Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 30°C
Açık
Bayburt
30°C
Açık
Pts 29°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 24°C

İsmini taşıdığı parkta hayatı ve biyografisi de yer aldı

İsmini taşıdığı parkta hayatı ve biyografisi de yer aldı
19 Nisan 2022 12:04 | Son Güncellenme: 19 Nisan 2022 13:47
A+
A-

Bayburt kent merkezi Cumhuriyet caddesinde yıllardır ismi yaşatılan parka, Şehit Nusret Bey’in hayatı ve biyografisi yazılı levha yerleştirildi.

Bayburt Belediyesi tarafından 2020 yılında yenileme çalışmaları başlatılarak yeni görüntüsüne kavuşturulan Şehit Nusret Parkına, Şehit Nusret Bey’in fotoğrafı ve biyografisi yazılı levhası parkın girişine yerleştirildi.

Parkın yapılmasından bu tarafa bir ilk olan levhanın yerine konulmasının ardından açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci,” Her zaman ifade ettiğimiz bir şey var Bayburt halkı kendisine hizmet edenleri asla unutmaz ve ahde vefasını her zaman gösterir. Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan ve çok uzun yıllardır halkımızın faydalandığı Bayburt Kaymakamımız Şehit Nusret Bey’in adını taşıyan park bunun bir ifadesidir. Ermeni tehciri döneminde Bayburt Kaymakamı olan ve tehcirin ardından Ermenilerin iftiraları ve İngilizlerin yönlendirmeleriyle maalesef haksız yere idam edilmiş daha sonra Ankara’da Mustafa Kemal Paşa başkanlığındaki TBMM tarafından 25 Aralık 1921 tarihinde iade-i itibarla “Milli Şehit” ilân edilmiştir.  Bizde Bayburt Belediyesi olarak yaptığımız çalışmayla 2020 yılında bu parkımızı her şeyiyle yeni baştan yaparak adına yakışır bir hale getirip vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Tek eksiğimiz vardı oda Şehit Kaymakamımızın kim olduğunu vatandaşlarımıza anlatan bir levhamızdı onu da yerine yerleştirdik. İnşallah bu önemli şahsiyetimizin gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olacak.” ifadelerini kulandı.

Şehit Nusret Bey kimdir?

1875 yılında Preveze’de doğdu. 1899 yılında Mülkiye’den mezun oldu. 20 Eylül 1901- 4 Ekim 1902 tarihleri arasında çeşitli okullarda Türkçe öğretmenliği yaptı.

Daha sonra Keskin, Tepedelen, Aydonat, Filat, Meçova, Devline, Sur, Safed, Cisri Ergene (Uzunköprü) ve İskeçe kaymakamlıkları yaptı.

27 Nisan 1914 tarihinde Bayburt Kaymakamlığına atandı.

Osmanlı Yönetimi, Ermeni çetelerinin katliamlarını önlemek amacıyla, 1 Haziran 1915 tarihinde “Ermeni Tehciri” (sevki) kanununu çıkardı. Tehcir Kanunu, Ermeniler’in savaş alanı dışı olan Suriye’ye gönderilmesini içeriyordu.

Bayburt’taki Ermeniler Nusret Bey’in idaresi altında jandarma güçleri vasıtasıyla sorunsuz olarak Erzincan’a sevk edildi.

Nusret Bey I. Dünya Savaşı’nın en buhranlı günlerinde bir yandan Bayburt Ermenileri’nin salimen tehciri için çaba sarf ederken diğer yandan da 3. Ordu’ya erzak temini için çalıştı. Nusret Bey 3. Ordu’ya yaptığı bu hizmetlerinden dolayı Erzurum Valiliği ve 3. Ordu Kumandanlığı tarafından mükâfatlandırıldı.

14 Haziran 1917 tarihinde Yıldırım Orduları 2. Grup Kumandanı Mustafa Kemal Paşa’nın isteği ile Urfa Mutasarrıflığına tayin edildi.

Urfa’da görev yaparken Mondros Mütarekesi imzalandı. Bunun üzerine Urfa’da işgale karşı Müdafa-yı Hukuk Teşkilatı’nın kurulmasında öncülük etti. İşgale direnmek içim milis alayı oluşturdu.

Hakkında yapılan asılsız ihbarlar bahane edilerek, I. Damat Ferit Paşa Hükümeti tarafından 6 Nisan 1919 tarihinde İstanbul’a çağrıldı. Ermeni Tehciri meselesinden dolayı görevinden alındı.

Bayburt ve Ergani-Madeni Ermeni Tehciri’nden dolayı Mustafa Nazım Paşa başkanlığındaki Divan-i Harp-i Örfi’de yargılandı. İdama mahkûm edildi.

Yalancı şahitler ve çirkin iftiralarla yapılan duruşmalar sonunda 5 Ağustos 1920 tarihinde İstanbul’da haksızca idam edildi.

Beyazıt Meydanında idam edilen Nusret Bey’in bu acı sonundan hemen sonra Ankara’da Mustafa Kemal Paşa başkanlığındaki TBMM tarafından 25 Aralık 1921 tarihinde Nusret Bey ve Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey iade-i itibarla “Milli Şehit” ilân edilmiştir.

 

 

YORUMLAR

 1. Bahattin ŞAHİN dedi ki:

  Yaşlı koca koca ağaçların kesilerek park olan yeri tekrar park yapmak gereksiz masrafa mal olmuştur.Bunun yerine bu masrafla başka yerde Çoruh kenarında kültürel değerlerimize uygun başka park yapmak mümkündü.

 2. Bahattin ŞAHİN dedi ki:

  Park ve camii nin yapımı , şehrimize çevre estetiği ve kültürel katkı sağladığını düşünüyorum. Çoruh kenarı bu tür yapıları, beton binalara tercih ederim.

 3. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  Şehit Nusret bey, Türkiye’nin ikinci milli şehitidir. Bu tip tanıtıcı kitabeler şart, çok geç kalınmış olsa da çok mutlu oldum.. Emeği geçenleri kutluyorum..

 4. vatandaş dedi ki:

  isabetli olmus güzel de yanındaki cemiyet koprusu neden erzincan köprüsü olarak ismi değisti anlamıs değilim. eski isimleriyle daha güzel değilmiydi.

  1. HasBayburt dedi ki:

   Bayburt’ta Erzincanlı bilmem Trabzonlu olmak beyaz Türk olmak gibi birşey. Ne diyelim. Eskilerin bir lafı var aklıma o geldi. (KILLO)