Dolar 31,1005
Euro 33,6867
Altın 2.032,64
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 6°C
Açık
Bayburt
6°C
Açık
Sal 8°C
Çar 9°C
Per 10°C
Cum 10°C

Bayburt Ülkü Ocakları “Andımız” Sözlerini Böyle Okudu

Bayburt Ülkü Ocakları “Andımız” Sözlerini Böyle Okudu
21 Ekim 2018 00:43
A+
A-

Ülkü Ocakları Bayburt İl Başkanlığı, andımızın okullarda okutulması konusunda Danıştayın aldığı karar sonrası Türk Dünyası Parkı önünde toplanarak andımızı okudular.

Ülkü Ocakları Bayburt İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklama ise şöyle:

“Ülkemiz, bugünlerde yıllarca eğitim kurumlarımızda milli bir heyecanla okutulan ve tartışmalı bir şekilde kaldırılan andımızın Danıştay 8. Dairesi tarafından tekrar okunabilmesi adına almış olduğu kararı konuşuyor.

Kerameti kendinden menkul zatlar, her konuda fikir beyan edebilme hakkında sahip oldukları düşüncesiyle bu mevzuya da balıklama atlamış fakat kafalarını milli vicdana çarpmışlardır.

Yıllardır, eğitim camiasında sendikadan çok politik bir kurum gibi hareket eden Eğitim-Bir Sen’in başını çektiği koro; ağız birliği ederek insan haklarından, demokrasiden, sivilleşmeden bahsediyor.

Birçok eğitimciyi sırf kendilerine mensup olmadıkları, kendileri gibi düşünmedikleri için ötekileştiren, idari makamlardan alınmalarına, sürülmelerine, çalıştıkları kurumda baskı görmelerine sebep olan sendika ve yöneticilerinin adı geçen evrensel hukuk kural ve değerlerden bahsetmesi bu anlamda komiktir.

Bayburt Eğitim-Bir Sen Başkanı yıllarca süren bu kıyımın hangi bilimsel verilere göre yapıldığını izah etmelidir. Ezberci eğitimden şikayet edip bilimsellik vurgusu yaptıkları basın metninde Eğitim Bir-Sen Bayburt şubesi, özgün ve samimi olmak adına  metni genel merkezlerinden ısmarlama almak yerine kendileri kaleme alabilirlerdi.

Sormak istiyoruz; sizlerdeki bu Türk düşmanlığı nereden kaynaklanmaktadır? Hadi siz itiraf edemiyorsunuz biz söyleyelim; Ne Mutlu Türküm Diyene demekten niçin gocunuyorsunuz? Bölücülük dediğiniz, Türkiye Cumhuriyetinde, Türk’üm demek midir?

Türk’le barışık olmayan hastalıklı fikri kafa yapınız yapılan açıklama ve izahları hangi millet adına yapmaktadır.

Anayasamızda Türkiye Cumhuriyeti Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür yazması size göre bir baskı ve totaliterliktir öyle mi?

Andımızı kimin yazdığından öte onu okuyanların anladığı mana daha önemli olsa gerek. Emin olun ki, andımızı okuyan hiçbir Müslüman Türk Evladı aklından ne bir başkasını ötekileştirmeyi nede ruhunu ve aklını ezberci bir mantıkla teslim edercesine kurşun asker gibi hareket etmeyi düşünmüştür. Bu sizin yıllarca iflah olmamış hüsnü kuruntunuzdur. Bu takıntılı ruh haliyle nereye varacağınız az çok bellidir. Kendinizle yüzleşmez, nefis muhasebesi yapmaz iseniz dahil olduğunuz koroda arkadaşlarınız kadim Türk düşmanlarıdır; yani Yunandır, Ermenidir, Moskof’un gayri meşru uşaklarıdır.

Öte yandan, satır aralarında güya İslami hassasiyetlerle kaleme alındığı intiba-ı veren bu tip açıklamalar karşısında ne denilebilir? Andımızın okunmasını isteyenler İslam’dan nasipsiz kişiler midir?

