Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 30°C
Açık
Bayburt
30°C
Açık
Paz 31°C
Pts 29°C
Sal 24°C
Çar 25°C

Milletvekili Fetani Battal’dan, Gökan Zeybek’e cevap veren açıklamalar geldi

Milletvekili Fetani Battal’dan, Gökan Zeybek’e cevap veren açıklamalar geldi
25 Haziran 2022 08:46
A+
A-

AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek’in 22 Haziran tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde Bayburt’la ilgili yaptığı konuşmaya cevap veren yazılı bir açıklama yaptı.

Fetani Battal, Zeybek’in Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde gündem dışı söz alarak Bayburt’ta, tarımsal rekolte düşüşü, şeker pancarı üretiminde uygulanan kota, tarımsal girdi maliyetlerinin yüksek olması, hayvan sayısının düşmesi, eğitim ve taşımalı sistemin tarıma olumsuz yansıdığı ve Aydıntepe ve Demirözü ilçelerinde uzman doktor olmamasına ilişkin açıklamalarına cevap verdi.

Milletvekili Battal yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“İstanbul Milletvekili Hemşerimiz Sayın Gökan Zeybek’e 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM’de gündem dışı söz alarak yaptığı konuşmasında, Bayburt’un meselelerine dikkat çektiği için çok teşekkür ediyorum. Yaptığı konuşmada ele aldığı konu başlıkları ile ilgili, şifahi bilgilerin yanı sıra reel durumu ve resmi bilgileri kendilerine ve kamuoyuna saygılarımla arz ederim.” ifadelerin kullanarak Zeybek’in mecliste yaptığı açıklamalara değindi.

“Tarımsal Rekoltede düşüş yaşanmadı”

2021 yılında yaşanan kuraklık dönemi hariç Bayburt’ta toplam rekoltede düşüş yaşanmadığını belirten Milletvekili Battal, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı, 2021 yılı üretim sezonunda “kuraklık” ve “ek girdi” desteği başlıklarında ilave destekleme ödemesi yaparak üreticilerin tarımsal faaliyetlerine devam etmelerinin sağlandığını belirtti. 

“Ek Girdi Desteği: 50 TL/dekar, Kuraklık Desteği:70 TL /dekar”

İlimizde tamamlanan Demirözü Barajı ile birlikte şu anda cazibeli ve basınçlı sistem üzerinden toplamda 20.223 hektarlık arazi sulanmaktadır. Yapımı devam eden 23 sulama göleti ile birlikte 61.198 hektar alan sulanacaktır. Yapılan sulama yatırımları ile ilin bitkisel üretim deseninde değişim gözlemlenmiş olup üretici daha çok patates, şekerpancarı gibi endüstriyel ürünlere yönlenmiştir. Buğday rekoltesindeki değişimde bu hususun altını çizmek gerekir. Ayriyeten yem bitkilerinin özel desteklenmiş olması, çiftçimizi buğdaydan ot bitkilerine doğru yönlendirmiştir. Sulama altyapısını iyileştirici projeler ile birim alandan daha fazla ürün elde edilmesinin önü açılmış ortalama buğday verimimiz dönüm başına 180 kilogramdan 400 kilograma ulaşmıştır. Bayburt’ta ilk defa aynı üretim sezonunda aynı parselden ikinci ürün hasadı gerçekleşmiştir. Demirözü barajımızın sulama alanında, 2021 rakamları ile 100 dekarlık bir alanın sulama bedeli olarak 1.700 TL ücret uygulanmıştır. Bu bedel Sulama Birliklerinin tespit ettiği en düşük rakamdır. Ekilebilir arazi varlığında bir düşüş olmamasına karşı, Bayburt İli için son 20 yıl tarımsal hasıla değerlendirildiğinde 54 kat artış olduğu gözlemlenmektedir. 

“Şeker Pancarı üretiminde artış yaşandı”

Bayburt’ta 2015 yılında 2 bin 200 dekar alanda 9 bin 900 ton pancar üretimi gerçekleştiğini hatırlatan Milletvekili Fetani Battal, 2021 yılında ise ekim alanı 12 bin 916 dekara çıkarken pancar üretimi ise 56 bin 216 tona ulaştığını söyledi.

Şeker Pancarı üretiminde kota ile alakalı sıkıntı olamadığını kaydeden Milletvekili Battal, “Şeker fabrikasının işleme kapasitesi dikkate alındığında ilimize tahsis ettiği kota 38 bin dekar olup, 24 bin dekar ekim kapasitesi boşluğu bulunmaktadır. Şeker Pancarı üretiminde kota ile alakalı sıkıntı bulunmamaktadır. Ekim alanlarında son 2 yılda azalış değil 5.6 kat artış gözlemlenmektedir.

“Buğday alım fiyatlarında 5.2 kat oranında artış yapıldı”

Son yıllarda dünya üzerinde yaşanan enerji fiyatlarının yükselmesi ve gübre üretiminde yaşanan sorunlar, tarımsal üretim maliyetlerini ülkemizde de olumsuz yönde etkilediğini aktaran Battal, “Bakanlığımızın ek girdi desteklemeleri ile üreticimizin en az zararla bu süreci geçirmeleri sağlanmıştır. İlimizde 2021 üretim sezonunda dekara 42 Türk Lirası mazot ve gübre, 70 Türk Lirası kuraklık ve 50 Türk Lirası ek girdi olmak üzere toplamda 162 Türk Lirası destekleme ödenmiştir. Bununla birlikte Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday alım fiyatlarında son 4 yılda 5.2 kat oranında artış olmuştur. İlimizde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımlarında hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Zaten buğday üreticimiz; ürününü Ülkemizdeki buğday sezonunun sonuna doğru hasat ettiği için, ürününü genellikle serbest piyasa üzerinden değerlendirmektedir.” açıklamasını yaptı.

