Bayburt’ta Kışın Habercisi “Lahana” Tezgahlarda Yerini Aldı

  • Haberin Tarihi: 7 Kasım 2019
  • Bu haber 100 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Kışın Habercisi “Lahana” Tezgahlarda Yerini Aldı

Bayburt’ta kış sezonunun habercisi olan ve gözde ürünlerden Bayburt Lahanası üreticileri olan bağcılar tarafından satışa sunuldu.

Her yıl Kasım ayının ilk günlerinde satışa çıkan ve Kasım ayı sonuna kadar hasatı tamamlanan Bayburt lahanası taşıdığı özelliklerle çevre illerden gelen vatandaşlar tarafından tercih edilen ürünlerin ilk sırasında yer alıyor.

Özellikle doğal yapısıyla ve uzun süre dayanıklı olması nedeniyle tercih edilen Bayburt lahanasının başta turşusu olmak üzere, çorbası ve sarma dolması şehrin lezzet kültürleri arasında yerini almıştır.

Lahanayı bin bir güçlükle üreten ve satılacak duruma gelene kadar aylarca özenle yetiştirmeye çalışan ve ekmeklerini benzeri ürünleri satarak evlerini geçindiren Bayburt’un bağcıları olarak isimlendiren emektar insanlara bu yılın satışlarını ve lahana fiyatlarını sorduk.

Geçen yıla göre bağlarından düşük seviyede ürün aldıklarını ve vatandaşı etkileyen ekonomik sıkıntılar yüzünden satışların düşük olduğunu dile getiren Bağlılar, Lahanaların her birisini büyüklüklerine göre 10 ile 20 lira asasından satış yaptıklarını belirterek, Kasım ayı sonuna kadar lahana hasatının devam edeceğini, havaların soğumasıyla birlikte Bayburt lahanasının lezzet kazandığını ifade ettiler.

Çekim yaparken tesadüfen sahilden gelen bazı vatandaşların lahana aldıklarına ve özelliklede sıkı pazarlık yaptıklarına şahit olduk. Bayburtlulardan daha fazla Bayburt Lahanasının özelliklerini bilerek tercih eden Trabzonlular kısa süre çok sayıda lahana alarak yollarına devam etmiş oldular.

2019 yılının bitimine yaklaşık iki ay kala Bayburt Lahanası satışa çıkarak Bayburt’ta kış mevsimin bir şekilde başladığının habercisi oldu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.