Basın Kartı Almak Kolaylaşıyor

  • Haberin Tarihi: 29 Ağustos 2015
  • Bu haber 5538 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Basın Kartı Almak Kolaylaşıyor

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce “Basın Kartı Yönetmeliği”nde yapılan değişiklik ile gazetecilerin basın kartı almaları için beklemeleri gereken süre kısaltıldı.

“Basın Kartı Yönetmeliği” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle sektör temsilcisi gazetecilerin basın kartı sahibi olmaları kolaylaştırıldı, bekleme süreleri kısaltıldı, Basın Kartı Komisyonunda sektörden daha fazla üyenin bulunması sağlandı. “Online” olarak başvuru yapılmasının, mesleki çalışma, gazete ve dergi örneklerinin PDF formatında gönderilmesinin ve e-Komisyon oluşturulmasının hukuki zemini sağlandı.

Yönetmelikle getirilen yeniliklerden öne çıkanlar şöyle:

◾Gazetecilerin Basın Kartı almak için beklemeleri gereken süre kısaltıldı.

◾Medya sektöründe çalışan engellilere bekleme süresi aranmadan basın kartı verilebilmesi imkânı getirildi.

◾Basın İş Kanunu kapsamında en az 5 yıl çalıştığını belgelendiren gazetecilere bekleme süresi uygulanmadan Basın Kartı verilebilmesi imkânı getirildi.

◾Unvanlar ve kontenjanlarda standardizasyon sağlandı.

◾Basın Kartı Komisyonunun yapısı değiştirilerek komisyonun daha demokratik bir yapıya ulaşması hedeflendi. Sektörün her kesiminin komisyonda temsili sağlandı.

◾Yerleşik uluslararası basın mensuplarına verilecek Basın Kartı kontenjanı artırıldı. Daha fazla sayıda uluslararası basın mensubunun ülkemizde rahatça görev yapmasının önü açıldı.

◾TRT ve Anadolu Ajansı (AA) bünyesinde Basın Kartı alabilecek unvanlar artırıldı. İlgili kurumlarda çalışan uluslararası basın mensuplarının kontenjan sınırlaması sona erdirildi. Ayrıca bu kurumlarda Basın İş Kanunu’na tabii çalışmayan basın mensuplarının da Basın Kartı alabilmelerinin önü açıldı.

◾Basın Kartına uluslararası standartlara uygun olarak 3 yıllık geçerlilik süresi getirildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.