldüğü yıl olmuş.  O günlerde yöneticilerimiz Başbakanımız Sayın Turgut Özal başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız hemşehrimiz Bedrettin Dalan, milletvekilimiz Ülkü Gökalp Güney ve isimlerini tek tek sayamayacağım hemşehrilerim, ağabeylerim, arkadaşlarımın gayretleriyle Bayburt’un kara talihi farklı boyutlara gelmiş.

Biz o gün bir bayram yaptık. Bu bayram yılların özlemini gerçekleştiren yüreklerin gelecek kuşaklara aktardığı bir sevincin bayramıydı.

21 Haziran 1989 tarih ve 3578 sayılı yasa ile artık Bayburt il oldu. O gün Bayburt sokaklarında yürekten coşan insanların özlemleri son bulmuş ve Bayburt artık vilayet olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Sayın Başbakanımız Sayın Turgut Özal, beraberindeki bakanlar ve milletvekillerinden oluşan heyetle Bayburt’a geldiklerinde büyük bir sevinç tufanı oluşmuştu. O günkü programı ben sunmuştum. O gün binlerce Bayburt sevdalısıyla Hükümet Meydanı’ndaki coşkuyu yaşayanlardan biriyim. O gün Bayburt’ta bir heyecan vardı. İlk kurucu Valimiz Nihat Üçyıldız’ı karşılamaya gittiğimizde kırmızı 69 plakanın anlamı çok farklıydı.

Yıllarca Bayburt’un il olma özleminin son bulmasına katkısı olan değerli konuklarımız var, ağabeylerimiz var, kardeşlerimiz var. Biz de Bayburt Belediyesi olarak Bayburt’un 30. yılını kutluyoruz. Bayburt Belediye meclisimiz 3 Temmuz 2019 tarih ve 202 sayılı kararıyla Bayburt’un il oluşuna katkı sunanlara bir vefa plaketi sunmayı, 1989 yılından sonra da görev yapanlara bir hizmet plaketi sunmayı karar verdi.

Bizlerin davetine icabet ederek aramıza katılan Saygıdeğer Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, dernek başkanlarımıza buraya teşrif etmelerinden ötürü şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. “

Program gelen içişleri eski bakanı Ülkü Gökalp Güney ve Kültür ve Turizm eski bakanı Namık Kemal Zeybek birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Vefa ve Hizmet plaketi törenine geçildi.

Vefa ve Hizmet Plaketi alan isimler şöyle:

Bayburt’un İl Oluşuna Katkı Sunanlar

Ülkü Gökalp Güney

Bedrettin Dalan

Oltan Sungurlu

Lütfü Silo

Suat Müftüoğlu       

Kemal Coşkun

Avni Ersoy

Ahmet – Semra Özal

Hüseyin Doğan

Eser Cemil Alptekin

Nihat Üçyıldız

Remzi Kırık

Nihat Bozkurt

Abdulkadir Aksu

Agah Oktay Güner

Namık Kemal Zeybek

Dr. Erdal Tuncer

Kenan Kalkan

Erdinç Büyükakalın

Osman Okutmuş     

Zeki Kutur                                

Mehmet Bayhan                         

Hamza Tekdemir                        

Mikdat Bölen                             

Osman Söyüt                   

Ali Bilen                                                       

Muammer Daştan             

Şeref Yazoğlu                                     

Erol Köprücü 

Bahattin Elçi

Vural İşaşır                                         

Nusret Saraçoğlu              

Asaf Durulmuş                          

Sadık Yavuz                              

Erdoğan Kadakal     

Orhan Akkoyunlu              

Osman Çubukçu               

Orhan Ardahan                          

Recep Kırıcı            

Asef Karabulut                            

Arif Polattimur                 

Mustafa Kemal Ay   

Süleyman Zengin      

Kenan Öner                              

Yahya Akengin        

Abdulkadir Mutlu     

Hasbi Yaşar Aker                       

Veysel Gider

Selahattin Yaz

Hizmet Plaketi Alanlar

Suat Pamukçu                  

Şaban Kardeş

Fetani Battal           

Bünyamin Özbek     

Naci Ağbal                                

Karabey Kadri Karaoğlu     

Şahap Kavcıoğlu      

Numan Erengil                                              

Yavuz Şahin           

Hükmü Pekmezci              

Bekir Çetin                               

Hacı Ali Polat                    

Mete Memiş           

Not: Törende yapılan konuşmaların ve slayt gösterisinin tamamını görüntülerde izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=dA3TGhjygpM

 

 

YORUMLAR

 1. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  İlk ikiye lütfen TURGUT ÖZAL ve BEDRETTİN DALAN’ı yazınız…

 2. fatih dedi ki:

  vefa kelimesi güzel bir mana teşkil ediyor ancak, isim isim yazmak istemiyorum ama ilgisi olmayanlara plaket verilmiş…

 3. ALTAN dedi ki:

  EMEĞİ GEÇENLERİ CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYOR KUTLUYOR SAĞLIKLI HAYIRLI ÖMÜRLER DİLİYORUM. SELAM SEVĞİ VE SAYGILARIMI SUNUYORUM.

 4. Hasan dedi ki:

  Ali isimli kullanıcı burada muhalefet le ne ilgisi var. Geçmişte hizmet eden kimse katılmıştı.

 5. ali dedi ki:

  sayın belediye başkanımız düzenlemiş olduğu 30. yıl etkinlikleri güzel ama maksadını aşmış MHP ye ne kadar muhalif varsa davet edilmiş bence art niyet var bakalım sonu nereye varır