Dolar 32,1696
Euro 34,9593
Altın 2.436,99
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 23°C
Az Bulutlu
Bayburt
23°C
Az Bulutlu
Sal 23°C
Çar 24°C
Per 22°C
Cum 20°C

Bayburt’un Sorun Analiz Raporu

Bayburt’un Sorun Analiz Raporu
12 Şubat 2014 22:22 | Son Güncellenme: 5 Aralık 2014 00:55
A+
A-

Bayburt Teknik Forum Derneği yerel seçimler önce Bayburt’un Sorun Analiz Raporu  adı altında hazırlamış olduğu çalışmayı yazılı olarak basınla paylaştı.
Teknik Forum Derneği Başkanı Kadir Yılmaz dernek adına yaptığı açıklamada , Derneğimiz Mimarlar, Mühendisler, Tekniker ve Teknisyenlerden oluşan ve 5 yıldır Bayburt adına yaptığı verimli  çalışmalarla şehre katkı sağlamaya özen göstermektedir. Dernek yönetici ve üyeleri olarak sevdiğimiz ve yaşadığımız şehirde, yerel seçimler öncesi ilimizin genel sorunlarını masaya yatırmak suretiyle  63 madde altında toplamış bulunuyoruz. Belirlenen sorunları  öncelikle basın mensubu arkadaşlarımıza ve daha sonra Bayburt belediye başkan adaylarımıza tek tek elden ulaştırarak bir Sivil Toplum Derneği olarak üzerimize düşen görevi yapmış olacağımıza inanmaktayız.
Amacımız 30 Mart seçimleri sonrası yerel yönetimde sorumluluk alacak olan Belediye başkanı ve ekibine şimdiden yardımcı olmaktır. Dernek üyelerimiz tarafından hazırlanarak aşağıda sıraladığımız sorunların çözümü noktasında seçilecek olan belediye başkanı ve ekibine şimdiden başarılar diliyoruz” dedi.

İlin Genel Problemleri

-Şingah, Aydıntepe ve Çaykara yol ayrımına kavşak düzenlenmeli

-Karayolu hastane kavşağı düzenlenmeli

-Hastane Önü kavşağı düzenlenmeli

-Eski Trabzon yolu ile Paşa kent önünden gelen geçiş yolar için kara yolu altından birbirine bağlanacak şekilde kavşak düzenlenmeli

-Şehirlerarası Otogarı için kavşak oluşturulmalı ve otogar giriş çıkışları düzenlenmeli

-Aslan dağı yolu üzerinde Eski süt fabrikası ile işçiler kooperatifi arasında bulunan köşe kavşak olarak planlanmalı ve düzenlenmeli

-Hastane önünde yapılan dönel trafik sistemi düzeltilmeli

-Zahit geçişi köprüsü ana kavşağı karşılayacak şekilde düzenlenmeli

-Toki konutları AVM civarındaki demir köprü yeniden dizayn edilmeli

-Sanayi bölgesini ve üniversiteyi birbirinden ayıran Ana Kara yolunu il özel idaresi binasının bulunduğu yerden il emniyet müdürlüğü binasına kadar yukarı kaldırılarak viyadük geçişle çözümlenmelidir.

-Kaleardı ile şingahı birbirine bağlayan köprü yıkılarak genişletilmeli ve önüne düzgün bir kavşak projelendirilmelidir.

-Kaleardı yatılı ilköğretim okulu ile rehabilitasyon merkezi arasından şingaha yeni bir köprü yapılmalı

-Endüstri meslek lisesi ününde alt geçit yapılması

-Hastane kavşağı hem yayalar için hem de taşıtlar için düzenlenmeli

-Erzurum köprüsünden 50 metre ileriye yayalar için üst geçit ya da alt geçit planlanmalı

-Şehir içerisinde tek yön ve çift yön uygulamaları yaygınlaştırılmalı (örneğin eski sanayi önü tek gidiş ve Toki konutlarının Çoruh nehri tarafı tek geliş yapılmalı)

-Trafik çizgileri ve levhaları düzenlenmeli

-Yol kavşak ve köprülere kalıcı isimler verilmeli tanımsız hiçbir şey bırakılmamalı

