DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 16°C
Sağanak Yağışlı

Pekmezci, Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısına Katıldı

Pekmezci, Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısına Katıldı
18.02.2021
A+
A-

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci Trabzon’da Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Pandemi Sonrası Bölgesel Kalkınma Toplantısı’na katıldı.

İki oturum halinde gerçekleşen toplantının Akıllı Şehirler oturumunda bir konuşma yapan Başkan Pekmezci “Biz Türkiye’nin genç illerinden biriyiz. İlimiz belki akıllı şehircilik konusunda zaman kaybına uğramış.  Ama ben ilimizin bir tarih ve kültür şehri olarak bazı bilgilerini aktarmakta fayda görüyorum. Bayburt Kuzey Karadeniz dağlarının eteklerinde denizden 1600 metre yükseklikte kurulmuş bir yayla kentidir. Bayburt bulunduğu konum itibariyle doğudan batıya batıdan doğuya birçok akının yapıldığı bir torak parçasıdır. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi ve Otlukbeli seferi, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferi, 4. Murat’ın Revan seferi hep bu topraklar üzerinde cereyan etmiş. Bayburt 1838-29 Osmanlı- Rus Savaşları’nı, 1916-18 Rus işgali ve Ermeni mezalimini yaşayan bir şehir. Osmanlı İmparatorluğu’nun doğudaki en büyük üslerinden Erzurum’un düşmesiyle birlikte Rusların yıllar boyunca en büyük ideali olan sıcak denizlere açılma arzusu bir kez daha ortaya çıkmış Erzurum’dan sonra özellikle Trabzon ve Karadeniz sahillerinden haziran başlarında İstanbul önlerinde olma hayalleri ile beraber harekete geçtiler.  Erzurum- Bayburt arasında 2600- 3000 metre yükseklikte Kop dağlarımız var. Burada askerimiz ve Bayburt halkının 5,5 ay gibi bir mücadelesi var. Kan ve can verdiği bir mücadele var. Ve bu topraklarda Mareşal Fevzi Çakmak’ın ifadesiyle ikinci bir Plevne Destanı yazılmış bu topraklarda. Bugün Kop dağlarından geçerken Kop dağlarının zirvesinde bir anıt, anıtın üstünde bir bayrak dalgalanır. Torunlarının dedelerine minnet duygularını ifade edercesine orada dalgalanır durur. “ ifadelerini kullandı.

Bayburt’un geleceğe umutla bakan bir şehir olduğunu belirten Belediye Başkanı Pekmezci “Bayburt doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel eserleri ile Kop Dağı Kayak ve Kış Sporları Merkezi ile geleceğe umutla bakan bir şehir. Türk Dünyası’nın ortak atası Dede Korkut’un mezarı Bayburt’un Masat Köyü’nde hikâyelerinde geçen Bamsı Beyrek’in kabri ise yine Bayburt’un Erenli Köyü’ndedir. Bayburt Belediyesi olarak 2019 yılında Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri’nin 25. Sini düzenledik.  2018 yılında Azerbaycan, Kazakistan ve Türkiye tarafından UNESCO’ya yapılan Dede Korkut’un somut olmayan dünya kültür mirasına kabul edilmesi başvurusu kabul edilmiş ve Türkiye adına verilen orijinal belge UNESCO Türkiye Temsilciliği tarafından Bayburt Belediyesi’ne takdim edilmiştir. Artık biz bundan sonra yıllardan beri yaptığımız Dede Korkut Şölenleri’ni başka bir şevkle, heyecanla yapmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Konuşmasında şehirlerin sürekli bir gelişim, değişim hareket halinde olduğunu söyleyen Pekmezci şöyle devam etti: “ Şehirleri özellikle cazibeli kılan o şehirdeki iyi yaşam standartları, sağlık, eğitim, ulaşım hele hele istihdam en önemli konuların başında geliyor.  Türkiye’de özellikle 1980’lerden sonra köylerden şehirlere büyük bir göç olayının yaşandığını biliyoruz. Yıllar boyunca devam eden bu göç bizim ilimizde dahil olmak üzere yüreğimizde derin izler bırakıyor.  Bu göç olgusu son zamanlarda özellikle büyük kentlerdeki bir doygunluğun sonucu olarak eğitimde, ulaşımda, erişimde, sağlık konusunda hele istihdamda bazı problemlerin çıkmasıyla birlikte, pademi dönemini de dahil edince geriye göçü tetiklediğini görüyoruz.  Bu olgu aslında değerlendirilecek bir konu yani Türkiye’de insanlarımız geriye, baba ocaklarına yeniden dönmek zorunda çünkü daha rahat hareket edebilecekleri bir ortamı buldukları için göç etmek arzusundalar. Bu dönemde de büyük kentlerde sıkıntı yaşadıkları için geri dönmekte büyük bir gayretleri var. İşte şehirlerde yaşanan bu değişimlerin çözümü adına bir takım teknolojik gelişmeler ile beraber çalışmalar yürütülüyor.”

