Bayburt’ta Arıcılığa Rağbet Her Geçen Gün Artıyor

  • Haberin Tarihi: 17 Şubat 2018
  • Bu haber 459 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Arıcılığa Rağbet Her Geçen Gün Artıyor

Bayburt’ta arıcılığın geliştirilmesi amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen arıcılık kursu sonrası 174 kursiyere sertifikaları verildi.

Sertifika töreninde açıklama yapan arıcılık kursu eğitmeni ziraat yüksek mühendisi Öner Bakan; Bayburt’un, bal konusunda çiçek sayısı, topografı yapısı, flora çeşitliliğinin zengin oluşu ve ilaç kullanımının yok denilecek kadar az olması gibi özellikleri nedeniyle kaliteli arı ürünleri elde etmeye oldukça uygun potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Arıcılığın bilgi ve ilginin en fazla kullanıldığı tarımsal üretim kollarından birisi olduğunu belirten Bakan, devam eden arıcılık kurslarına mevcut arıcılar ve arıcılık yapmak isteyenlerin büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

İl Müdürü Abdulkadir Karabulut ise yaptığı açıklamada “2013 – 2017 yılları arasında Müdürlüğümüzün yürütmüş olduğu toplam 56 kursta yaklaşık 2000 kişiye, farklı alanlarda eğitimler verilerek, Bayburt Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu aracılığıyla sertifikalandırıldılar.

Bu kurslar düzenlenirken, bölge insanının talepleri ve ilimizin tarımsal potansiyeli kırsal alanda yaşayan çiftçilerimizin bilgi birikimi dikkate alınmaktadır. İlimizde özellikle arıcılık alanında öncelik verdiğimiz eğitim çalışmalar etkisini göstererek arıcı ve koloni sayımızın önemli miktarda artmasını sağlamıştır.

Düzenlenen 43 “Arı Yetiştiriciliği” kursları içerisinde 7 tanesi “Organik Arı Yetiştiriciliği” kursu olup bu kurslara 32’si bayan olmak suretiyle 346 kişi katılmıştır. Kurslarla hedeflenen ilgi yakalanmış olup, ilimizdeki potansiyeli harekete geçirilmiş, “Kaliteli Arı Ürünleri” üretimi arttırılarak ekonomiye kazandırmış bulunulmaktadır.

Diğer yandan İlimiz mera varlığı bakımından oldukça zengin olup yüz ölçümünün % 58’ini meralar teşkil etmektedir. Bu doğrultuda ilimizde mera hayvancılığına yönelik 5 adet “Sürü Yetiştiricisi Elamanı Benim” kursu, 3 adet “Süt Sığırı Yetiştiriciliği” kursu, 3 adet “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği” kursu ve 2 adet “Et sığırı Yetiştiriciliği” kursu açılarak 210 kişiye eğitim verilmiştir” dedi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.