“Hayvan sayısı 20 yılda iki katını geçti”

Bayburt’un mera varlığı dikkate alındığında hayvancılık faaliyeti tarım sektörünün en önemli kolu olduğunu belirten Milletvekili Fetani Battal, şöyle devam etti:

“İlimiz mera varlığı dikkate alındığında hayvancılık faaliyetleri tarım sektörünün en önemli koludur. Hayvancılık faaliyetleri genel itibari ile aile işletmesi şeklinde yürütülmektedir. 2002 yılında 59 bin olan büyükbaş hayvan varlığımız hali hazırda 105 bin 047 rakamlarına ulaşmıştır. Küçükbaş hayvan sayısı 2002 yılında 59 bin 375, 2019 yılında 29 bin iken ilimizde yerelde uygulanan ‘’Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’’ projesi ile küçükbaş hayvan varlığımız 2022 yılı itibari ile 130 bine ulaşmıştır.”

“Eğitimde taşımalı sistemden 2861 öğrenci faydalandı”

Bayburt’un eğitimde çok iyi bir seviyeye geldiğini vurgulayan Battal, “Sınıf başına düşen Öğrenci sayısı 14’dür. Öğretmen başına düşen Öğrenci sayısı 17’dir. Taşımalı sistemden 2861 öğrencimiz 287 araçla verilen servis hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu durum Tarımı ve Hayvancılığı olumsuz etkilememektedir.” değerlendirmesinde bulundu. 

“Aydıntepe ve Demirözü ilçelerine uzman doktor verilecek”

İlçelerdeki hastanelerin faaliyete geçmesiyle uzman doktorunda geleceğini ifade eden Battal, şunları kaydetti: “Demirözü ve Aydıntepe İlçelerimizde entegre hastane statüsündeki iki hastanemiz bitmiş ve yakında hizmete açılacaktır. Nüfus kriterlerine göre Sağlık Bakanlığımızın E-2 statüsünde sınıflandırılması için ruhsatlandırma çalışması yürütülmektedir. Bu statü verildiğinde uzman doktorlarda verilecektir.”

 

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

 1. bayburtlu dedi ki:

  Sayın vekil bu eleştirilere medya aracılığı ile değil de keşke Meclis kürsüsünde cevap verebilseydi. İlçe hastaneleri ile ilgili yanlış yönlendirildiği için yanlış bilgi veriyor sayın vekil. Mesela 1 yıldır Bayburt Devlet Hastanesinde muayene olmak için ne çileler çekildiğini, gelen doktorların burada neden durmayıp istifa edip gittiklerini atamış oldukları sözleşmeli yöneticilerin Bayburt’taki sağlık sorunlarının çözümü noktasında neler yaptıklarını veya yapamadıklarını sorgulamış mı. Bayburt halkı hala neden Gümüşhane’de, Erzurum da, Trabzon’da ve Erzincan’ da dertlerini deva arıyorlar. Sorarsanız şu kadar para harcadık yeni hastane yaptık diyecekler ama derdime derman olmayan hastane Bayburt tabiriyle görkemi güzel dağ armudundan başka bir şey değil

 2. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  Demokrasinin güzel tarafı budur. her zaman söylerim, bir ilden muhalefette vekil çıkara bilmelidir. Vekil sayısı 2 ise, 1-1 olmalı, 3 tane ise 2-1 veya 1-1-1 olmalı bu bir denetim sayılır.. Muhalefet vekili hemşerimiz Gökhan Zeybek bey İstanbul’un da olsa bu boşluğu doldurmuştur… Takdir milletindir. İki vekilimize de, beyanatlarından dolayı TEŞEKKÜR ediyorum. Yapılan tüm icraatlar iyi veya kötü yanıyla eleştirile bilmeli, maalesef Bayburt ‘da bu yok , olsa memleketimiz böyle talan ve tahrip edilmez, herkes yaptığını doğru zannetmezdi, vekillerimizden , tüm siyasi teşkilatlardan, sivil toplum kuruluşlarından ricam BELEDİYECİLİĞİMİZİN , KİRLİ İMARLAŞMA VE ÇİRKİN YAPILAŞMANIN , ÇORUHUN SON HALİNİN EN ÖNCELİKLİ SORUN OLDUĞU GÜNDEMDEN DÜŞMEMELİ ve UNUTULMAMALI ikincisi Aydıntepe ovası, yani masat sulama amacına ulaşmamış, kanallar dolmuş, Çoruh birilerinin cebine akıyor, bu yanlış dan derhal vaz geçilmeli , üçüncüsü Bayburt çevre yolu projesi derhal hayata geçirilmeli , dördüncü ise Taş köprüden Bent hamamına kadar 1000 metre var yok , şehir içi geçişi derhal T.C.K ağına alınarak gerçekleştirilmeli, karşılıklı yapıcı eleştirileri bekliyoruz ,iki vekilimize de tekrar teşekkürler. Saygılar.

 3. Galip şahin dedi ki:

  Sayın vekilimToprak mahsulleri ofisi Demirözü bölgesinde alım yapmayı düşünüyor mu mazot pahalı ve çiftçi Kendi imkanlarıyla mahsulunu getirebilir

 4. sinirhastası dedi ki:

  sayın vekilim, tuzcuzade mh ve diğer mahalleler kentsel dönüşüm hakkında allah rızası için bir yetkili açıklama yapsın. yapılıyormu yapılmayacak mı?