Bayburt’ta Emekliler İçin Konut Müracaatları Başladı

 • Haberin Tarihi: 13 Mart 2019
 • Bu haber 584 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Emekliler İçin Konut Müracaatları Başladı

 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Bayburt Merkez Şingah Mahallesi “Emekli Grubu 263 Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek.

Başvuru bedeli 500 TL olan konutlar 2+1 nitelikli ve 263 adet olacak, brüt 77,33 metre kare daireler için başvurular ise Halk Bankasına yapılacak.

Konutlar için, Emekli Vatandaşların başvuruları 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında Halk Bankası A.Ş.’nin Bayburt İlinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile kabul edilecektir.

Proje Adı : Bayburt Merkez Şingah Mahallesi Emekli Grubu 263 Konut Projesi 

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra satış fiyatları belirlenecek olup, başvuru sahipleri arasında 29.05.2019 tarihinde Hak Sahibi Belirleme kurası çekilecektir.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir. 

Hak sahiplerine konutlar,

Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar %12 peşinat bedeli için 180 ay vade, %20 peşinat bedeli için 240 ay vade ile taksitlendirilecek olup, peşinat sözleşme imzalama aşamasında tahsil edilecektir.

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler;

Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı, Yİ-ÜFE ve TÜFE oranlarından en düşük olana göre artırılacaktır. 

İlk dönemsel artış teslim tarihine göre İdarece belirlenecektir.  

Taksit ödemeleri, konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

TOKİ tarafından projenin yeterli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde, başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa sürede faizsiz bir şekilde iade edilecektir.

Konutların, adet, m² ve fiyat bilgileri ihale sonrası kesinlik kazanacak olup ilan edilenler tahmini bilgilerdir.

BAŞVURU ŞARTLARI:

 Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1- T.C. vatandaşı olması,

2- Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3- Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,

4- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

5- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 4.500 TL olması gerekmektedir (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 4.500 TL olması gerekmektedir.)

6- Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

* Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

* Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazı.

Yukarıda yer alan belgeler dışında gerekli görüldüğünde ek belgeler istenebilecektir. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ :

Başvuru sahipleri;

1- Nüfus Cüzdanı ve Emekli Kimlik kartı ile birlikte 06 Mart -19 Nisan 2019 tarihleri arasında Halk Bankası A.Ş. yetkili şubelerine başvuru yapacaklardır. Taahhütname, Banka tarafından numaralandırılarak başvuruda istenilen evraklarla teslim alınacak ve 1 nüsha da başvuru sahibine geri verilecektir.

2- Başvuru işlemleri sırasında 2+1 konutlar için 500-₺ başvuru bedeli alınacaktır.

3- Kimlik tespiti için Nüfus Cüzdanı ibraz etmek şartı aranacaktır. Başvurular şahsen yapılacaktır.

Başvuruların kabul edileceği yer :  Halk Bankası A.Ş.’nin Bayburt İlindeki yetkili şubeleri

KURA ÇEKİLİŞİ :  

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde 29.05.2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

1- Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, 31.05.2019 tarihinden itibaren Halk Bankası A.Ş. yetkili Şube’lerinden geri alabilecektir.

2- Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare’ce belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

 SÖZLEŞME İMZALANMASI:

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde Halk Bankası Bayburt Şubesinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklardır.

Sözleşme imzalama aşamasında;

1- İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ve adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Bayburt il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

2- Hane halkı gelirinin en fazla net 4.500 TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, Başvuru sahibi emekli ise, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan maaş dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi.

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır. 

OTURMA KOŞULU ve DEVİR İŞLEMLERİ :

2+1 konut tipi projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir. 

Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.

Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

Detaylı bilgi için: www.toki.gov.tr  ve Halk Bankası şubesi

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • YERLİ
  13 Mart 2019 12:14

  BAYBURTTA 263 KİŞİMİ EMEKLİ AYIP YA AYIP 263 KONUT İNSANLARLA DALGA GECMEK DEMEK…GECİN DALGANIZI BAKALIM..17 SENEDİR BAYBURTTA ÜÇ DÖNEM AKP BELEDİYESİ OLSUN SONUÇ 263 KONUT GERÇEKTEN UTANC VERİCİ….17 SENEDİR BAYBURTA DEVLET KONUT OLARAK HİÇ BİR ŞEY YAPMADI…ZENGİNLER DAİRE ÜSTÜNE DAİRELER ALDI AMA MALESEF ORTA KESİM VE 50 SENESİNİ YEDİ SÜLALESİNİ BAYBURTTA YAŞAYAN KIŞIN EKSİ 40 DERECEYİ GÖREN ALTI, YEDİ AYI KIŞI OLAN MEMLEKETİN ZORLUGUN ÇEKEN BAYBURTLUYA .HİÇ BİR ŞEY YAPILMADI..TOKİ ŞEHİT OSMAN TEPESİNE KONUT YAPTI FAKİR KONUTLARI DİLLERE DESTAN.YAPILAN DAİRE NE ÖRFÜMÜZE NE YAŞADIGIMIZ İSLAM AHLAKINA YAKIŞMAYAN YAPI..FAKİR KONUTLARINI BİLENLER NEDEMEK İSTEDİGİMİ ANLAR.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.