Bayburt Esnafı, Bakanlara İçini Döktü Destek İstedi

 • Albümün Tarihi: 11 Mart 2018
 • Bu Albüm 972 defa okundu.
 • Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

Bayburt esnafı Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sorunların anlatıp destek istediler. 

Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından organize edilen ve Bayburt Öğretmenevinde düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı’na Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, AK Parti İl Başkanı Fatih Yumak, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda esnaf katıldı. 

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Karaman Bayburt’taki esnafın yaşadığı sıkıntıları dile getirerek, esnaflardan vergi alınmasın talebinde bulundu.  

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı konuşmada her geçen gün sayıları artan marketler zincirine değinerek, “Bayburt’ta zincir marketler aldı başını gidiyor. Buranın nüfusunu gördünüz. Buraya konteynerlerle çöp bırakıyor, ne vergi veriyor, nede para veriyor. Buradaki vatandaşlar, buranın geleneksel esnafına gidip alışveriş yapacağı yerde oralara gidiyorlar, dolayısıyla bu illerde esnaf, zanaatkar iş yapamaz hale geldi.  

Biz vergi vermeyelim demiyoruz vergi verelim ama kazanalım da verelim. Bayburtlu esnaf diyecek ki, dört çocuğum var, ikisi Bayburt dışında üniversite okuyor. Onun için bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Esnafın ödeyeceği vergiler ilin nüfusuna göre olsun. Buranın dokusunu bozacak şekilde olursa çok zor durumlara düşeriz. Televizyonlara çıkıp 8 bin 10 bin mağazam var diyorlar. Böyle bir güç dağılımında esnaf ne yapsın” diye konuştu. 

Esnaf Odalarının yeniden yapılandırılması gerektiğini aksi takdirde bu sistemle bu odalar, 3-5 yıl içerisinde çöker diyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Türkiye’nin kalkınması noktasında küçük, büyük il demeden her bir bireyi mutlu etmek için çalışıyoruz.  

Özellikle küçük esnafımızı pozitif anlamda ayrıştırmamız lazım. Esnafımızı geleneksel ticaretin kalıpları içerisinde gelişime kapalı olarak yaşatmayalım. Onu yeni gelişen ticaretin şartlarına uygun hale getirmemiz gerek. 50, 60 yıl önce semercilik diye bir meslek vardı. Bugün o semerciliği parmak sayısı kadar insan yapıyor. Bu meslek öldü ama yerine oto, koltuk döşemeciliği geldi yani farklı yerlere evrildiler. e-ticaretin içerisinde esnafımızı konumlandırmamız gerekir. Burada küçük esnafımız da mutlaka yer almalı. Biz de yeni bir proje geliştirdik. Bu konuda PTT ile de protokol imzaladık. Bayburt’ta örneğin pestil satan esnafımızın e-ticaretteki masraflarını biz karşılayacağız. Siteyi biz oluşturacağız, çok küçük 30 lira, 50 lira gibi yıllık bedelle de o arkadaşlarımızın dükkanını e-ticarete taşıyacağız ve oradan bütün dünyaya satış yapmasının imkanını sağlayacağız. PTT senin tıklanmayla sattığın pestilin, sucuğun kargosunu yapacak, senden alacak, götürüp teslim edecek ve senin hesabına para geçecek. Esnaf buralara taşınmadığı takdirde yine bir başka rekabetle karşı karşıya kalacaktır. 

Bugün nasıl zincir mağazalar üzerinden rekabette şikayet ediyorsak ki bununla ilgili de bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Bugün nasıl AVM’lerden şikayet ediyorsak aynı şekilde yarın e-ticaretten de şikayet edeceğiz ama şikayet yerine bizim buralarda yer almamız lazım. Projenin protokollerini yaptık, hep beraber yakında açıklayacağız ve bütün esnafımızı orada yer aldıracağız.” dedi. 

Konuşmalar sonrası basına kapalı bölümde Bayburt esnafının düşünceleri ve soruları dinlendi. 

Bayburt Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahattin Karaman’ın esnaflar adına bakanlardan isteklerini ve yapılan konuşmaların tamamını görüntülerde izleyebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • 69YILDIZ
  15 Mart 2018 16:54

  Sayın Bakanım Saygılarımı Sunarım.Yapmış olduğun yatırım ve hizmetlerin içi teşekkür ederim.İstirhamımız en eski kara yolu olarak geçen BAYBURT İSPİR kara yolunu büyük proje olan OVİT tüneline entegre olmasıdır.Ovit projesi sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN ile sayın RECEP AKDAĞ ın Baba ocaklarına yapmış oldukları yatırımlarıdır. Siz sayın NACİ AĞBAL bakanımında Baba ocağına yapacağınız Bayburt İspir kara yolunun Ovit e sıtandartı yüksek bir yol ile bağlanmasını arzederiz. Saygılarımla.

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.