Biz Türk-İslam Ülkücüleri kaynağını köklü Türk Devlet ve Millet geleneğinden alan anlayışın takipçileri olarak diyoruz ki; bugün Türk’e sahip çıkmak İslam’a sahip çıkmaktır. İslam’ın 1000 yıl kılıcı olmuş bir milletin adının geçtiği yerde Türk düşmanlığı hayat gayesi yapmış kimselerden başkası rahatsız olmaz.

Ehli vicdan da, ehli irfan da dünden bugüne bu gerçeği defalarca dile getirmiştir.

Aslen Arap olan, Ülkücü Hareketin fikri önderlerinden olan Seyit Ahmet Arvasi Hocamız ne kadar da güzel ifade eder:

“Ben Afrika’nın ortasında doğmuş olsaydım ve bugün ki aklımda bende olmuş olsaydı, yine Türk Milliyetçisi olurdum. Zira biliyorum ki Türk Milletinin de İslam Aleminin de kurtuluşu Türk Milliyetçilerindedir.”

Kimileri anlamak istemese de Türk ve İslam birbirinden ayrılamaz bir bütündür. Türk’e düşmanlık eden dolayısıyla İslam’a düşmanlık etmiş olur. Türk budur…

Bilmemek eksiklik, öğrenmemek gaflet, karşısında olmak hıyanettir.  Peygamber Efendimizin buyurmuş olduğu üzere mensup olduğumuz millete aidiyet duygusu ile bağlı olmak ve sevmek İslami bir ödevdir. Türklük bedenimiz, İslamiyet ise ruhumuzdur. Bunu biliyor olmalısınız.

Sözün özü andımız, Türkiye Cumhuriyeti’nde, Türk evladına hitap eden bir metin olarak sizin sandığınız gibi zararlı ve tehlikeli bir metin değildir. Ön yargılarınızdan biraz arınırsanız, arı duru bu gerçeği görürsünüz. Ön yargılı bu tutumunuz, ne milli İslami ne de evrensel hukuk ilkelerine uymaz.

Ülkü Ocakları Bayburt İl Başkanlığı olarak;

Liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli Beyefendinin de ifade etmiş olduğu vech ile tekrar ifade ediyor ve diyoruz ki; “ Danıştay 8. Dairesi maşeri vicdana tercüman olmuş, Türk Milleti’nin ruh kökünden fışkıran çığlığa bigane kalmamıştır. Adımız Türk olduğuna göre, Andımızın da Türk olması tarihi bir mecburiyettir. Ne var andımız da? Neresi sinirlerini bozuyor, neyi vicdanlarını bulandırıyor? Türk’üm demek suç mu? Doğruyum demek yanlış mı? Çalışkan olmak gaflet mi? Eğer andımıza cephe alanlar kripto damarın karanlık failleri değilse, merakla soruyorum dertleri nedir? Bu hazımsızlık niyedir? Bu ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti, üzerinde yaşayan millet ise Türk’tür.

 pkk’lıyım, bölücüyüm, kürdistan için çalışırım diyen varsa cezası bellidir, sonuçlarına katlanacaktır. Uyarıyorum; sayın Bekir Bozdağ, buna çok dikkat etsin 81  ilde basın açıklaması yapan malum bir sendikanın başkanı da durum muhasebesi ve öz eleştiriyi yapacak milliliği göstersin. Papaz kuş gibi uçar gider, yargı kararı denilir. Andımızla ilgili yine yargı karar verir, ne var ki karşı çıkılır. Bunun neresi adil, neresi ahlakidir. Andımız milli kimliğin alameti  farikalarından birisidir. Sevmeyen varsa sussun, okumayacak varsa kendi işine baksın.”

