Kooperatif Ortaklarının Borçları Yeniden Yapılandırılıyor

  • Haberin Tarihi: 15 Eylül 2016
  • Bu haber 1232 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Kooperatif Ortaklarının Borçları Yeniden Yapılandırılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan tarımsal amaçlı kooperatiflerin muaccel hale gelen (ödenmesi gereken) borçlarının yeniden yapılandırılarak beş yıl süre ile taksitlendirilmesi Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

Buna göre bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun kapsamında kooperatif borçlarının yapılandırılmasına imkan sağlanmış oldu. Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut yaptığı açıklamada; “6736 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığımızca hazırlanan Genelgeye göre 19.08.2016 tarihi itibariyle kooperatif ve ortaklarının muaccel hale gelen borçlarının yeniden yapılandırılarak 5 yıl süre ile taksitlendirilmesini, borcun yapılandırılmasında 19.08.2016 tarihi esas alınarak yıllık % 3 faiz uygulanmak suretiyle hesaplanacaktır. Kooperatif tüzel kişiliği ve ortaklarının kredi borçlarının düzenli ödenmemesi nedeniyle muaccel hale gelen borçlarının yapılandırma imkânından yararlanabilmeleri için 31.10.2016 tarihi mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze müracaat ederek taksitlendirme sözleşmesi imzalaması gerekmektedir. Sözleşme imzalayan Kooperatif tüzel kişiliği ve ortaklarının ilk taksit ödemesi Kasım 2016 tarihinde yapılacaktır. Kooperatif ve ortakları hakkında başlatılan kanuni takibatın durdurulması için de ilgililerin İl Müdürlüğümüze müracaat etmesi gerekiyor. Ayrıca vefat eden borçlu kooperatif ortağı için yasal mirasçılarından birisi veya kefilleri borçlu adına sözleşme imzalayabilecektir.

Bakanlık izni olmadan yapılan borçlanma sözleşmelerine aykırı olarak tesislerini satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını yok edenler yapılandırma işleminden yararlanamayacağını bu nedenle, Tarımsal amaçlı kooperatif ve ortaklarından borçlarını ödemeyerek muaccel hale gelenlerin mağdur olmamaları ve taksitlendirme işleminden yararlanmaları için 31.10.2016 tarihini beklemeden en kısa süre içerisinde İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne müracaat ederek sözleşme yapmaları gerekiyor” dedi.

kooperatif-ortaklarinin-borclari-yeniden-yapilandiriliyor

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.