Bayburt’ta Eleman Sorunu MEGİP’le Çözülecek

  • Haberin Tarihi: 3 Ekim 2018
  • Bu haber 422 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Eleman Sorunu MEGİP’le Çözülecek

 

Bayburt İŞKUR İl Müdürlüğü, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası ve Bayburt İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında MEGİP protokolü imzalandı.

Özel Sektör işverenlerinin, özellikle de sanayi sektöründe çalıştıracak çırak bulamayan işverenlerin, beklentilerine çözüm üretmek amacıyla MEGİP protokolü imzalandı. Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) projesi ile iki yıl boyunca işverenlerin istediği nitelikli elemanların yetiştirilmesi için mesleki eğitim kursları düzenlenecek.

Konu hakkında açıklama yapan Bayburt Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Muhammet Abdullah Kahveci, işverenlerin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere mesleki eğitim kurslarında teorik ve pratik eğitimin bir arada verilerek yeni bir sistemin hayata geçtiğini belirtti.

61,65 LİRA CEP HARÇLIĞI

Kahveci; “TOBB ile imzaladığımız, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kapsamında iki yıl boyunca mesleki eğitim kurslarımızda teorik ve pratik eğitimi bir arada uygulayacağız. İşverenlerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü yine işverenlerimizin talepleri doğrultusunda oluşturacağımız eğitim programı ile yetiştireceğiz. Bu kapsamda 160 fiili günü geçmeyecek şekilde, en fazla 8 ay süreyle düzenlenecek mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımıza günlük 61,65 TL cep harçlığı ödeyeceğiz. Ayrıca vatandaşlarımızın iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılayacağız. Bu noktada işverenlerimizden beklentimiz, hangi meslekte hangi nitelikte işgücüne ihtiyaç duyduklarını bizimle paylaşmaları. İşverenlerimizin bu ihtiyaçları odalar ve borsalar tarafından toplanarak bize iletilecek” dedi.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler İŞKUR il Müdürlüğüne müracaat edebilirler.

İşverenlerin beklentileri karşılanacak

Bu konuda Bayburt Medya olarak bazı detaylar hakkında edindiğimiz bilgiye göre prosedür şöyle işleyecek:

İmzalanan protokolle işverenlerin bir şekilde talepleri karşılanmış olacak. Örneğin işveren çırak ihtiyacını karşılamak için İŞKUR’a müracaat edip kendi mesleğini öğrenecek eleman isteyebilecek. Talepte bulunan meslek sahibi işveren, çalıştırdığı işçi sayısının yarısından fazla sayıda eleman talebinde bulunamayacak. Ayrıca işveren eleman yetiştirme konusunda usta öğretici talebinde bulunabilecek. Bunu da İŞKUR karşıladığı taktirde usta öğreticiye de ayrıca ücret ödeyecek.

İşveren dışında çıraklık yapmak isteyenler öğrenecekleri meslek konusunda İŞKUR’a müracaat ederek talepte bulunabilecekler. Burada meslek öğrenme talebinde bulunanların sayısı en az 5 kişi olması gerekiyor.

Konu geniş kapsamlı olması nedeniyle kafalarda bir çok sorunun cevap bulması için İŞKUR’dan detaylı bilgi almak gerekiyor.

 

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.