Trabzon Bayburtlular Derneğinden Emekli Çağrı…

 • Haberin Tarihi: 13 Aralık 2016
 • Bu haber 1671 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Trabzon Bayburtlular Derneğinden Emekli Çağrı…

Trabzon Bayburtlular Dayanışma Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Yaşar Erdoğan yaptığı yazılı basın açıklamasında Bayburt’un nüfusunun artırılması konusunda önemli tespitlerde bulundu.

Yaşar Erdoğan’ın açıklaması şöyle;

“Türkiye’mizin 81 vilayetinden en şirin olan Bayburt’umuzun uzun süreden beri sosyal ve ekonomik bir takım sıkıntılar içeresinde olduğu her Bayburtlunun malumudur.

Bu sıkıntıların aşılması ve göçün durdurulması için bazı tedbirlerin alınması ile bekletmeden uygulamaya geçilmesi gerekmektedir; bu meyanda ekonomik, sosyal ve ticari proje ve uygulamaların Bayburt’umuzun imkan ve kaynakları dikkate alınarak seçimler ve tespitler yapılmalıdır. Bu tespitlerin başında geçim kaynaklarımızın vazgeçilmezi olan tarım ve hayvancılık öne çıkarılmalı bunlara bağlı olarak bütün sektörler düzenlenmelidir. Bu şu demektir, hayvancılık teşvik edilip geliştirildiği taktirde buna bağlı olarak entegre et tesisleri, süt ve ürünleri entegre tesisleri yem sanayi, natüreler balıkçılık ve entegre balıkçılık tesisleri, ambalajlama tesisleri, reklam ve ticari hizmetler hareketlenecek böylece istihdam artacak dolayısıyla göç olayının önüne geçilmiş olacaktır, bundan ayrı olarak tarım alanında yeni projeler araştırılıp yeni ürünler tercih edilerek üretim gelirlerinin artırılabilecektir. Bunlardan en önemlilerden biri ceviz yetiştirme alanları oluşturularak ticari değeri olan bu ve benzeri ürünlerin devlet desteği alınarak uygulamaya en kısa zamanda geçilmesi istihdam yaratılarak hemşehrilerimizin geçim imkanlarını yükselterek Bayburt’umuza hareketlilik sağlayacaktır.

Ayrıca turizm alanlarının envanterlerinin çıkartılarak rantabl hale getirilerek tercih edilmesine sebep olacaktır. Tanıtım projelerine öncelik verilerek devreye sokulmalıdır.

Yukarıda zikredilen projelerin Bayburt’un dışına aktifleştirilip gelir düzeyinin artırmak için mevcut karayolu ulaşım durumunda ucuz maliyetleri oluşturması için demir yolu projesinin Bayburt’u içine alacak şekilde oluşturulması gerekmektedir. Başlangıç olarak an itibariyle ilimize genel bütçeden çeşitli kurumlarca tahsis edilen ödeneklerin artırılması için ilimiz nüfusunun düşmekten ziyade artırılması gerekmektedir.

Bu meyanda alınacak tedbirler çerçevesinde çevre ilerde yaşayan öncelikle emekli hemşehrilerimizin nüfus ikametgahlarını ilimize almalarını, bu hususta tanıdıklarını ve yakınlarını teşvik edilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın sonucu miletvekili temsil sayımız artırılmasına vesile olacaktır. Bu sebeble bütün hemşehrilerimizin hassasiyet davet ediyor yardımlarını ve ilgilerini bekliyorum.

Çalışmalar sonunda ekonomik ve sosyal yapımız kazanıp böylece daha huzurlu geleceğe ve hayata sahip olacağız.”

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • ali
  14 Aralık 2016 08:17

  dernek başkanı sayın yaşar erdoğan a bayburt u düşündüğü için teşekkür ederiz kendileri bayburt tan neden göç ettiğinin nedenlerini bildiği için bazı gerçekleri yazmış sağolsun ama bayburt göç veriyor vermeyede devam edecek nedenmi köylüyü köyde tutamıyoruz şehirliyi şehirde çünkü bayburt ta hayat daha pahalı ve gelir yok gider çok nedenlerinden bir kaçını yazayım köylüyü köyde tutmanın yolu hayvancılığa teşvik hibe ucuz mazot bedava bağkur primi vs şehirde yaşayan vatandaşıda fabrika açarak iş sahaları oluşturarak 12 ay çalışabileceği bir iş imkanı ucuz doğalgaz ucuz ssk ucuz elektrik ucuz bağkur ucuz vergi ucuz su belediye bu konuda vatandaşa yanlış uygulama yapıyor inşallah bir an önce iki türlü su uygulamasından vaz geçerde insanların ahını almazlar kime hizmet ettiklerini herkes biliyor birileri su saati satacak diye ben pahalı su içemem ayıp bayburtta yaşayan biri eşitlik istiyor bayburt git gide hızla nufus kaybediyor öğrenciyle emekliyle dolacak iş değil memleketlimizi burda tutmanın yollarına bakalım herkes üzerine düşeni yapmalı yoksa bu vebalin altından kimse kalkamaz

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.