Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 30°C
Açık
Bayburt
30°C
Açık
Pts 29°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 24°C

Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri Bayburt’ta Verildi

Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri Bayburt’ta Verildi
20 Nisan 2015 00:11 | Son Güncellenme: 20 Nisan 2015 17:16
A+
A-

Türkiye Yazarlar Birliğinin (TYB) 2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri Bayburt Üniversitesi’nde sahiplerini buldu.

Bayburt Üniversitesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen ödül törenine, TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Garnizon Komutanı P. Kur. Alb. M. Nail Yiğit, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İrfan Aslan, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Muammer Yaylalı, TYB Yönetim Kurulu üyeleri, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun yaptı.  TYB’nin 34. ödül töreni olduğunu kaydeden Rektör Coşkun, ” Bu ödüllerin verildiği şahsiyetleri düşündüğümüzde bunlar arasında Necip Fazıl’dan tutun Cemil Meriç’e, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’ndan Erdem Beyazıt’a çok saygıdeğer isimlerin olduğunu görüyoruz. Bu bir anlamda bu ödüllerin aslında hak edenlere objektif bir şekilde takdim edildiğini de gösteriyor. Bu anlamda 2014 yılında değişik alanlarda ödül alan ve şu anda aramızda bulunan saygıdeğer yazarlara, edebiyatçılara, fikir adamlarına, sanatçılara da ayrıca tekrar hoş geldiniz diyor, kendilerini tebrik ediyorum.

Bilinen bir atasözümüz var. Marifet iltifata tabidir. Bu tür ödüller aslında insanların motivasyonunu da artırmaktadır. Bu tür ödüller insanları iyi ve güzel şeyler yapmaya yönlendiriyor. Bu anlamda ödüllerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu ödül töreninin bizim için ayrıca bir önemi daha var. Bizim Eğitim Fakültesi eski dekanımız ve rektör yardımcımız Sayın Prof. Dr. Necmettin Tozlu Hocamız 2014 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘ Yılın Fikir Adamı’ ödülünü aldı. Üniversitelerin fikir ve bilim üreten yuvalar olması hasebiyle bu ödülü çok anlamlı buluyoruz. Biz üniversite olarak hocamızın bu kitabını yayınlarken şunu düşünmüştük: 72 yıllık bir tecrübe var. Bu tecrübe zayi olmasın. Bunu biz kitaplaştıralım. Sonradan şunu da gördük ki bu tür emekler bir şekilde birileri tarafından görülüyor, takdir ediliyor, kıymete haiz olduğu tespit ediliyor ve bir şekilde ödüllendiriliyor. O anlamda Türkiye Yazarlar Birliğine tekrar teşekkür ediyorum. Anadolu’nun bir köşesinde yayınlanmış bir kitabın farkında olmak, onu okumak ve incelemek ve onu bilimsel bir tarzda ödüle layık görmek bizim için anlamlı bir şeydir “dedi.

Emeğin zayi olduğu insanların farklı düşünceler peşinde koştuğu bir dönemde kadirşinas kuruluşların sivil toplumda olduğunu görmenin ayrıca önem arz ettiğini belirten Coşkun, ” Bir Kırgız atasözü var.  ‘Bir yerde yaşlı insan olursa o yer de bereket olur’ diyor. Çok şükür Bayburt Üniversitesi genç bir üniversite ama bizim üniversitemizde yaşlı hocalarımız var ve şu an bugün de onun bereketini görüyoruz. Tekrar sayın hocamı tebrik ediyorum. Hocamın bir özelliği var. Çok yüzlülüğün arttığı, revaçta odluğu günümüzde tek yüzlülükle devam eden ve bu konuda ısrar eden ve duruşu eskiden beri hiç değişmeyen bir bilim adamıdır. Biz kendisini yakından tanıyoruz. Sizlerin de tanıması gerektiğini düşünüyorum. Tekrar hepinize hoş geldiniz diyorum. Şeref verdiniz diyorum “ifadelerini kullandı.

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç ise ödül törenine ev sahipliği yaptığından dolayı Rektör Coşkun’a berat takdim ettikten sonra bir konuşma yaptı.