-Kaldırım kullanımı sadece yayalara bırakılmalı dükkân sahiplerinin herhangi bir malzeme koymaları önleneli, kaldırımların temizliği dükkân sahiplerine bırakılmalı

-Otopark sorunu iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Birinci olarak yol kenarlarına özellikle cumhuriyet caddesinde ve işlek ara caddelerde gerçekleşen otopark, ikincisi uzun bekleme zamanlarında durağan oto park olarak gerçekleşmektedir. Gelişme konut alanlarında oto park  -Kent merkezine kapalı op yapılmalı

-Yani yapılan konutlara bodrumlarında ya da bahçelerinde otopark yapmaları mecburi tutulmalı binalar bu uygulamaya yönelik kotlandırılmalı yol alanı op gösterilmemeli

-Yolların kırmızı kotları belirlenmeli kaldırım üstüne asfalt dökülüp yol kotları devamlı yükseltilmemeli

-AVM civarında oluşan trafik sorunu AVM altı vatandaş kullanımına açılmasıyla çözümlenebilir.

-Hükümet meydanı düzenlenmeli op olmamalı yeliş alan olarak tasarlanabilir.

-Haftanın belli günlerinde vatandaşın yöresel ürünlerini satabilecekleri mekânlar oluşturulmalı

-Bayburt masası belediye bünyesinde oluşturulmalı ve düzenli organizasyonların yapılmalı

-Zahit mahallesi kentsel dönüşümü yapılmalı
-Belediye teknik personeli artırılmalı ve kendi alanlarında çalıştırılmalı. Ayrıca AR-GE birimi oluşturulmalıdır.

-Bayburt belediyesinin kısa ve uzun vadeli çalışma planları STK lar ile belirlenmelidir. Ayrıca Bayburt Mastır planı hazırlanmalıdır.

-Kapalı Pazar alanı oluşturulmalı

-Kapalı ya da ısıtmalı dolmuş durakları planlanmalı

-Kapalı alışveriş merkezli Şair Zihni ve Şair Celali Caddesi üstü kapatılarak canlı bir alışveriş mekânı oluşturulabilir.

-Şehir içi dolmuş durakları saat kule meydanından kaldırılarak, hastane, Sanayi, Kaleardı bölgelerinde toplanma yerleri oluşturulmalı. Şehir merkezli bekleme modelinden vazgeçilmelidir. Ayrıca yol güzergâhlarında dolmuş indirme-Bindirme cepleri yapılmalıdır.

-Şehrimizde kış aylarının uzun olması nedeniyle kapalı spor alanları, kış bahçeleri gibi mekanlar oluşturulmalı mevcutlar iyileştirilerek vizyon kazandırılmalıdır.

-Şehrimizde yaşlılara yönelik dinlenme ve sohbet amaçlı mekânlar oluşturulmalı örneğin taşhan bu amaçla yaşlılara tahsis edilebilir.

-Belediye binası Şehir çeperlerine taşınmalı ve mevcut bina kent kimliğine uygun hale getirilmeli

-Bayburt İmar planı yeniden düzenlenmeli; Plana uygun kararlar üretilmeli, plan üzerindeki baskı alınmalıdır.

-Koruma amaçlı imar planı geciktirilmeden hayata geçirilmelidir. Aksi takdirde koruyacak kültür varlığımız kalmayacaktır.

-Tarihi Mekân ve Binalar iyileştirilmeli; Koruma kurulu sadece tescil kararı üretmemeli koruma projeleri geliştirmelidir ya da KUDAKA gibi ajanslarla korumaya ve tadilata yönelik maddi kaynak sağlanmalı.

-Bayburt ölçeğinde turizm altyapı envanteri geliştirilmelidir. Bir strateji planı hazırlanarak turizm varlıkları tanıtılmalı ve korunması için gerekli bakanlıklarla etkin bir mekanizma geliştirilmelidir.

