Bayburt Kalesinde 2. Etap Sur Onarım ve Sondaj Kazısı

 • Haberin Tarihi: 28 Mayıs 2018
 • Bu haber 2310 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt Kalesinde 2. Etap Sur Onarım ve Sondaj Kazısı

 

Bayburt’un en önemli tarihi mekanlarından birisi olan Bayburt Kalesinde 2. etap sur onarımı sondaj kazısı ve restorasyon çalışmaları başladı.  

Hafta sonu çalışmalara ara verilmiş olan tarihi kalede yaptığımız çekimlerde 2017 yılında başlatılan kazı ve onarım çalışmalarında önemli mesafeler alındığı görülüyor. Restorasyon çalışmalarında surların alt kısımlarında bulunan yol surlarında onarım için kurulan ahşap iskeleler dikkat çekiyor.  

Tarihi Bayburt Kalesi her hafta sonu olduğu gibi ramazan ayında da ziyaretçilerinin akınına uğruyor. Maalesef yıllardır devan eden ve güvenlik görevlisi olmadığı için kale duvar ve surlarına sprey boya ile yazılmış olan yazıların önüne geçilemiyor. En azından güvenlik kamera sistemiyle benzer olumsuzlukların önüne geçmek mümkün olabilir.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • GÜRSEL KARAPINAR…
  28 Mayıs 2018 09:47

  Hayırlı olsun, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz…
  Kalemize gösterdiğimiz çabayı, lütfen koruma altındaki
  tarihi evlere de el atarak, kısa zamanda sonuçlandırmalıyız..
  Tarih ve kültür şehri , eski Bayburt , turizmle buluşmalı diyorum…
  Plan,proje,kentsel dönüşüm ,böyle bir model ve zihniyetin üzerine
  inşa edilmelidir….
  Tarihi kalemizde ,taşların üzerine SPREY boya ile yazı yazanları
  lanetliyorum, en hafifinden hainlikle suçluyorum…
  Bari kuldan utanmıyorsunuz, Allah’tan korkun,değerlerimizi böyle mi
  koruyacağız….Hayırlı ramazanlar…

 • yavuz
  29 Mayıs 2018 10:56

  3 Metreden düşüşlerde ölüm riski %85 ‘dir. Yani 3 metreden düşen her 100 kişiden 85 ‘i ölmüş
  iş sağlığı ve güvenliği gözardı edilmemeli, güvenli bir çalışma ortamı sağlanmalıdır.

 • Ahmet
  18 Haziran 2018 14:54

  Bayburt kalesi ayakta duran kalelerden birisi bir çok şehrin kalesi yerle bir olmuşken Bayburt kalesi bilinçsiz kullanım ve tahriplere maruz kalmasına rağmen ayakta durmaya çalışıyor.Yapılan iş güzel yanlı z yapım ve kullanım malzemesi sağlıksız yağmurda akıyor sadece kum gibi çimentosuz mu nedir.
  Sarı taş şehirde mevcut eski taş binaları yıktılar ordaki taşları kale onarımında kullanabilirler eski görünür.Görsel olarak eski ihtişamına kavuşturulmalı diye düşünüyorum kale için güvenlik oluşturulmalı ve başıboş insanların içeri alınmaması (alkolik vs) gerekiyor.Örnek kale Giresun topal Osman kalesi çay bahçesi tarzına dönüştürülmüş içerisinde toplar vs mevcut bu kale sadece harabe halinde çok büyük turistlik yer olmasına rağmen bakımsız ve sahipsiz.

 • Cihangir
  8 Ekim 2018 23:48

  Emeği geçenlere teşekkürler. Kalenin restorasyonunda kalede kullanılan orjinal taşlara dikkat edilmeli…İlk restorasyondaki gibi saçma sapan taşlar kullanılmamalıdır.. DİKKAT

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.