Bayburt’tan Geçen Çoruh Nehri İsmi Kafaları Karıştırdı

 • Haberin Tarihi: 20 Kasım 2015
 • Bu haber 7955 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’tan Geçen Çoruh Nehri İsmi Kafaları Karıştırdı

Bayburt şehir merkezinden geçen ve şehri iki ayrı bölümde oluşturan ve asırlardır akmaya devam eden Çoruh Nehri’nin isminin uydu haritasında Yıldırım Çayı olarak geçiyor olması kafalarda soru işareti oluşturdu.

Yıllardır şehir merkezinden geçen ve Bayburt’ta yaşayan idareci veya sade bir vatandaşa bu nehrin ismi nedir? diye sorulacak olursa verilecek tek cevap “Çoruh Nehri” olacaktır. Bu vesile ile bildiğimiz ama aslında bildiğimizi sandığımız Çoruh Nehri, nin gerçek ismi Yıldırım Çayı’ymış. Bundan böyle bilmediğimiz bir gerçeği daha öğrendiğimizi ya itiraf edeceğiz yada bir yanlışlık varsa bu yanlışlığın bir an önce düzelmesini bekleyeceğiz.

Çoruh Nehri diyince dünyanın en hızlı akan ve derin nehri akla geliyor. Okullarda, çoğrafya derslerinde yıllardır Çoruh Nehri için Kaynağını Mescid Dağı’nın batı yüzünden aldığı ve öncelikle batı doğrultusunda akıp Bayburt ve İspir’den geçtikten sonra , Yusufeli, Artvin ve Borçka’nın içerisinden geçtikten sonra Borçka’nın Muratlı kasabasından geçerek ülke sınırlarını terk ettikten sonra Batum’da Karadeniz’e dökülür.

Önümüzdeki yaz sezonunda rafting sporu hazırlıklarının şimdiden yapıldığı Bayburt’ta, bu gerçekler tarihe mal olmuşken dünkü ve bugünkü nesilde bunu böyle bilirken, bu değişikliğin ne kadar doğru veya yanlış olduğunu, konuyla ilgili yetkililer mutlaka açıklamalıdırlar.

Bu haberi yapmamıza vesile olan ve Bayburt Medya’yı arayarak konuyu tarafımıza ileten duyarlı vatandaşımıza buradan teşekkür ediyoruz.

1 2 3 4

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • hayaperestl
  20 Kasım 2015 18:12

  çoruhun çıkış noktası masat köyü yeni ismi ise yıldırım…
  bu yüzden böyle bir isimlendirme yapılmış olabilir mi…

 • raci
  22 Kasım 2015 08:46

  ÇORUH NEHRİNİN İSMİ 1650 YILLARDA BAYBURT U ZİYARET EDEN EVLİYA ÇELEBİ SEYAHAT NAMESİNDE CUYİ RUH RUH IRMAĞINDAN GELDİĞİ İFADE EDİLMEKTEDİR YILDIRIM MASAT KÖYÜNÜN YENİ İSMİ LİTERETUARA YENİ GİRMİŞ BİR KAVRAM

 • ibrahim
  16 Şubat 2018 13:56

  çoruh nehrinin yıldırım çayı oluşundaki tek neden bayburt u yöneten siyasiler çoruh kenarına daha rahat ruhsat verip nehirle isdedikleri gibi oynamak.bir tek çoruhumuz kalmıştı o nuda aldılar

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.