-Mevcut altyapı Ana arterleri kaynak sarfiyatını azaltmak amacıyla kanal sistemiyle çözülmeli

-Mal meydanı, Mezbahane Şehir çeperlerinde uygun bir alana taşınmalı

-Arıtma tesisi ivedi olarak hayata geçirilmelidir. Konum olarak Şehir mücavir alan sınırı dışında çaykara yolu üzerinde bir konum seçilebilir. Şehrin gelişme potansiyelleri dikkate alınarak STK lar ile beraber uygun bir alan bulunmalıdır.

-Bayburt üniversitesi ile kentin bütünlüğü sağlanmalıdır. Üniversite kentten kopuk olamaz bu bağlanma askeri alan kent çeperlerine taşınabilir. Söz konusu askeri alan üniversite olarak planlanabilir.

-Bayburt- Trabzon Kara Yolunun sol (Batı) tarafının 18.madde uygulaması bitirilmeli ve altyapısının bir an önce tamamlanarak ekonomiye kazandırılmalıdır.

-BAYKES Tuğla fabrikası ileriki zamanlarda kent dışına taşınmalıdır.
-İmar planına uygun kararlar üretilmeli alan değişikliği yapılarak nüfus yoğunluğu artırılan bölgelerde yaşayacak ilave nüfus için yeniden kentsel altyapı donatıları ayrılmalıdır.

-Çoruh Nehri şehir merkezi boyunca ıslah çalışmasına tabi tutularak temizlenmeli ve belirli noktalarında oturma alanları oluşturulmalı

-Tarih ve Turizm değeri arz eden yerler Anıtlar ve Müzeler Bölge Müdürlüğü tarafından iyileştirilmesi yapılarak tarihi değerler turizmin hizmetine sunulmalı

-Şehirlerarası şehir girişlerinin her iki tarafı görsel çirkinliklerden kurtarılmalı ve mutlaka yaptırımlar uygulanmalıdır.

-Şehrin merkezinde önemli bir yer oluşturan ve görsel manada olumsuz bir resim sergileyen Şehit Osman dağı ve Duduzar önemli bir proje ve peyzaj çalışmasıyla “Şehit Orman Dağı” söylemiyle taş görüntüden arındırılarak ağaçlandırılmalıdır.

-Bayburt için akil insanlar heyeti oluşturularak Bayburt adına projeler ve stratejik planlar yapılmalı ve bunu ekonomik manada destekleyecek kaynaklar bulunmalı

-Kentin Farklı stratejik bir bölgesinde saat kulesi gibi bir kule yapılarak ikinci bir merkez tanımlanmalı

-Mevcut stat alanı yıkılmalı ve pilot bir rekreasyon alanı tanımlanmalı

-Erenli köyü ile merkez ilişkilendirilmeli

-Erzurum Köprüsü ve SGK nın olduğu kısımda bulunan taş ocakları, mermerciler başka yere taşınmalı

-Modern bir yöresel oyunlar stadı yapılmalı (cirit  vb)

-Mahalle aralarındaki istinatların üzerlerine korkuluklar ivedi olarak tamamlanmalı

– Bilbordlar mevcut kaldırım yapısına çok geniş ve çok fazla şehirde görsel kirliliğe neden olmakta ve kaldırım kullanımını engellemektedir. İvedi olarak ebatları değiştililmeli ve adetleri azaltılarak şehrin başka yerlerine taşınmalı

-Saat kule meydanında bulunan belediye ekmek satış noktası fakir halkı rencide etmekte sosyal olumsuzluğa ve dengesizliği yol açmaktadır. Bulunduğu noktadan kaldırılarak daha az dikkat çeken bir noktaya taşınmalı.

-Belediye tarafından Çoruh nehri üzerine yapılan biritler altyapı tamamlandıktan sonra yapılmalıydı yazın sağlık şartlarını olumsuz yönde etkileyeceği açıktır. Ayrıca nehir üzerinde yapılan biritler hidrolik sistem olmalı aksi takdirde temizleme maliyetleri belediyeye çok fazla kaynak ısrafına neden olacaktır.

-Şehir içerisinde bulunan ve kente çok ciddi tehlike arz eden Türkoğlu Petrol kent dışına taşınmalı, söz konusu alan kamulaştırılarak farklı kullanımlara konu edilebilir.

