DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
ALTIN 477,20
BIST 9,5277
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 33°C
Parçalı Bulutlu

Yerel Basından Bakan Ağbal’a Sorular

Yerel Basından Bakan Ağbal’a Sorular
18.02.2017
A+
A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal Ocak ayı içerisinde Bayburt’u ziyaret etti gün öğretmen evinde basın mensupları ve il genelinde görev yapan kurum amirlerinin bir arada olduğu bir toplantı düzenledi.

Bakan Ağbal Bayburtla ilgili yatırımları anlattıktan sonra, Bayburt’ta görev yapan basın mensuplarının sorularını dinledi ve not aldı. Ağbal’a dört basın mensubu tarafından sorular ve öneriler yöneltti. Sorular sırasıyla  Bayburt Medya’dan Ümit Kondolot, Sıla Gazetesinden Veysel Gider, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız ve Cemiyet üyesi İbrahim Yumak’tan geldi.

Soruları  dinleyen ve tek tek cevaplayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, zaman zaman benzer toplantıların yapılacağını vurguladı.

YORUMLAR
 1. Sinirhastası dedi ki:

  Söylemler söylemler söylemler….
  Yıllardan beri bayburt olarak bu toplantıları çok duyduk..Ama gerçekten Bayburt şuanda sayın bakan bey ve şahap bey gerçkten bayburt için gördüğü göreceği en etkili dönemini yaşıyor.. Bugün başka bakanlar vekiller sayın maliye bakanımızın vereceği ödenekler için peşinden koşuyor … ve sayın bakanımız bayburt vekili …gerçekten bu bir fırsattır.. değerlendirebilene …..

  Ancak siyaset işi ekip işidir.. Bugun malesef üzülerek söylemek zorundayım sayın bakanımız ve vekilimizin gösterdiği gayretler seviyesinde ben bayburtta gayretli kimse göremiyorum… başta il yönetiminde değişik kademelere geçiş yapan ama hep aynı olan kişiler ve yıllardan beri adeta bayburta bir şey veremeyen aynı yüzler lütfen artık bir kenara çekilsin… yüzlerce video var ve toplantılarda hep aynı kişiler… bu kişileri gördükçe ben izlemiyorum bile bakmıyorum bile…evet sayın vekil bey ve bakan bey bayburta gelince bu kişiler tarafından arı kovanı gibi etrafı sarılıyor ama bayburtlular olarak çoğu kimse bu yüzlerden bu simalardan artık bıktı….bir şeyler üretilmediği ortadadır.
  diyebilirsiniz peki başka kimse var mı etrafımızda evet işte türkiyenin gerçek meselesi bu liyakat meselesi….

  bakınız bugun memelektte falanca stk nın üyesi filanca vakıfın adamı, iyi adamdır has adamdır namazda kılıyor gibi söylemler ile atamalar yapıldıkça iş yapacak kişiler emin olun uzaklaşıyor…bugun milli eğitim kurumu vakıflar ve bir sendikanın tekeline bırakılmış ve çöküş kaçınılmaz olmuştur….atanan eğitimciler v.s. liyakat ile değil başarılar ile değil bilimsel yeterlilik ile değil filancı stk ya üye olma x vakfına üye olma dini motifler ile kendini süsleme falanca derneğin yardım faaliyetlerinde bulunma gibi kriterlere göre yapılmıyor mu? ama sayın vekilim sayın bakanım kusura bakmayın bu kişilere meydanı sizin partiniz bıraktı..iş te bu atanan kişilerin yapacakları edecekleri buraya kadardır..görüyoruz ve çöküş kaçınılmaz olmuştur…(sizde bu olayı anladınız ama bayburtun yılları kaybolup gitti.. )

