93 Yıllık Tarihi Eser İlgi Bekliyor

 • Haberin Tarihi: 14 Haziran 2016
 • Bu haber 2649 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
93 Yıllık Tarihi Eser İlgi Bekliyor

Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan Tarihi Bayburt Saat Kulesinin karanlık görünümü vatandaşlar tarafından eleştiri konusu oluyor.

Türkiye genelinde şehir merkezlerinde saat kulesi bulunan illerin sayısı 21 olduğu tahmin ediliyor. Tarihi değer taşıyan saat kuleleri bir çok yönden bakımlı ve görsel manada farklı güzelliklerle bezendirilmiş  bir şekilde değer görmeye devam ediyor.

Bazı illerde bulunan saat kulelerini etrafı genişletilirken bazı illerde ise profesyoneller tarafından renkli ışıklandırmalarla geceleri şehre farklı görüntüler yansıtıyorlar. Hiçbir ilde örneği olmayan bir devasa bir kalenin dahi ışıklandırılamadığı gerekçesiyle eleştirilere neden olan Bayburt, şehrin merkezinde bulunan en işlek ve  yoğun kalabalığın olduğu bir caddede bulunan tarihi saat kulesinin saati başta olmak üzere genelinin ışıklantıması yoktur. Yaz aylarında ve ramazan nedeniyle şehre il dışından gelenlerle birlikte nüfusu artan Bayburt’ta insanlar saat kulesinin saati başta olmak üzere neden karanlık olmasını eştiriyorlar.

Bir benzeri Çorum ilinde olan ve yapımına Cumhuriyetin ilan edilmesiyle başlanan Bayburt Kalesi’nin hemen önünde yükselen Saat Kulesi’nin yapımı 1923’e dayanıyor. Saat Kulesinin inşaatı tam 1 yıl sürmüş. Muhittin Usta adında bir taş ustası tarafından yapımına başlanmış ve Rizeli İbrahim Usta tarafından ise tamamlanmıştır. Uzunluğu 21 metreyi bulan Saat kulesinin İsviçre’den getirilmiş olan saati 93 yıldır çalışıyor.

Not: Bazı illerde bulunan saat kulelerinden örnek fotoğrafları yayınlıyoruz.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 6 Yorum Yapıldı.

 • ibrahim
  15 Haziran 2016 11:47

  bayburtta ne yapıldı ki bunlarda yapılsın ekipler iyi kaldırım yapsın, asfalt yamalasın, agaç söküp ağaç diksin. Kadim şehri öğretmen ekibine emanet edip oy atarak Bayburtun Kaderiyle oynayanlar düşünsün..

 • yunus
  15 Haziran 2016 16:27

  millet yol, içme suyu bulamıyor sen saat kulesine ışıktan bahsediyorsun çoook lüküs takılıyorsunuz begim.

 • SAİT
  16 Haziran 2016 09:56

  Çok önemli bir konuyuda gündeme getiren Bayburt Medyaya vatandaş olarak teşekkür ediyorum.
  Şahap Beyin dediği gibi 30 yıldır bizi yöneten protokol yöneticilerimiz bu eksiklik kimindir artık biriieri üstüne alınanı alsın

 • alim
  16 Haziran 2016 18:49

  herkes konuşuyor herkes etiket peşinde koşuyor birilerine maaş vermek için isimler uyduran danışmanlar atayan yöneticiler huzuru mahşer var unutmayın ihale bekçileri sizde unutmayın bu dünyada hesap soran yhok ama biz haklarımızı helal etmiyoruz

 • mehmet t….
  16 Haziran 2016 20:43

  şu saat kulesinin saatini ışıklandırmak çokmu zor. bir lambayı ışıklandıramayanlardan hangi hizmeti bekliyorsunuz……

 • Şingahlı
  17 Haziran 2016 10:25

  En güzeli en möhteşemide arpalının saat kulesi ele bayıldım ki sormayın..

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.