-Köy pazarı köy durakları yapıldıktan sonra çevresinde düzenlenebilir.

 

YORUMLAR

 1. Bayburtlu Salih dedi ki:

  Gürsel Karapınar kardeşimin yoruma ilgisine teşekkür ederim, biraz geç cevap verdim kusura bakmasın, benim yorumum illa siyaset olsun diye değil doğru olanın bu olduğuna inandığım için bu tarz yorum yaptım, üstelik bu yorumu ve benzerlerini 4-5 yıldır yapıyorum.
  Sizinle aslında tanışıyoruz, ben Bayburt dışında yaşayan ve Devlet memuru olan bir Bayburtluyum her yıl ol masada 2 yılda bir sıla ziyaretine gelirim, sizinle Samsun’da yaklaşık 10 yıl önce birlikte sohbet etme imkanımız olmuştu.
  Ayrıca Bayburt’ta çalışma sı gereken en önemli kurum Tarım hayvancılık İl müdürlüğü, İl müdürümüz ünde gerçekten gayretli olduğu kanaatindeyim ama daha farklı projelerle çıtayı yükseltip Bayburt’tan ihracata yönelik ve istihdama yönelik projelerinin olmasını bekliyoruz.
  Mesela topraklar ileriye dönük bakir kalması kaydı ile patates üretimi projelendirilemez mi?

 2. murat söylemez dedi ki:

  Gördüğüm kadarıyla resimdekilerden belediyede çalışan arkadaşlar var onların bu sorunları dile getirmesi gerçekten manidar siz başkanınıza bu sorunlardan bahsetmediniz mi ?

 3. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  Bayburtlu salih rumuzlu kardeşimin ifadelerine katılıyorum , bu tip çalışmaların ciddiyet kazanması için bir araya gelmeliyiz diyorum..Bizim gibi düşünenlerin varlığı ,bize güç verirken , güçlü STK oluştura biliriz, tanışmak isterim..Teşekkürler..

 4. istanbul mimar dedi ki:

  İstanbul’da yaşayan bir mühendis abiniz olarak sizleri tebrik ediyorum. Memleketimizde sizin önerdiğiniz gibi ufak dokunuşlar yaparak bir çok insanı mutlu edilebilir. Bayburtun çehresini değiştirmek için uçuk, çılgın projelere bence de şimdilik gerek yok doğru yoldasınız tekrar teşekkürler.

 5. Bayburtlu Salih dedi ki:

  Sayın Başkan ve bu dönemden sonra seçilecek sayın Başkanlar, Bayburt’un genel görünümü, gelişmesi, trafiği,açısından;
  Çoruh nehri meydan köprüsünün sağ kısmını Askerlik şubesine kadar, sol kısmını ise Erzurum köprüsüne kadar yıkım ve genişletme projesini başlatıp, Bayburt’un çehresini değiştire bilirler. Yıkım yapılan yerlerdeki esnafın mağdur olmaması için kız lisesi, Ortaokul, jandarma, Askerlik şubesi şehir dışına taşınabilir.
  Bu arada demeden geçemeyeceğim esnaf sanatkarlar odasının eski maliye binasını yıkıp yerine bina yapıp Çoruh nehrinin kenarını ve şehri dönüştürme adına başka bir yere binasını yapmayıp tekrar nehir kenarını beton yığını haline getirmelerini hiç makul karşılamadım, bu hareket hala günlük yaşadığımızın bir delilidir herhalde.
  Ayrıca geri kalmış İllere Askeri birliklerin kaydırılıp, bahse konu İllerin gelişimine katkı sağlanılması projesi kapsamında, Kışlanın bulunduğu yerden kaldırılıp, yeni kurulacağı yer değerlenir ve kışlanın yerine, eski Türk mimarisini yansıtan modern bir Bayburt kurulur.
  Çoruh nehri kenarındaki Belediye binası diğer yandan okullar, veya başka resmi kurumlar bu alana kaydırılarak hem tarihi ile bağdaşmış yeni mimari estetiği olan bir şehir ortaya çıkar, hem Çoruh nehri ve şehir merkezi bir nefes alır.

