Dolar 30,9068
Euro 33,4600
Altın 2.012,69
BİST 9.344,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 6°C
Az Bulutlu
Bayburt
6°C
Az Bulutlu
Çar 5°C
Per 6°C
Cum 7°C
Cts 7°C

Tüketici Ödülleri Sahiplerini Bekliyor

Tüketici Ödülleri Sahiplerini Bekliyor
6 Ocak 2016 16:49 | Son Güncellenme: 6 Ocak 2016 20:58
A+
A-

Bayburt Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, her yıl geleneksel olarak verilen Tüketici Ödüllerinin bu yıl 19’uncusu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca verileceğini bildirdi.

6 dalda sahiplerini bulacak olan “Tüketici Ödülleri” konusunda yapılan açıklama şöyle;

Tüketici bilincinin geliştirilmesi, tüketicilerin yasal haklarını kullanmaları konusunda özendirilmesi, tüketici talep ve tercihlerini dikkate alan firmaların teşvik edilmesi, tüketici hukuku veya tüketicinin korunması ile ilgili bilimsel çalışmaların özendirilmesi amaçlarıyla 2015 yılı faaliyetleri dikkate alınarak altı dalda ‘’2015 Yılı 19.  Tüketici Ödülleri  ‘’  verilecektir.

19.TÜKETİCİ ÖDÜL DALLARI :

A-Bilinçli Tüketici Ödülü 

Ödül verilecek tüketicinin,

1-Mağduriyetine neden olan bir konuda, yasal haklarını sonuna kadar kullanmada duyarlılık göstermesi,

2-Bu yönüyle diğer tüketicilere örnek olması,

3-Başvurusu hakkında verilen kararın kesinleşmiş olması, dolayısıyla yargıya intikal etmiş konularda yargı sürecinin tamamlanmış olması,

4- Başarısına esas teşkil eden Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay kararı vb. belgelerin başvuru dilekçesi ekinde yer alması gerekmektedir.

B-Yazılı  Basın  Tüketici  Ödülü 

Ödül verilecek yazıların;

1-İlgili yayın organında tüketici sayfası, bağımsız bir tüketici köşesi ya da belli bir bölümde tüketicinin korunmasına ilişkin konularda bilgilendirici makale, röportaj veya haber şeklinde yayınlanmış olması,

2-Tüketici sorunları ve bunların çözüm yollarını ele alması ve tüketicileri bilinçlendirici nitelikte olması,

3- Belirli aralıklarda yayınlanmış olması,

Bu dalda  başvuru yapacak veya aday gösterilecek yazılı basın kuruluşlarının 2015 yılında çeşitli zamanlarda yayınlanmış olan  yazılarının yer aldığı en az 3  adet gazete, dergi vb.yayın örneğinin, bütünlüğü bozulmadan tüm  içerik ve ekleriyle birlikte asıl nüshalar olarak başvuru dosyasına konulması, ayrıca ilgili yayın organının adı, gerçek veya tüzel kişiliği,  imtiyaz sahibi, iletişim bilgilerinin de bildirilmesi gerekmektedir.

C-Radyo-Televizyon Programı Ödülü 

Ödül verilecek programın;

1-Belli bir bölümünün tüketicinin korunması ile ilgili olması veya özel olarak tüketici sorunlarını konu edinmesi; tüketicileri eğitici ve bilgilendirici nitelikte olması,

2-08:00-22:00 saatleri arasında yayınlanması.

Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek programın 2015 yılında çeşitli zamanlarda yayınlamış, birbirinden farklı en az 3 adet tv-radyo program örneklerinin kayıtlı olduğu flash bellek, CD, DVD ya da diğer bilgisayar ortamında çalışabilen veri depolama aygıtlarının başvuru dosyasına eklenmesi ve programın adı, yayınlandığı tv-radyo kanalının gerçek veya tüzel kişilik ünvanı, iletişim bilgileri, yayın saati, yayın süresi, yayınlandığı günler, yerel, ulusal, bölgesel, kablolu, uydudan vb. gibi yayın erişim ağının bildirilmesi gerekmektedir.

D-Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü 

Ödül verilecek firmanın;

1-Tüketici memnuniyetini firma politikası olarak benimsemesi ve buna uygun faaliyetlerde bulunması,

2-Mevzuatla tüketicilere tanınan haklardan daha ileri haklar tanıması,

3-Tüketicilere yönelik telefon ya da elektronik ortamda hizmet veren çağrı merkezi, tüketici danışma masası veya danışma hattı kurmuş ve bunları fiilen işletir olması,

4-Tüketicileri ve kendi çalışanlarını bilgilendirici çalışmalar yürütmüş olması.

E-  Bilimsel Çalışma Ödülü 

Ödül verilecek kişinin, kişilerin veya kurum/kuruluşların aşağıdaki şartlardan en az birini taşıması;

1- Tüketicinin korunması alanında basılmış kitabının bulunması,

2- Tüketicinin korunması alanında kabul edilmiş yüksek lisans veya doktora tezinin bulunması,

3- Tüketicinin korunması alanında yayınlanmış bilimsel makale, tebliğ veya bildirisinin bulunması,

4- Tüketicinin korunması alanında bilimsel kongre, çalıştay ve benzeri isimler altında çalışma yapması ve sonuçlarının yayınlanmış olması.

Bu dalda başvuru yapacak veya aday gösterilecek kişinin, kişilerin veya kurum/kuruluşların basılmış, yayımlanmış kitabının, kabul edilmiş doktora ya da yüksek lisans tezinin, bilimsel kongre, çalıştay sonuçlarının birer asıllarının ve yüksek lisans, doktora tezi vb. başvuruya esas teşkil eden çalışmalarının özetinin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

F-Tüketici Özel Ödülü : 

Ödül verilecek gerçek veya tüzel kişilerin tüketicinin korunması, ilgili mevzuatın uygulanması ve geliştirilmesi konusunda yoğun çaba göstermesi ve bu alanlarda hizmette bulunması koşulları aranır. Başvuruya esas teşkil edecek ilgili bilgi ve belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Adaylar  ya da  aday gösterilenler ‘’A,B,C,D,E, ve F’’ dallarında ödül kategorilerinden en fazla  bir ödül dalında başvuruda bulunabileceklerdir.

Kişi veya kuruluşlar, yukarıda dallar ve değerlendirme ölçütleri belirtilen ’’Tüketici Ödülleri’’ ne  doğrudan aday olabilecekleri gibi, diğer kişi veya kuruluşlar tarafından da aday gösterilebilirler. Her iki durumda da adayların yukarıda ki ölçütleri taşıdıkları belgelenmelidir. Konuyla ilgili olarak Bakanlığımız ‘’www.gtb.gov.tr’’ adresli web sitesinden, 0 312 449 4473-0 312 449 44 11 numaralı telefondan bilgi alınabilir.

Başvuruların 29 Ocak 2016 Cuma günü saat 17.30’a  kadar, ‘‘Gümrük ve Ticaret  Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Eskişehir Yolu 9. Km. No: 151 Ek Bina 3. Kat Oda : 337 Çankaya/ANKARA’’ adresine bizzat veya postayla yapılması gerekmektedir.

81 il merkez ve ilçe sınırları içerisinde Ticaret İl Müdürlükleri kanalıyla yapılacak başvuruların ise ilan edilen  son  başvuru  tarihine kadar Bakanlığa ulaşacak şekilde posta yoluyla  gönderilmesi veya doğrudan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Genel  Müdürlüğüne başvuruda bulunması zorunludur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.