Türküm, doğruyum, çalışkanım.
İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir.
Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir.
Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene !”

https://www.youtube.com/watch?v=-Mb7iwbD4PE

YORUMLAR

 1. halk dedi ki:

  “Danıştay’ın yürütmenin alanına girip girmediği” veya “Yargının vesayeti” bağlamında tartışma yapılacakken, konu birileri tarafından “Türklük”, “millet”, “devlet” bağlamına çekildi.
  Andımız tartışması, Cumhur İttifakı’nın sonunu hazırlamak için bir tuzaktır.
  Birileri ellerini ovuşturmaya çoktan başladı bile.
  Andımız tartışması, neden “yargı vesayeti” ve “yargının yürütmenin alanına müdahalesi” şeklinde değil de Türklük üzerinden tartışılıyor anlamış değilim.
  Cumhur İttifakı Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonları için elzemdir, gereklidir, şarttır.
  İhtimam ve özen bu ittifakın her iki tarafının da görevidir. Nokta.

 2. bekir dedi ki:

  Bozkurt yaptı diye üç beş gence ülkücü diyecek kadar cahilseniz şerefli mazimize bakınız.Orda fedakarlık inanmışlık ve sadakat vardır.Ülkücüler hiçbir zaman böyle ezilmemişti 80 öncesi düşman cana kastediyordu.Fakat şimdi sürüye rehber olduğunu sananlar tarafından büyük yanılgı içerisindeler.
  Türk milliyetçisi olmak için partiye ihtiyacımız yoktur.

 3. abdulmetin dedi ki:

  fikret hocam en güzel cevabı vermişsiniz, yüreğinize sağlık….

 4. ESNAF dedi ki:

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..DEMEK HERKEZE NASİP OLMAZ..SONRADAN DA TÜRKÜM DEMEKLE TÜRK OLUNMAZ..BU KARARI VEREN KİMSE KİTABIN ORTASINDAN KONUŞMUŞ ELİ ÖPÜLESİ ADAMMIŞ…ÇOCUKLARIMIZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYECEK O TÜRKLÜK AŞISINI OKULDA ALACAK..

 5. Fikret dedi ki:

  Yukarıdaki açıklamayı daha doğru yorumlaya bilmek için defalarca okudum. Elbette herkesin bir düşüncesi var, buna saygı duymak bizim önceliğimizdir. İsteyen düşüncesini meşru ölçülerde ifade edebilir. Metni okuduğumda cevap vermeye değmediğini gördüm.
  Ancak Eğitim Bir-Sen Bayburt Şube başkanı olarak bunu yazanların açıklamamızı okuyup anlamadığını, Sapla samanı birbirine karıştırdığını gördüm. Bizim açıklamamızı iyi anlasaydılar alelacele bir şekilde kişiliğime ve kurumuma eleştirinin ötesinde hakaret varı yazılar yazmazdılar. Onların seviyesine düşerek hakaret etmek benim fıtratıma ve anlayışıma sığmaz. Sadece şunu söyleye bilirim “Kem söz sahibine aittir.”

  Keşke yazmış oldukları metindeki Seyit Ahmet Arvasi Hocamız gibi, Keşke metindeki Peygamber efendimizin Hadis-i Şerifinde ifadesini bulan anlayışa sahip olup üstünlüğün takvada olduğunu anlaya bilseydiniz farklılıkları bir zenginlik sayardınız.
  Bizim Türk düşmanlığı ile ilgili herhangi ifademiz olmamıştır. Aslını yitiren haramzadedir. Türküm demekle Türk olunmuyor. Bizim tepkimiz yanlış bir karara tepkidir. Andımızı yazanda, dayatanda bizi temsil etmez. Hele hele bizim Türklüğümüzü sorgulamak hiç kimsenin haddine değil. Biz kimliklerin Reşit Galip gibi kafa ölçülerine göre değil soyuna, asaletine göre oluştuğunun farkındayız. Bizi Türk düşmanlığı ile itham edenler bir bizim geçmişimize birde kendi geçmişlerine göz atsınlar. İthamlarında ne kadar mesnetsiz ve aciz olduklarını göreceklerdir.
  Hele hele Eğitim Bir Seni ağızlarına alma hakları hiç yok. Çünkü söyledikleri ile uygulamalar bir birine zıt. Atamaların liyakate ve objektif kurallara dayalı olmasının mücadelesini bizden başka veren yok. İmtihanlar yapılırken bütün sendika üyelerimize, kamu çalışanlarına ayrımcılık yapmadan imtihanlara hazırlanma kursları, çalışma kitapları bastırarak bilgilendirmekteyiz. Eğer hizmetlerimizi kamu çalışanlarına sorsaydınız daha sağlıklı bilgi aktarırdınız. ”Tarlada izi olmayanın Harmanda yüzü olmaz.