 6. hüseyyin yasinoglu dedi ki:

  aslinda cumhuriyet caddesi ortaokul askerlik subesi yönünden saat kulesine olan taraf tek gidis olsa ve ozulu caddesinden tas köprüye kadar olan yolda dönüs yolu olsa cok iyi olur bence ve köprüler sayesindede her iki tarafa baglanti yollari olmus olur iki tarafda güzel olmus olur böylece

 7. AHMET SAĞLAM dedi ki:

  Bu oluşturulan sorun analizlerini çözümlersek bence Bayburt büyük bir hamle-atak yapacağına inancım sonsuzdur. İlgili dernek yöneticilerine ve üyelerine İlimize öncü oldukları için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu analiz kesinlikle göz ardı edilmeden uygulanması Bayburtumuz için yapılması gerekli bir çalışmadır. SAYGILARIMLA…

 8. Ragıp KAVİ dedi ki:

  Bayburt Teknik Forum Derneğine ve çalışma ekibine teşekkür eder başarılar dilerim. Sorunları tesbit etmek
  % 50 çözülmesini sağlamış olursunuz..
  ” Cumhuriyet caddesini boydan boya otoparklıktan çıkarıp
  cadde görüntüsü verilmeli , görüntü kirliliğini önlemelisiniz”
  naçizane bir önerde benden olsun istedim.
  Başarılar.

 9. Gürsel Karapınar dedi ki:

  Teknik Forum Derneği yöneticilerini , bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum …Bu sorunlara, istisnalar hariç hepsine katılıyorum…BELEDİYEMİZİ DE , bu noktalarda çok ağır eleştirdim tekrar etmek istemiyorum…
  AKP Belediyecilik noktasında YAN YATMIŞ ve TAHRİBAT yapmıştır..
  Tespitlerden birine katılıyorum , yeni yerleşim yerlerinde merkezi yer ,cumhuriyet caddesi ,saat kulesi meydanı gibi ve yeni iş merkezleri oluşturamadık , her yeri SOKAĞA çevirdik….
  Hemşehrilerimizle yaptığımız dost sohbetlerinde oluşmuş bazı İSTEK ve TEMENNİLERİ vardır..Bunları en kısa zamanda Teknik FORUM ekibine ileteceğim, fakat
  bu derneğimize bir eleştirim olacak….
  CUMHURİYET CADDESİNİN ALTERNATİFİ ÖLDÜRÜLÜRKEN, MİGROSUN OLDUĞU BİNA YAPILIRKEN,RIHTIM DENEN UCUBE VE DUVARI, DSİ STANDARTLARI BOZULUP YAPILIRKEN,BİR ESNAFIMIZA KÖPRÜ BAŞINDA KIYAK GEÇİLİRKEN SİZ NEREDEYDİNİZ, YAPI-
  LAMAZ DİYE İMZA KAMPANYASIDA MI BAŞLATAMADINIZ, YOKSA ÇIKAR İLİŞKİLERİNİZMİ VARDI…..VEYA ALEYHTE ÇALIŞMA YAPTINIZMI…..
  Teknik Forum Derneği dostları, yukarıdaki sorunların çözümü için temel mesele olan Bayburt mastır planıdır, doğrudur , fakat SAMİMİ bulmadım….
  01-04- 2014 tarihinden itibaren ÜNİVERSİTE,TÜM PARTİLER,TİC.ODASI,ESNAF ODALARI,STK’lar, BASIN V.S..Taş köprüden,içeriye tüm mahallelerde İKİ KATI, ŞEHİR MERKEZİNDE BİR veya İKİYİ
  geçmeyecek şekilde KARAR ALABİLECEKMİYİZ ,BU KARARI NASIL ALINIR ,ALMALIYIZ Kİ yukarıda ki İSTEKLER GERÇEKLEŞSİN, ÇÖZÜM ÇİRKİN İMARLAŞMAYA ve YAPILAŞMAYA DUR DEMEKTEN GEÇİYOR….BU KARARI ALMALIYIZ…
  Semerciler caddesi,Bent mahallesi yolu,vakıflar talebe yurdu arkası ve sokakları,Baymarın arkası tam mezbelelik,Reyhan apartmanı çevresi, Bayburt lisesi arkası,bu dönem iyice tahrip edilen, eski hastane caddesi , 6-7 kat binalar , Çoruh kıyısı, rıhtım ucubesi,Tic.od.binası, ve belediye binası yazma ile bitmez , mahalleler 4-5-6-7 kat TRAFİĞİ ÇÖZECEĞİZ , araçlar nereye park edilecek BÜYÜK BİR YALAN……. 1 Nisan 2014 günü GÜÇLÜ İRADE ve SES İSTİYORUZ…
  BAYBURT , ŞAHSİ ÇIKARLAR UĞRUNA ŞEHİR OLMAKTAN ÇIKMIŞ DEMESİNLER…..Çünkü şimdi bu tabiri kullanıyorlar…BAYBURTLU bunu HAK ETMİYOR…
  Hızımı alamıyorum ,kusura bakmayın, yapılması gereken temennilerimizi Teknik Forum Derneğine ileteceğim, kendilerini tekrar tebrik ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum…Saygılarımla..
  NOT: ÇORUHUN İKİ YAKASIDA AÇILACAK, BURAYA YAZIYORUZ….01-04-2014 imza kampanyasıyla işe başlıyoruz…