TYB Genel Başkanı Kırlangıç, ” Biz birçok yerde program yaptık ama Bayburt’ta olmak bana ayrı bir heyecan verdi. Bizi bu yıl Bayburt’ta ağırladıkları için rektörümüze, üniversitemize teşekkür ediyoruz. Bu topraklar bir bütün. Kültür ve medeniyetin beslendiği yerler. Hala da bunun özelliklerini görüyoruz. Hala da geçmişteki güzelliklere uygun şekilde hareket edebilmek için kültürel ve sanatsal açıdan çalışmamız gerektiğini burada bir kez daha idrak ediyoruz. Burada ödül töreni altında toplanmış bulunuyoruz. Bizim yaptığımız naçizane bir tespit çalışmasıdır. Sanatçılar, yazarlar, fikir adamları, eserler ortaya koyuyorlar, biz bunları tespit etmeye çalışıyoruz. Biz kolay olan bir yolu değil de zor olan bir yolu tercih ettik.  Kendimiz o yıl içerisinde ortaya konulan eserleri bulmaya çalışıyoruz. Bunun bize çok faydası var. Eserleri alıyoruz, okuyoruz. Epeyce kitap okumuş oluyoruz. Çevremizde kültüre hizmet edenler de bu faaliyete ortak oluyorlar.  Sonuçlar eleştirilebilir ama bu bizim aramalarımız-taramalarımız-okumalarımız sonucu ulaşabildiğimiz eserler ve kişilerdir. Pek çok eser arasından bir değerlendirme yapmak durumundayız.  33 değerlendirme bunca yıllık bir çalışma isabetsiz değildir. Gerçekten en iyi isimleri tespit ettiğimizi düşünüyoruz. Çalışmalarımızın kültür tarihi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yayınladığımız kitapçıklar bir araya getirildiğinde bir kültür tarihi ortaya çıkacaktır diyorum. Ödül törenini Bayburt’ta yapmış olmamızdan ve iyi bir sonuçla karşılaşmış olmaktan mutluluk duyuyorum.  Bayburt köklü bir şehir. Tarihi ve kültürel geçmişi var. Pek çok şairi ve ozanı olan bir yer ve değerli isimleri olan bir yer. İçinden bir ırmak akıyor olması benim çok haz aldığım bir şey.  Ümit edilen odur ki, bundan sonra bu şehir tarihi birikimiyle daha güçlü şekilde yaşar” dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan ise, “Heyecan duyulacak bir yerdeyiz. Dede Korkut diyarındayız. Bayburt içimizdeki gurbet. Türkiye’nin en büyük sılası Bayburt. Çünkü en çok göç veren il. Bugün Dede Korkut’ta anlatılan, şölenlerden bir şölen yaşanıyor Bayburt’ta” diye konuştu.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş ise  katkılarından dolayı Rektör Coşkun’a ve TYB yönetim kuruluna teşekkür ederek üzerinde etkisi bulunan Süleyman Hayri Bolay, D.Mehmet Doğan ve Prof.Dr. Necmettin Tozlu’nun törende bulunmasının kendisi için anlamlı olduğunu kaydetti.

Bayburt’tan da bahseden Memiş, “Şunu unutmayalım ki Bayburt yetiştirdiği değerlerle, sahip olduğu misyonla Türkiye’nin en büyüklerindendir. Bayburt’u Bayburt yapan ne nüfusudur, ne stratejik önemidir, ne başka bir şeydir. Bayburt’u Bayburt yapan Bayburt’u tanıtan Bayburt’un sahip olduğu misyondur ve yetiştirdiği değerlerdir. Dede Korkut’tur, Dede Paşa’dır, Zihni’dir, Hicrani’dir, Ağlar Baba’dır “ifadelerini kullandı. 

Protokol konuşmalarının ardından ödül törenine geçildi. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2014 Yılı “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” Ödülü’ne şu isimler layık görüldü:

Hikaye: Mustafa Çiftçi, Bozkırda Altmışaltı

Şiir: Ahmet Murat, Kalbin Kararı

Roman: Tayfun Pirselimoğlu, Kerr

Deneme: Hüseyin Akın, Hu Dönüşü

Fikir: Prof. Dr. Necmettin Tozlu, Eğitimden Felsefeye

Araştırma: Doç.Dr. Mustafa Çevik, Mevlana’da Aşk ve Varoluş

İnceleme: Doç.Dr. İbrahim Tüzer, Ahmet Mithat Anlatılarında Kimlik İnşası ve Modernizm

Edebi Tenkit: Dr. Alphan Akgül, Anlamın Sesi: Yahya Kemal Beyatlı’nın Şiir Estetiği

Dil: Nurettin Albayrak, Gönül Çalab’ın Tahtı-Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü

Gezi: Mehmet Kurdoğlu, Eski Dünyaya Seyahat

Tercüme: İbrahim Demirci, Kudüs Konçertosu

Biyografi: Doç.Dr. Abdülhamit Kırmızı, Avlonyalı Ferit Paşa- Bir Ömür Devlet

Çocuk Edebiyatı: Türk Dili Dergisi “Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı”

Şehir Kitapları: Halil İbrahim Özdemir, Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü

Basın-Fikir: Akif Emre (Yeni Şafak)

Basın-Kültür-Sanat: Ayşe Olgun (Yeni Şafak)

Dergi Yayıncılığı: Felsefe Dünyası

Dergi Özel Ödülü: Filiz Dergi

Elektronik Yayıncılık: Kültür Gündemi,

TV Belgesel: Ahmet Yeşiltepe, Zaman Yolcusu

Radyo programı: Hatice Alime Çiftçi, Edebi Hafızamız

Sinema: Burak Arlıel, Kırımlı

Kamu Yayıncılığı: Zeytinburnu Belediyesi

Özel Yayıncılık: Konya Çizgi Kitabevi

Üstün Hizmet Ödülleri:

Ata Terzibaşı (Kerkük)

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma

Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay

TYB tarafından ödüle layık görülenlere beratları ve çeşitli hediyeler, protokol üyeleri ve TYB yöneticileri tarafından verildi. Törene mazeret bildirerek katılmayanların beratlarının ise daha sonra takdim edileceği vurgulandı. Törenin ardından ödül kazananlar anı fotoğrafı çektirdi.

Fotoğraf Galeri Buton

https://www.youtube.com/watch?v=oVLVer30mcU

YORUMLAR

  1. m.fahri dedi ki:

    ulusal şahsiyetlere,bayburtun tanıtımı için,kitap hediye edildimi(kimlik ve kütük)kitabı.yok ise
    il kültür müd ve Bayburt üniversitesine büyük görev düşmekte.!!,başarılar olgusu ile esen kalınız