Bayburt’ta Sıcaklardan Bunalanların Adresi Çoruh Nehri

 • Albümün Tarihi: 1 Temmuz 2018
 • Bu Albüm 1433 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

 

Sıcak havaların 33 ile 35 dereceleri bulduğu Bayburt’ta yüzme bilenlerin serinlemek için en önemli adreslerinden birisi Çoruh Nehri oluyor.  

Her yıl bu aylarda Çoruh Nehrinde yüzenleri görmek mümkün. Ancak son yıllarda Çoruh Nehri etrafına yapılan taşkın korumalar nedeniyle yüzmek isteyenler zorluk yaşıyor ve eleştirilerini dile getiriyorlar. 

Özellikle hafta sonları Erzurum güzergahında bulunan Kopuz Köprüsü diye bilinen mevkide yüzenlerin sayısı daha fazla oluyor. İl dışında ikamet eden Bayburtluların da ilgi gösterdiği yerde, yüzmeye çalışanlar bir çok zorluk yaşadıklarını belirterek sitemlerini de dile getiriyorlar. 

Çocukluk yıllarındaki eski Çoruh Nehrinin güzelliklerinin olmadığını dile getiren ve 30 yıl önce göç ederek İstanbul’a yerleşen Habil İrkilmez, İnsanların daha iyi şartlarda yüzebilmeleri için çok daha güzel ortamların hazırlanabileceğini ifade etti. İrkilmez, “ Nehirde yüzmek için kaya parçalarından girmekte zorluk yaşıyoruz. Suyun içerisi de aynı taşlarla dolu. Yüzmek için sadece burası var deniyor. Burayı düzenlemek çok zor değil. 10 kamyon kum dökülse insanlar sahildeki gibi burada nehrin tadını çıkarırlar. Bayburt’ta eski Çoruh Nehrinin olmadığı gibi, eski dostluklar ve komşuluklar da bitmiş. İnsanlar birbirinden kaçar olmuş. Bunu da maddiyata bağlıyorum” dedi. 

İmkansızlıklar nedeniyle 30 yıl önce göç etmek durumunda kaldığını ifade eden Habil İrkilmez, “ İş imkanı olsa bu gün Bayburt’a dönerim. 2 bin lira maaşla bir iş olsun, İstanbul’a daha dönmem. Benim gibi düşünen bir çok insan olduğunu biliyorum. Sadece seçimlerde birinci olmakla sorunlar çözülmüyor. İş imkanlarının artırılması şart. Memleketime dönmek için imkan bulduğum zaman hemen döneceğim” şeklinde konuştu. 

Bir taraftan zor şartlarda yüzmeye çalışanlar, diğer taraftan ise serinlemek için farklı ortamlar hazırlayanlar Çoruh Nehrinin güzelliklerinden yararlanmaya çalışıyorlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

 

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • BAYBURT KALESİ
  1 Temmuz 2018 23:01

  Proje olarak ,neyi almamız gerekiyor, hangi icraat bize uygun
  bilmiyoruz…
  Dünyanın ,Avrupa’nın en suratlı akan nehrini , adı üzerinde
  Porsuk çayına benzetmek istedik, milyarları suya gömdük
  herkesin gıpta ile baktığı çoruh’u kanala çevirdik…
  Şimdi pişmanız da, nasıl geri döneceğiz..? hesabını yapıyoruz.
  Aynı porsuk çayını ,Plaja çevirmişler, İŞTE YAPILACAK İCRAAT BU,
  al aynısını Aksung hanlarının olduğu bölgeye , Çoruh’a
  paralel en az 1500-2000 m.bir plaj projesi uygulana bilir…
  Gençlerimiz temiz,hijyenik olan yerlerde suya girer, yüzenlerin
  hayati tehlikesi olmaz …..
  Bu projeyi bakalım hangi belediye başkan adayı savunacak..?
  Bu belediye,bu kadrolarla ,bu vizyonla bu icraatlar olmaz…
  Zaten başka işin mi yok diye , sesleri duyar gibiyiz….
  Kısaca Bayburtlular suya girip yüzmek için , Maden köyümüze
  doğru, daha çok yürürler, azıklarını yanlarına almayı unutmasınlar..!
  Suya aşağı hiç tavsiye etmem, her türlü zararlı bakteri var…
  BAYBURT YIKILARAK DÜZELİR….
  BAYBURTUMUZA ALLAH, RADİKAL KARARLAR ALAN UYGULAYA BİLEN
  GÜÇLÜ İRADE NASİP EDE …AMİN…

 • BAYBURT
  2 Temmuz 2018 14:05

  BAYBURTTA İNSANLARIN YÜZEBİLMESİ İÇİN GÖLETLER YAPILMALIDIR İNSANLAR SICAKTAN KAVRULUYOR BU MEMLEKETİN SUYA İHTİYACI VAR BAYBURT BOMBOŞ ARAZİ BURALARA ÇOK FAZLA SU KAYNAĞI YAPILABİLİR BAYBURTTA EN AZ 50 TANE BARAJ GÖLET GÖL YAPILABİLİR BUNLAR İSTENİRSE OLUR BAYBURT EN YÜKSEK OYU VERDİ BUNUN KARŞILIĞINI ALMALIDIR BUNUN İÇİN BAYBURTLU YÖNETİCİLERİN UYUMAMASI LAZIM BU MEMLEKETİ ADAM AKILLI HALE GETİRİLMESİ LAZIM

 • Cemal
  10 Temmuz 2018 14:30

  Çoruh nehrine 10 kamyon kum dökülse, o kumların yerinde kalacağını mı zannediyorsun? Nehir burası, nehir 😀 “Yaz kızım 10 kamyon kum, 20 kamyon çakıl :D”

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.