 10. tuğra taner dedi ki:

  sevgili dernek üyeleri zahit mahallesi kentsel dönüşüm yapılmalı dediniz çok güzel, VEYSEL MAHALLESİ’ni neden söylemediniz bu mahallenin daha çok ihtiyacı var,bu mahalle yıllarca garip geldi garip gidiyor ne çıkıp konuşanı var nede sahip çıkanı eğer tarafsızlıksa (STK- TEKNİKFORUMDER) bunu dile getirmeli çünkü VEYSEL MAHALLESİ trabzondan bayburta giriş yapıldığında kışla çeşmesi üst yolundan tek görünen manzara ve mahalle VEYSEL MAHALLESİ’dir.

 11. Hakan dedi ki:

  Bayburt ilinde böyle STK ların olduğunu bilmek bana Bayburt un geleceği için umut veriyor. Duruşlarıyla herkese örnek olan bu dernek tarafından hazırlanan ve dile getirilen Dolmuş sorunu, kavşaklar, köprüler, trafik ile ilgili görüşler gayet yerinde bi kaç eksik ya vardır yada yoktur. Teşekkürler Teknik Forum.

 12. bayburt dedi ki:

  teknik form derneğine hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyor , başarılarının devamını diliyorum.

 13. umut an dedi ki:

  O kadar problemi arasında şehrin en önemli yerlerinden biri Rabia Kadıoğlu park yanındaki köprünün Tarım il Müdürlüğü (İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü) kavşağı ile birleştirilmesi unutulmuş, hastane tarafının hiç bir yönü unutulmamış, şehrin göbeğindeki bu yer unutulmuş veya ben göremedim. Eğer problemlerin içeriğinde var ise derneği tenzih ederim. Ayrıca, şehir merkezinde trafık lambaları oluşturulmasına acil ihtiyaç var, zira, yayalar olarak karşıdan karşıya geçmek için bir kaç dakika beklemenin yanında kazaların önlenmesi bakımından zorunludur. Bahsedilen Problemlerin önemli safhalarından biri kaldırımların esnaf tarafından işgal edilmesi ve belediyenin hiç bir şey yapmaması il belediyesine yakışır bir husus değildir.

 14. emrah dedi ki:

  Bayburt Teknik Forum Derneğine yapyığı araştırmalardan dolayı teşekkür ederim sorunlarımızı tek tek sıralamışlar bizlere düşen görev de el birliğiyle bayburtumuzu hakettiği refah seviyesine ulaştırmaktır..Bayburtu seven herkes siyasi çekişmeleri bir tarafa bırakıp taşın altına elini koymalıdır.. selam ve dua ile

 15. Kemal Timur dedi ki:

  Ufku açık insanların projeler ürettiğini görmek ne güzel..Umarım hayata geçirilir.Ve umarım hayata geçirecek başkan ve ekipleri iş başında olur.