“ 1999’da belediye başkanlığı yaptığımız dönemde küçük bir örnek olarak şunu söylemek istiyorum. O günkü tarihlerde şehrimizde Telekom ve Tedaş’ın kablolarını yeraltına aldığımız zaman büyük mutluluk duyuyorduk. Ama aradan yıllar geçti Türkiye’de çok şeyler değişti. Belediyelerimiz, şehirlerimiz çok büyük bir değişim içerisinde bunu görmenin derin mutluluğunu taşıyoruz. Belediyeler mevcut ekonomik şartlarını en iyi şekilde kullanarak şehrin sakinlerine en ucuz ve en uygun şekilde onların huzuru ve refahı için bir çalışma gayreti içindeler. Biz Türkiye’deki küçük şehirlerden biriyiz. Ama şunu ifade etmek istiyorum: akıllı şehirler konusunda şehrimizde yapılan bazı çalışmaları ana başlılar halinde sunmak istiyorum. Akıllı Şebeke Su Dağıtım Sistemi SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) , Ulaşımda araç takip sistemi, Atık Su Arıtma Sistemi, Katı- Atık Bio Enerji Sistemi, Güneş Enerjisi Santrali, Engelli aracı şarj ünitesi, Akıllı duraklar,  İmar ve Şehircilik hizmetleri, Park ve bahçelerde otomatik sulama sistemleri, Sayaç okuma sistemi ve akıllı sayaçlar, Bayburt Belediyesi Mobil Uygulaması, Bölgemizde ilk defa uygulanan sensörlü kar ve buz eritme sistemlerini kullanıyoruz. Bu kar ve buz eritme sistemi bu kış çok faydalı oldu. İlerleyen günlerde bu uygulamayı biraz daha geniş bir alana yayacağız. “

“Bizler göç veren illerin belediye başkanları olarak her zaman yörelerimizde istihdama yönelik olarak insanımızı orada tutmanın gayreti içerisindeyiz. Belediyelerin bir takım imkânları yeterli olmayabilir.  Ama devletimizin temel prensibi ve ana konusu o insanları orada tutacak, istihdam oluşturacak zeminleri de planlaması lazım. Bizler belediyeler olarak belki dünyadaki teknik ve teknolojik gelişmeleri tam manasıyla takip edemeyebiliriz ama başta yerel yönetimler ve yerel yönetimlerden sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere diğer sorumlu bakanlıklarımız ve belediyeler birliğinin dünyada bu teknik ve teknolojik gelişmeleri bize ulaştıracak bir takım yöntemleri uygulamasını arzu ediyoruz. Bizler Anadolu’da elimizden geldiği kadar şartları en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Ama bu konular bizi biraz daha aşan konular.  Teknik ve teknolojiyi uygulayacak olan yetişmiş eleman da önemli. Mesela proje üretiminde gerekli projelerin oluşumunda tam manasıyla arzu ettiğimiz hedeflere ulaşmada belki yeterli değiliz.  Bu konuda yerel yönetimlerden sorumlu olarak, bizim temsilcilerimiz olarak başta belediyeler birliğinin bizlere destek vermelerini arzu ediyoruz.  Burada bizim ilçe ve belde belediye başkanı arkadaşlarımız var. Her biri elinden geldiği kadar yöresine ait çalışmaları yapmanın gayreti içinde. Teknik ve teknolojiyi belediyelerimizde en iyi şekilde uygulamak durumundayız.  Çağı yakalamak istiyoruz. Yani çağın gerektirdiği bilgi ve teknolojileri ilimizde görmek istiyoruz.  Akıllı büyüme, inovasyon konusunda bir takım desteklerin bize ulaşması lazım. Şunu ifade etmek istiyorum.  Biz yarınlardan ümitliyiz. Türkiye gerçekten çağ atlayan ve gelişen bir ülke onun belediye başkanları olmanın gururu içerisindeyiz.”

