Bakan Fakıbaba’dan Köyüne Dön Projesi

 • Haberin Tarihi: 6 Şubat 2018
 • Bu haber 5752 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bakan Fakıbaba’dan Köyüne Dön Projesi

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyüne dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun ve koyunlara bakanlara ise asgari ücret üzerinden maaş verileceğini açıkladı.

Köyüne dönüp hayvancılığa devam etmek isteyen çiftçiler için yeni oluşturulan destek konusunda imzalar atıldı. Bu projede, köyüne dönüp çiftçiliğe ve hayvancılığa devam edecek olanlara 300 damızlık koyun ve asgari ücret verilecek. Sigortası da yapılacak çiftçinin yem, ilaç, veteriner eksiği varsa karşılanacak. Ayrıca sadece köyde arazi tapusu ipotek olarak alınacak.

“300 Koyun + Asgari Ücret”
Projenin müthiş bir sosyal ve sürü artırma amaçlı olduğunu belirten Fakıbaba, şunları söyledi:

“Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder. Çiftçi isterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak” dedi.

Şartlar Neler : 300 damızlık koyun için başvuru şartları çok zorlayıcı olmayacak. Ailenin köyde çiftçi olması yeterli sayılacak. 

Tapuya ipotek : Devlet 300 damızlık koyunu ailelere köydeki arazi tapusuna ipotek koyarak teslim edecek. Gerekli olan tek şey de bu. 

Kaç koyun verilecek : Damızlık koyun sayısı 300. Bu her aileye verilecek olan sayı ve değişmeyecek. 

Ailelere ek ödeme olacak mı? : Çiftçi ailelere 300’er damızlık koyunun yanı sıra sigorta ve maaş desteği de verilecek. Koyun verilen kişi asgari ücret maaşı alacak. Ayrıca koyunlar için veterinerlik hizmetleri ücretsiz olacak. Yem ihtiyacını da devlet karşılayacak. 

Borçlar nasıl ödenecek : Geri ödeme yavrular doğduktan sonra olacak. Aileler yavruları devlete ya da isterlerse kendileri satarak 300 damızlık koyunun parasını ödeyebilecekler. Fiyat garantisi de olacağından çiftçi zarar etmeyecek.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • DEVLET ÇİÇEKLİ
  8 Şubat 2018 12:40

  BAYBURTA ÇOK DÖNÜŞ OLUR,AYRICA NÜFÜS ARTAR,DEVLETTEN ALLAH RAZI OLSUN,KEŞKE 10 YIL
  ÖNCE YAPILSA İDİ,yinede güzel,TŞK.

 • EMRE
  8 Şubat 2018 15:16

  KÖYÜN YARISI DEDEMİN AMA ÇOK ORTAKLI VERASE ÇOK BUNLARI NASIL YAPACAZ HERKES GÖÇMÜŞ GİTMİŞ ÇOGUDA BÖYLEDİR BENCE BİRAZ DAHA ESNELTİLMELİ ARAZİ ÇOK AMA DEDE ÜSTÜNE HEP ONLAR NASIL OLACAK ..YOKSA BEN ŞİMDİDEN KÖYÜME DÖNMEYE RAZIYIM ASGARİ ÜCRETLE SÜRÜNMEKTENSE GİDER KENDİ AGALIMI KENDİM YAPARIM…

 • yunus
  12 Şubat 2018 16:49

  akp kadrosundan birisi gösterir köyde bitane tarla alır 300 koyunu başınada bi tane asgari ücretli çalışan bırakır oldu sana köye dönüş alkış.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.