 6. doğrucu dedi ki:

  Ülkücüyüm….susar..beklerim…ilkem koltuğumu korumak..Ak partiyi desteklemektir..Ak parti politikalarını .özümden çok sevmektir…..Ülküm muhalefette kalmak..iktidar olmamaktır…Ey büyük başkan…seçimlerde rakip olmayacağıma.ve çıkarmayacağıma ant içerim.. Varlığım Ak partiye armağan olsun…..ne mutlu ülkücüyüm diyene…. ……bunlar gerçek değilde yalanmı….adıda ittifak andı olsun. …. Bu millet kime inansın..kime güvensin…savundukların
  ve yaptıkların hep çelişkili…..istikrar yok…..dün yanlış olan bu gün doğru oluyor…bu gün doğruyu savunduğuna belkide yarın yanlış diyeceksin….nasıl inanalım…..başkanlık sistemi ülkeye ihanettir…ülkeyi böler diye yıllarca savunanlar sizin sayenizde sistemi değişmedilermi….seçimlerde ne başkanlığa nede belediye başkanlıklarına aday göstermeyenler hangi ideali savunmuş oluyor…osmanlının atası süleyman şah türbesi suriye topraklarından gece yarısı işıdın eline geçmesin diye sandukalar içinde kaçırılıp türkiyiye getirilip… akabinde türbe kendi askerlerimizce bombalanıp imha edilirken kimsenin gıkı çıkmıyordu….izmirdeki hain..pkklı..fetöcü diye içeri atılan rahip serbest kalırken yine kimsenin gıkı çıkmıyor…işte mhp daki tutarsızlıklar gibi bu sendikada kendi içinde milli irade kaybına uğramış durumda….aynı vaka..aynı hastalık….örnekleri çok..yazmaya gerek yok…. böyle duyarsız ve tutarsız toplum olunca bu milletin değerlerine her şey yapabiliyorlar..Türk demek her türlü hukuksuzluk ve haksızlığa karşı kimden gelirse gelsin karşı çıkan demektir..adil olandır…hakkı üstün tutandır….bir taraftan bu yasayı çıkaranları tenkit ediyorsunuz..arkasındanda seçim desteği veriyorsunuz…onun için yapılanlar şov dan ileriye gitmiyor….bu ülkenin güney doğusunda bir milyon abone kaçak elektrik kullanıyor… devletin memuru sayaçı dahi okuyamyor…fakir millet bu hainlerin parasını kendi cebinden ödüyor…vatan sevmek andımızı okumakla yetmiyor..her konuda duyarlı ve yürekli olmaktır…andımız geri gelsin…..bu milletin çocukları türklük şuuruyla yetişsin diye gelsin….özü sözü bir olsun diye gelsin….dik dursun….dönmesin…kıvırmasın..doğru olsun…imanlı olsun diye gelsin….duruşu ve iradesi olsun diye gelsin…çalışkan ve ahlaklı olsun diye gelsin……birilerinin eline şov ve siyaset malzemesi olarak kullanılmak için getirmesinler…..çalış iktidar ol…yapılamayanları sen yap…ama maalesef icraat yok……….