  milli eğitime falanca bütçe ayrılıyor deniliyor.. bu paralar bina yapmaya beton atmaya harcanıyor kaliteli eğitime insana değil… bayburtta eğitim kampüsü filanca yerde eğitim kampüsü bakıyoruz yapılan iş beton atmak bina yapmak… öğretmenler zaten kendilerini verdiği kaliteli eğitim ile değil x derneğinin toplantısına katılma sözü geçen falanca adamın yanından boy gösterme ile ifade ediyorlar…bugun bir ingilizce öğretmeni bir fizik öğretmeni bile 50 sorudan 25 dolayında net yapıyor yetişen öğrencide sayısal da 50 soruda 4 net yapıyorsa burada eğitime bütçe ayırıyoruz deyip inşaatlara boğulmak eğitim kalitesini artırmıyor.. eğer buradaki ingilizceciyi kulağından tutup elinde 20.000 tl verip al bunu yurt dışına seni gönderiyorum bu dili şakır şakır konuş gel dersen ozaman insana yatırım olur milli eğitime yatırım olur.. bakınız geçen devlet tv sinde amerikadaki robot yarışmasına iddialı bir proje ile gidecek lise öğrencileri biz katılmaya hak kazandık ama orada konaklayacak paramız yok diye çıkıyorsa ve haber sunucusuda bu gençlere sponsor aranıyor deniliyorsa bu işlerde bir tezatlık var demektir…

  işte milli eğitimde olduğu gibi bayburt yerelindede iş bitirici proje adamları değil güzel yemek organizasyonu yapan , kamera önüne geçip selfi vari varmısın yokmusn diye soran adamlar oldukça bayburt kaybetmeye mahkumdur..

  uzun yıllar ist da büyk bir fabrikada planlama departmanında çalıştım yurt dışından gelen giden bir çok müşteri yatırımcı v.s. gördüm… hepsi yanlarında proje yapan iş bitiren maddi olarak kazanc getirecek adamlar gezdiyordu…. hiç bir zaman o liberal ortamda 8-5 saatleri araısnda kimsenin kimseye dini bütün adamdır namazda kılıyor has adamdır, x partilidir, y partilidir, v.s. kriterler ile sorgu sual yapıldığı veya buna göre değerlendirildiğini yemin billah görmedim.. ben dahil herkes çalışmak üretmek kısacası para getirecek işler ile ilgilenmek zorunda idik.. yoksa kendimiz kapının önünde bulurduk..peki bayburtta ortam böylemi? işte bütün konu buradadır…bayburt öncelikli olarak liberalizm in sanayi kültürünün emek üretme kültürünün ne olduğunu farkına varmalıdır..

  bayburt ta liberalizmin ve kapitalizmin en büyük deyimlerinden biri olan “paranın dinine ve çalışanın emeğinden ürettiğinden başkasına bakılmaz kuralına uymadan bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ve bir patinaj içerisinde boşa benzin harcanıyor… yıllardan beri dini motifler kullanarak kendini göstermeye çalışanlara, hoş beş geçinenlere , v.s. lere mevkiler makamlar veriliyor… sonrada bayburt pahalı bayburt üretemiyor v.s.. bayburtta yıllardan beri süre gelen liyakata bakılmama bitmelidir çünkü artık denizin bittiği yere gelinmiştir. üretemeyen kazanç sağlayamayan bayburt var olup olmama safhasındadır.

  öncelikli olarak nasıl ki yurt dışına kaçmış beyinleri türkiyeye getrmek için çalışmalar yapılıyorsa artık bayburtta bir şey üretemediği kesinleşen; yaptığı işi emek , para kazanma, üretim yapma amacı ile değil milletvekili olma , il başkanı olma v.s. gibi hayallere dayandırarak yapan kişilerin tasfiye edilmesi ve yerine bayburttan ayrılmış bayburtlu olan bu memlekette yaşayacak sonradan kaçmayacak mühendis mimar üniversite hocası doktor ne varsa bunların kamudan taranarak onların tespit edilerek bayburta gelmeleri için teklif yapılmalı ve bu kişiler buraya getirilmelidir. bu kişiler tespit edilmelidir. nasılki yatırım yapılması için iş adamları davet ediliyorsa bu kişilerde bir şekilde ikna edilmelidir.çünkü bayburt çöküyor… artık son care bu yöntemdir.

