Samsun’da Bayburt Standına Yoğun İlgi…

  • Haberin Tarihi: 31 Mayıs 2017
  • Bu haber 914 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Samsun’da Bayburt Standına Yoğun İlgi…

Samsun’da düzenlenen 2. Yerel Tohum Buluşmasına katılan Bayburt, şehre ait yerel tohum ve fidelerin tanıtımını gerçekleştirildi.

Birincisi 2017 yılında İzmir’de düzenlenen “Yerel Tohum Buluşması’nın ikincisi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla Samsun’da düzenlendi. Karadeniz bölgesinden 18 ilin katıldığı Samsun “2. Yerel Tohum Buluşması’nda Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Bayburt’a ait yerel tohumlar ve yöresel ürünlerin sergilendiği stantda yoğun ilgi vardı.

Bayburt’la özdeşleşen tarımsal ürünler arasında yer alan KȂN domatesi (Aslandede) tohumu, kirik buğdayı tohumu, kuşne (burçak) tohumu, tarhun fidesi, kete, lor, gavut, ziron, tarhun baharatı, kokoç, tatlı çorba, ve Bayburt Orsor Balı sergilendiği Bayburt standı büyük ilgi gördü.

Büyük ilgi gören Bayburt standını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Bakanlık Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, Samsun Valisi, Genel Müdürler, Daire Başkanları, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve çok sayıda davetli ziyaret etti. Bayburt’tan 40 çiftçinin de katılım sağladığı etkinlikte Bakan Faruk Çelik, Bayburt standında Bayburt heyeti ve Çiftçileri ile hatıra fotoğrafı çektirerek, sergilenen ürünlere  emek veren çiftçileri ve personeli tebrik etti.

Samsun’daki “2. Yerel Tohum Buluşması’na 40 çiftçi ile birlikte, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ömer Şentürk, Veteriner Hekim Kürşad Yıldız, Ziraat  Mühendisleri Gözde Başsoy ve Özge Can, Tekniker Ekrem Zan ve Teknisyen Uğur Şener katıldı.

 

 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.