Bayburtlu Kadirşinaslığını Gösterecek Mi?

 • Haberin Tarihi: 13 Temmuz 2019
 • Bu haber 365 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburtlu Kadirşinaslığını Gösterecek Mi?

 

Bayburt’ta 1995 – 2000 yılları arasında görev yapan dönemin Valisi Ali Haydar Öner tarafından başlatılarak milyonlarca fidanın dikildiği ve günümüzde orman haline gelerek Bayburt’un akciğerleri olarak değerlendirilen, Bayburt Vilayet Ormanı mesire alanı şehir merkezinin en büyük ağaçlık alanı ve hizmeti  olarak değerlendiriliyor.

Son yıllarda bakımı ve çevre temizliği konusunda sorunlar yaşanıyor olsa da, yaz aylarında hafta sonları piknik yapmak isteyenler tarafından büyük rağbet görüyor.

Söz konusu yerle ilgili bir çok değerlendirme yapılabilir. Ancak habere konu olan gerekçe ise burada yapılması istenen isim değişikliğidir.

Bayburt Vilayet Ormanı isminin değiştirilerek, 1993-2000 yılları arasında Bayburt Valisi olarak görev yapan ve Aslan dağının büyük bir bölümünün orman haline dönüşmesinin temellerini atan Vali Ali Haydar Öner’in isminin konulması isteniyor.

Ali Haydar Öner’in isminin burada yaşatılmasını isteyenler, imza toplayıp Bayburt Valiliğine teklif olarak sunacaklarını söylüyorlar.

“Onların kadirşinaslığı olur”

2018 yılında tedavi gördüğü hastanede hayata veda eden Ali Haydar Öner ile 1996 yılında Bayburt FM Radyosunda yaptığım röportajdan bir bölümü paylaşmak istiyorum.

Öner’e sorduğum sorudan birisi şöyleydi:

“Sayın Valim Bayburt’u çok sevdiğinizi biliyoruz. Bir gün Bayburt’tan ayrılıp gideceksiniz. Siz gittikten sonra Bayburt’ta herhangi bir yerde isminizin yaşatılmasını ister misiniz?”

Vali Öner, hiç düşünmeden şöyle bir cevap verdi:

“Benim böyle bir istekte bulunmam doğru olmaz.  Ancak Bayburtlular böyle bir karar verecek olursa, buda onların kadirşinaslığı olur.” demişti.

Bu röportaj yapıldığı günden buyana aradan tam 23 yıl geçti. O günlerde Aslan Dağı mesire alanına milyonlarca dikilmiş olan ve her birisi 50 santimetreyi geçmeyen çam fidanlarının her birisi bugün yaklaşık beş metreye ulaşmış ağaç haline geldiler.  

Bayburt Valiliğine ait yer için böyle bir kararı verecek olan en önemli kişi ise şu anki Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın kendisidir. Çünkü Ali Haydar Öner’e gösterilen sevginin bir benzeri şuan kendisine gösterilmektedir. Buda Bayburt için önemli bir şans olarak değerlendiriliyor.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • ALTAN
  14 Temmuz 2019 14:24

  GÜZEL BİR DÜŞÜNCE RAHMETLİ SAYIN VALİMİZİN İSMİNİN VERİLMESİ İSABETLİ OLUR. SELAM VE DUA.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.