  bugun yatırım yapacak kişi bayburtta fabrikasını getirecek kişi burada yöneteci projeci emek yapan üretim yapan adam bulamayacaksa niye gelip başına dert alsın ki… bugun gençlik işkur gibi sosyal patlamayı önlemek için icat edilmiş projelere alıştırılmış , bayrak asmayı sandalye dizmeyi çalışmak diye öğrenmiş ise, gelen yatırımcıyada bayburt işçisinden bir fayda çıkmayacak… çünkü gençlik şuanda bir kamyon koliyi boşaltmaya aciz duruma getirilmiştir.hele hele yerel bazda en ufak bir şeyde partiye şikaat(!) etme siyaseti devreye sokma siyasetcininde gelen şikaat(!) üzerine partilisini kayıtsız şartsız kayırma özelliği alışkanlığı olan bir vilayette liberalizmden ve getirisi olan para kazanmadan da bahsedilemez..

  devamı gelecek….

 2. ALİ dedi ki:

  Burdan sayın bakana teşekkür ederim memleketimizi düşündüğü için ümit beye sorduğu önemli sorulariçin teşekkür ederim sorunun biri pahalılık örneğin yitecek,giyim,doğalgaz, elektrik ,bağkur ,su vs gibi bunlarda indirim olmalı belediye şu su faturalarında iki türlü su fiyatı uygulamasından vaz geçmeli birileri para kazanacak diye insanlar madur edilmemeli ne demek istediğimi herkes iyi anlıyor hem ayıp hem günahtır bu tür ödemeler ucuzlaşırsa bayburt rahat eder ayrıca ibraim beyin beyin sorusu da bence dikkat çekiciydi itiraf etti taşıma yani hayali bir nufus artışı olmuş yazdırmayla bakan bey herşeyi bayburt için yapıyor sağolsun bence burdaki idareciler birşeyler yapmalı göçü durdurmanın yolunu bulmalı iş alımlarında ve insan ayrımı şu partili bu partili bizim partili yapmamalı insanlar küsüyor bu memleketi işsizlik yüzünden terk ediyor bu vebali kimse kaldıramaz sayın bakan bayburt için bulunmaz bir fırsat bence yardımcı olup baybrt un geleceği kurtarılmalı sayın bakana tekrar teşekkür ederim bu kadar bayburt u düşündüğü için

 3. Galerli dedi ki:

  Maltepe Bayburt Derneğinde Milletvekili Şahap KAVCIOĞLU nu dinlerken Bayburtta teşviklerden bahsediyordu.Yatırımcıya ücretsiz,Fabrika binası,işletme kredisi vs.Geçmiş dönem Rahmetli Ali BİLEN den sonra Dönemin iktidar partisi meclis üyesi olarak Belediye Başkanlığına vekillik eden bir büyüğümüzde oda orada idi hiç düşündümü bilmiyorum Saraybahcesine Hükümet konağı yapılacak diye etrafındaki dükkanlar yıkılırken kendisinden rica ettik bizlere yer gösterin esnaflar olarak dükkanlarımızı oraya taşınalım olumsuz cevap almıştık.Şahap beyi dinlerken Nereden nereye dedim.
  Marifet iltifata tabidir.Bayburtta bunun eksikliğini görüyorum.
  1-BAYBURTTA KAÇ TANE ORTAKLIK KURARAK ÇALIŞAN İŞLETME VAR.VAR.
  2-DEDEDEN TORUNA DEVREDEN KAÇ TANE İŞLETME VAR.
  Bence Bayburtta ilk olarak Ahlak (çekememezlik,hasettlik ) meselesine ağırlık verilmeli.

