Bakan Ağbal’dan Yazar Kasa Müjdesi

  • Haberin Tarihi: 13 Nisan 2017
  • Bu haber 1063 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bakan Ağbal’dan Yazar Kasa Müjdesi

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal perakende sektörüne yeni nesil yazar kasalara geçişle ilgili müjdeyi verdi.

Naci Ağbal, bir televizyon programında yaptığı açıklamada bir perakende zinciri dahilindeki işletmenin eğer eski nesil yazar kasası varsa ve ofis sistemine dahilse 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren bu yazar kasaların kullanılmaya devam edilebileceğini, standart ve kurallarının belirlenmesi kaydıyla bu işletmeler için yazar kasalarını değiştirme zorunluluğunu kaldıracaklarını ve tercihe bağlı hale getireceklerini söyledi.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı dahilinde işletmeler için yeni nesil yazar kasa kullanma zorunluluğu getiriliyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamasında bir perakende zincirine bağlı işletmelerde bu zorunluluğun kaldırılarak daha esnek hale getirileceğini söyledi. bu işletmelerde ofis sistemine bağlı yazar kasaların 1 Ocak 2018 tarihinden sonra da kullanılabileceğini, ancak bu işletmelerin cihazları için kullanım koşullarını ve standartlarını Maliye Bakanlığı’nın belirleyeceğini, bu uygulamayı ofise bağlı yazar kasa sistemi kullanan işletmeler için zorunlu olmaktan çıkartıp, istediklerinde kendileri değiştirecek şekilde bir esneklik sağlayacaklarını da belirtti.

Maliye Bakanı’nın bu açıklamasının ardından bir açıklama da kısa adı TPF olan Türkiye Perakendeciler Federayonu Başkanı Mustafa Altunbilek’ten geldi. Mustafa Altunbilek, Naci Ağbal tarafından yapılan bu açıklamanın perakende sektörü tarafından sevindirici bir haber olarak karşılandığını, aksi halde 1 Ocak 2018 tarihine kadar her bir yazar kasa için 500 dolarlık ek yatırım yapmaları gerektiğini, Bakanlık tarafından alınan bu kararla perakendecilerin omzundan bu yükün kalktığını söyledi.

Altunbilek ayrıca,   TPF’ye bağlı 3.149 noktada 15 binden fazla yazar kasanın değişmesinin gerektiğini, şu zamana kadar da üyelerinin yüzde 20’sinin bu geçişi bitirmiş olduğunu, yazar kasa değişimine harcayacakları parayı işlerini geliştirmek için harcayabileceklerini de ifade etti.

Mustafa Altunbilek, bu zorunluluğun ortadan kalkması ile birlikte toplamda 22 milyon 500 bin doların perakendecilerin cebine kalacağını da sözlerine ekledi.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.