Yetenekleriyle Atıkları Kullanılabilir Eşyalara Dönüştürdüler

  • Haberin Tarihi: 12 Eylül 2019
  • Bu haber 167 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yetenekleriyle Atıkları Kullanılabilir Eşyalara Dönüştürdüler

Bayburt’ta kadınlar “Sıfır atık geri dönüşüm” projesi kapsamında yetenekleriyle yaptıkları ürünleri Şehit Nusret Çay Bahçesinde düzenledikleri sergiyle satışa sundular.

Yoğun ilgi gören sergi hakkında, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Bayburt temsilcisi Senem Daştan şunları söyledi:

“KADEM derneğimizde geri dönüşüm kapsamında kurs açtık. Kursumuzda hanımlarla geri dönüşüm çalışmaları başlattık. Evlerimizdeki bir çok malzemenin çöp olmadığını hep birlikte yaşayarak öğrendik. Evlerimizde kullanmadığımız malzemeleri farklı şekillere sokarak kullanılır eşyalar haline getirdik. Sloganımızda “Sıfır Atık Türkiye” dedik ve bu yolda ilerliyoruz. İlerleyen zamanlarda ise evlerimizde kullandığımız atık yağları sabuna dönüştüreceğiz. Bunu yaparken de doğaya verdiğimiz zararı en aza indirmiş olacağız. Ayrıca sabunları evlerimizde kullanarak ekonomik bir katkı da sağlayacağız. Burada amacımız hiçbir atığın çevremizi kirletmemesidir. Bu anlayışı Bayburt’taki kadınlarımıza yaymayı hedefliyoruz” dedi.

Üç ay gibi bir sürede kadınların farklı şekillere dönüştürdüğü atık malzemelerin sergisi dört gün süreyle Şehit Nusret Çay Bahçesinde devam etti. Kursiyerlerin özellikle ürettiği takılar en çok dikkat çeken ürünler arasında yer aldı. Kameralarımıza konuşan kursiyerler çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Atıkların değerlendirilmesinin dışında kadınların el becerilerinin ön plana çıktığı ve üretime dönük neler yapabildiklerini ortaya koyan sergi büyük ilgi gördü.

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.