 4. ibrahim dedi ki:

  sayın ibrahim yumak beyin söylediklerinin hepsi dogru adam şahsen elimi kolumu sallaya sallaya geleyim bedavadan işyeri açayım diyor böylebirşey olamaz olmamalıda yazık günah deyilmi zaten hükümet sana güvenceyi vermiş yani şuraya gelip insanlara aş versenizde şu memleketde hakettigi deyeri kazansada onca insanda gubetlere çıkmasa kendi memlketinde ekmekyese memlektine faydası dokunsa fenamı olur.

 5. İBRAHİM ERDOĞAN-TRABZON dedi ki:

  “BİR ŞEHRİN KALKINMASI”ULAŞIMLA OLUR”EN HESAPLISI İSE”DEMİRYOLUDUR”.!!!,GELİŞMİŞ
  ŞEHİRLERDE”DEMİRYOLU VAR.!!,DOLAYISIYLA,FABRİKALAR VE DİĞERLERİ,ÖZELLİKLE TRABZON-
  ARTVİN-RİZE-VE G.HANEDE FABRİKA ALANLARI YOK.(D.P.T)VERİLERİ,BU ŞEHİRLERİN ARKA BAHÇESİ
  “AYDINTEPE OVASIDIR”.!!!,BU İTİBARLA BU ŞEHİRLERİN İŞ ADAMLARI,AYDINTEPE,DEN ARSA ALMAKTA VE TRENİ BEKLEMEKTE.,SN BAKANIMIZ,VEKİLİMİZ,VALİMİZ,VE AK.PARTİ YÖNETMİNE
  ÖNEMLE DUYRULUR,SAYGILARIMIZLA.

 6. serdar dedi ki:

  sorulara bakıyoruz, Kültür müd. sağlık müd. belediye başk. valilik, il özel idaresi ve diğer kamu kurumlarını ilgilendiren sorular.. demek ki bu şehirde bu saydığım kurumlar iş yapmıyor.. çözüm ise Şahap beyin dediği gibi, iş yapmayanlar gidecek iş yapanlar gelecek.. valilik ve belediye de dahil bütün kamu müdürlerinin/başkanlarının değiştirilmesi yeni bir vizyon kazandırılması ve ilgili kurum ve kuruluşların çalıştırılması sağlanmalıdır. yeni bir hamamı yapmak veya onarmak BAkan’ın işi değil, kurum işidir.. tabi önlemini almak Bakan’a düşüyor..

 7. serdar dedi ki:

  Bu şehrin öncelikli sorunu ADAM gibi, refah içinde yaşamak olmalı.. bunun içinde göçü önlemek adına, aylık 500-600 lira ödenen doğalgaz faturalarının düşürülmesi, kömür fiyatlarının düşürülmesi, vergi, SGK pirimlerinde indirim, elektrikte ve suda indirim.. öncelik bunlar olmalı.. önce bu etkenler ile göçü önlemek olacaktır. vergisi sgk pirimi düşük esnaf iki yerine 5 işçi çalıştıracak. doğalgaz ve kömürde düşük ücretten vatandaş ekonomik rahatlama sağlayacak. İstanbulda aylık fatura en fazla 200-250. öncelikle bu fark ortadan kalkacak. ayrıca bu şehre öyle abartılı binalar dikmeye gerek yok. zaten nufus yok.. bu şehri güzelleştirirsin, yoluna kaldırımın adam gibi yaparsın bir de temizliğine önem verdin mi zaten hırsızlık, gasp, adam öldürme vb. sorunlar yoktur. zaten huzurlu bir şehiriz. bunlarda olunca Bayburt’umuzun tadına doyum olmaz. ama bunları yapacak irade ve akıl nerde.. herkes günü kurtarma derdinde. bir yol sorununu çözemeyen belediyemiz var. gerisini zaten tartışmaya gerek yok.. yapılan icraatlara bakın, bu şehrin göç, işsizlik, şehircilik ile alakası var mı? park yapmayla şehir olunmuyor.. yollar pislikten bakımsızlıktan mezra görüntüsü veriyor.. Bakan bu şehre geldiğinde sanırım gözleri gökyüzüne bakıyor.. bir yol yapılacak denip 5 yıla yapılamıyorsa neden bu belediyeye hesap sorulmuyor? sorunlar dağ gibi, kısaca herkes sorunları biliyor ama kimse çözmüyor. vatandaş ya korkusundan ya çıkar ilişkisinden dolayı sorunları dile getiremiyor..

