Bayburt’ta Tohumluk Dağıtımı Başladı

  • Haberin Tarihi: 20 Mart 2018
  • Bu haber 434 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Tohumluk Dağıtımı Başladı

Bayburt’ta Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projeleri kapsamında, İl Özel İdaresine sunulan projelere ayrılan bütçeyle yetiştiricilerinin ihtiyaçları olan tohumluk talepleri karşılanıyor.

2018 yılında talep edilen 150 torba silajlık mısır, 45 ton patates tohumluğu, 258 viyol sebze fidesi, 12 ton yem bitkisi, 2.800 adet meyve fidanı ve 4 adet te sera için dağıtımlar başladı. 

Bayburt şartlarına uygun çeşitlerin belirlendiğini ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut:

“İlimiz bitkisel üretimi genel olarak hayvansal üretime ham madde sağlama amaçlı yem bitkisi üretiminden oluşmaktadır. Geniş mera alanları ve yüksek yem bitkisi üretimi ile büyük bir potansiyele sahibiz. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için, yem bitkisi tohumu olarak, yem bezelyesi, İtalyan çimi ve silajlık mısır tohumluğu temini gerçekleştirdik. Yem bezelyesi, ilimiz ekolojisine uygun ve geçmiş dönemlerde yetiştiriciliği çok yaygın yapılmış bir türdür. Bu proje sayesinde yetiştiriciliğinin eski seviyelerine çıkarılmasını amaçlamaktayız. Hali hazırda yem bezelyesi, silajlık mısır ve italyan çimi tohumları gelmiş olup dağıtımları devam etmektedir.

Tarla bitkileri olarak, en öne çıkan ürünlerimizden olan patatesin üretim alanı, verim ve kalitesinin artırılması için tohumluk temini yaptık. Önümüzdeki günlerde dağıtımına başlanacaktır. Sebze üretiminin geliştirilmesi için sera ve sebze fidelerinin dağıtımını da yapacağız. İmkanlar dahilinde üreticinin ihtiyaç duyduğu, temin şansının güç olduğu ve bölge ekolojisine uygun çeşitler seçilmektedir. Dağıtılan fide, fidan ve tohumluklar için üreticinin ihtiyaç duyduğu yetiştiricilik bilgisi için müdürlüğümüze müracaatları yeterlidir. Aynı şekilde üreticilerimiz her hangi bir olumsuzluk gözlemlediğinde derhal Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüze başvurmalıdır. Ayrıca tarımsal üretimi geliştirme projelerine sunduğu katkılar ve sağladığı destekler için İl özel İdaresi yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.