Bayburt, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinin yer aldığı toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez,   Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen,   Aydıntepe Belediye Başkanı Haşim Şentürk, Arpalı Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur Gökçedere Belediye Başkanı Yavuz Bakır ile 7 ilin ilçe ve belde başkanları katıldı.

 

YORUMLAR

 1. Bayburt lu Salih dedi ki:

  Ayrıca yorumda da belirttiğim önemli bir konu olan T R E N ile ilgili Trabzon, Gümüşhane, Erzincan TREN platformu yerel gazetelerde doğal olarak boy boy ilanlar veriyor, haklarıdır. Ama önemli olan Bayburtun tezlerini iyi savunup realiteleri ortaya koyarak Bayburtun avantajları ile hem bölgeye hem ülke ye nasıl katma değer katacağını iyi irdelemeli

 2. acil çözüm dedi ki:

  Sayın başkanım bayburt un en önemli sorunu bahsettiğiniz konulardan biri olan göç buda işsizlikten dolayı vatandaş bayburt u terk ediyor geldiğiniz günden beri ne gibi projeler hayata geçirdiniz ve kaç kişi istihdam ettiniz geçmişte yapılan güzel hizmetler var fakat artık insanlar aya gidiyor yenilerine bakmak lazım siz akıllı su sayacından bahsediyorsunuz akp döneminde mecbur edilen su sayaçları birilerini zengin etti vatandaşa maddi yönden çile ve eziyet oldu ama bu konuda size teşekkür ederiz mecburiyeti ortadan kaldırdınız zaten kanunsuz belediye imkanlarını kullanan o zamanın çalışanları maalesef insanları mağdur etti diğer bir konu sularımız kireçli gerçekten acil çözüm bekliyor esnaf kaldırımları hatta yolları kapatıyor buna zabıta çözüm üretmeli çöp toplama sorunu var park sorunu var insanlar belediyede imarda sorun yaşıyorlar işlerinin uzun sürdüğünü ayrıca iyi karşılanmadıklarını söylüyorlar sonuç olarak bayburt luyu bayburt ta tutmak çözüm üretmek isdihdam sağlamak lazım

 3. Bayburt lu Salih dedi ki:

  Sn Başkanım;
  Bu sayfada yapmışolduğunuz konuşmanın metnini okudum ve doyurucu bir metin oludğunu düşünüyorum.
  Bahisettiğiniz konuların daha yakından takibi için yetişmiş elman istihdaımı veya bu konuda etkin Belediyelerden Bayburtun genel özelliklerini tanıyan ve bu teknolojik imkanlar ile ilgili hangi projelerin uyğun olacağına dair, proje çalışmaları yapıla bilir.
  Ayrıca Bayburt Üniversitesinin bu konular için ve şehrin gerçekleri üzerine bu alanda çalışma yaparak sizlere deztek olmasını ve yine farklı illerde olduğu gibi Bayburt Milli Eğitime bağlı Endüstir meslek ve Tknik liselerin ve Fen lisesinin proje üretimine katkısının artması ve teknofeslerde öncü bir rol almasının sağlanmasını bir Bayburt lu olarak arzu ederim.
  Sn Başkanım Bayburt için en önemli projenin, yine Bayburt ve ülke için en önemli olduğunu düşündüğüm hayati proje, hem yatırım, üretim, bölbesel ve ülke kalkınması için, istihdam için, gayri sagi milli hasılaya etki için, ipekyoluna dahil olmak için, limanlara inmek , ayrıca tüm ülke sathına ve dünya ya daha iyi entegre olmak için, aynı zamanda yatırımda öncelikli bölge içinde olmamız hasebi ile kolaylıkların olduğu, hayati projemiz olan gerçeğimiz için daha kapsamlı hazırlık yaparak bu platformu daha da heyecanlandırcı bir durum olsa idi güzel olurdu, işte o, proje;
  T R E N idi.

  Bununla ilgili hazırlık yapacağınızı tahmin ediyorum, belki hazırlıklarınız tam bitmemiş ola bilir, inşallah kısa sürede yetişir.
  Ayrıca, karadenize gelen 2-3 milyon turistin Çaykaradan açılacak bir karayolu tüneli ile Bayburt a bağlanması için ve bu alanda da kalkınma için bu projeyi de gündeme alırsanız iyi olur.
  Başarılarınızın devamını dilerim.
  Selam saygı ve dualarımla