 8. GÜRSEL KARAPINAR dedi ki:

  Bakanımızı ve vekilimizi fazla yormayan sorulardı..
  İlgimi çekmeyen sorularda yok değildi,Bayburt evleri,basın müzesi
  talebi,hat ta çok geç kalınmış Bayburt’a mükemmel bir gazeteciler
  cemiyeti binası kazandırılmalı, tarihi evlerimizden çarşı merkezine
  yakın olan, tarihi bir ev tercih edile bilir…
  Diğeri tarihi hamamlarımızın kurtarılması, turizme kazandırılması
  veya sergi alanları olarak dizayn edilmesi.. İnşallah olur bekliyoruz…
  Bu sorulara benzer sorulamayanlar vardı, ulu cami,kırk çeşmeler ve
  bedesten çevresi ne alemde ,bazı AKP’li dostlarımız iktidarın ilk
  icraatı bu çevrenin düzenlenmesi olacağını söylemiştiler,SES yok..
  Bakanımız ve vekilimiz bu konuda ne düşünüyor…?
  Bayburt’un yıkım yaparak güzelleştiğini görecek miyiz….?
  Güzel sanatlar fakültesi,açılacağına göre ,Güzel sanatlar lisesi
  düşünülüyor mu..? Bilgilenmek isterdik..?
  Aslında sorulacak çok soru vardı , bakanımız ve vekilimiz hiç
  terlemedi dersem yalan olmaz…
  Basın toplantısını önemsiyorum yine de ,çok güzel olmuş,şehrin
  vizyonu geliştikçe basınımız daha da güçlenecek, sorular daha
  CAN alıcı olacaktır….
  Böyle basın toplantılarında BELEDİYECİLİĞİN daha çok konuşulması
  lazım diyorum…Bu konuda soru dahi sorulmadı….Neden..?
  81 il içerisinde ,belediyeciliği oturtamayan tek iliz, kimse kusura
  bakmasın, henüz bu sorunu aşamadık,onun için konuşuyoruz..
  Adı var kendi yok, kent konseyinin ne yapıyor…?
  ASIL SORUNUMUZ belediyeciliktir , kent olamıyoruz, niye…?
  Belediyecilikte neden köklü,radikal kararlar alamıyoruz..?
  Gücünüz mü yok..? Sorulmalıydı…
  Belediye başkanının bu konuda yalnız bırakıldığına
  inananlardanım, bununla ilgili sorular sorardım.. v.s
  Tüneller,yollar diş hastanesi,fakülte bölümlerinin açılması,
  ihale olan yatırımlar ve açılışı olan diğer yatırımlar v.s.
  Şehrimizin marka değerini yükseltmiyor, neden..?
  Büyük köy gibiyiz,bunları sorgulardım..Yazmayla bitmez..
  Duyarlı vatandaş olarak, bize verilen bu sözleri takip etmek
  düşer hayırlı olsun diyoruz….Saygılar.

 9. GÜNEŞİM OLAMADIN dedi ki:

  Bayburtta rahat oturanlar var oturamayanlar var bayburtdun her yerini altın kaplama yapsan ne fayda göçü durduramıyorsun insan olmadımı hayat olmaz bir şehir gelişmesi için en az şehir merkez nufusu :100 binden aşşağı olmamalı türkiyede bakın 100 bin den yukarı şehirler hep hızlı gelişim gösteriyor gelişiyor . 100 binden aşşağı şehirler ise kaplumbağa misali emekliye emekliye neden nufüs yok BAYBURTUN en büyük sorunu GÖÇÜ DURDURMAK ONU BAŞAR GERİSİ ZATEN GELİR.