DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 29°C
Gök Gürültülü

Trabzon Bayburtlular Derneğinden Demiryolu Açıklaması

Trabzon Bayburtlular Derneğinden Demiryolu Açıklaması
27.10.2019
A+
A-

Son günlerde kamuoyunda tartışılan ve proje ihalesi yapılan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu güzergahında Bayburt’un yer almamış olmasından dolayı rahatsızlık duyan Trabzon Bayburtlular Derneği yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Trabzon başta olmak üzere Bayburt’un yıllardır hayali olan demiryolu projesinin bölge açısından büyük önem arz ettiğini belirten Trabzon Bayburtlular Derneği Başkanı Saadettin Okay yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Son yıllarda Trabzon ve çevre illerimizi yakından ilgilendiren demiryolu güzergahı projesi, farklı boyutlarda tartışmalara neden oluyor. Bilindiği üzere demiryolu konusu geçmişten günümüze Trabzon’un en önemli gündem konularından birisi olmuştur. Trabzon coğrafi konumu itibarıyla bu güne kadar merkezi bir şehir olma özelliğini hiç kaybetmemiştir. Trabzon’un demiryolu ile Erzincan güzergahına bağlanacak olması şehrin kalkınmasına önemli bir güç katacaktır. Böyle bir projenin hayata geçirilmesi için belirlenecek olan güzergahta bir o kadar önemlidir” dedi. 

“Bayburt’ta verilen sözün yerine getirileceğine inanıyoruz”

Söz konusu güzergahla ilgili bir çok bilimsel çalışmaların yapıldığını ve fikirlerin ortaya konduğunu ifade eden Okay, “ Bunlardan birisini derneğimizin eski başkanlarından Prof.Dr. Şeref Oruç gündeme getirmiş ve önemli açıklamalar yapmıştı. Ayrıca Bayburt’un özlem ve hayallerinden birisi olan demiryolu konusunda bir çok çalışma başlattığını ancak siyasilerin bu konuda Bayburt’a söz vermelerine rağmen olumlu gelişmelerin yaşanmadığına şahit oluyoruz. Buda doğal olarak Trabzon’da yaşayan Bayburtlular olarak bizleri üzmektedir. Bu güne kadar yapılan bilimsel çalışmaların neticelerine baktığımızda Erzincan-Trabzon güzergahında düşünülen Demiryolu Projesinin coğrafi açısından en uygun ve ekonomik olanı Erzincan, Bayburt, Çaykara ve Of güzergahı olarak görülmektedir. Bütün bu bölgeyi yakından ilgilendiren ve ülkemiz açısından önemli bir yatırım olduğuna inandığımız proje, siyasi lobilerin insafına bırakılmayacak kadar önemlidir. Yıllardır demiryolu hayali ile yaşayan insanları hayal kırıklığına uğratmaya hiç kimsenin hakkı olmadığına, ayrıca Bayburt’a verilen demiryolu sözünün yerine getirileceğine inanıyoruz. Bu konuda dernek olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi hemşehrilerimizin bilmesini isteriz. Bayburt’taki Sivil Toplum Örgütleri başta olmak üzere bu konuda sorumluluk taşıyan herkesi duyarlı olmaya ve yol yakınken gereken ortak tavrı koymaya davet ediyor bütün hemşehrilerimize saygılar sunuyoruz”

 

 

YORUMLAR
 1. Şingahli dedi ki:

  Sinir hastası rumuzlu arkadaş olaya vakıf değil..
  Başkalarını sinir hastası ettiği kesin,cehalet ancak bu kadar olur..
  Üretim yokmuş demir yolu niye gelsin diyor..Demir yolu yok sa niye
  üretim için adam risk alsın , arkadaşımız tersten konuşuyor..
  Bu hat Erzincanı kalkındırır…Bayburt ovalarına atla git yatırımları ,
  fabrikaları ..rzincana yap demektir.
  Bayburtun rakibi ne gümüşhaneymiş ne de Trabzon,rakip Tireboluymuş
  mideden konuşma bu olsa gerek…
  Tirebolu hattı çoktü, barajlar izin vermiyor,maaliyet 10 katlıyor..
  Tren değil 250-200km saatte 100 km lere düşüyor..
  Gümüşhane hattı da ondan farksız….
  Sinir hastası arkadaşımız bir yanlış daha savurmuş ,fayda ve maaliyet
  analizleri Bayburta uymuyormuş…Bu arkadaşımız önce gitsin fayda ,
  maaliyet analizi ne onu öğrensin ..
  Bu arkadaşımız tavrı ,oyun bozanlık ve nifaktan başka bir şey değil..
  Öğreneceği daha çok şey var…

 2. Bayburtlu Salih dedi ki:

  Bayburt TREN yolunu hak etti mi,etmedi mi, gibi gereksiz tartışmalara kendi içimizde giriyoruz.Buruda gaye Bayburt popülizm olsun, bakın Bayburt tan TREN geçiyor dedirtmek değil, Erzincan dan, kelkit ve devamında Bayburttan geçmesi doğru olduğunu düşündüğümüz Tren in Çaykaradan sahile of ve la Sürmene limanına veya Rize limanına ulaşması buralardan yüklerin dünya ya pazarlanması kolay olacaktır.
  Diyeceksiniz ki, şu anda Bayburt ta böyle bir yük üretimi yok, evet yok, bununla ilgili yerelde tarım arazilerine zarar vermeden üretim yapacak alt yapısı hazır geniş alana sahip ( yarını düşünerek, bu alan dar oldu dememek için geniş bir alanda kurmak lazım) özel idare, Belediye, İl genel meclisi ilgili Ticaret saranyi müdürlüğü, Bayburt Ticaret sanayi odası hazırlıklarını yapmalı gerek Bayburt içinde ve dışındaki Bayburtlu müteşebbisler, gerek Trabzon,Rize veya başak müteşebbislerin Bayburt un kalkınmada öncelikli yöre kapsamında olmasından da istifade edeceğinden yola çıkarak, müteşebbislerin gelmelerini sağlamak görevleridir.
  Bayburt’un İl olmasındaki gibi ,birlik ve beraberlik sergilenmeli ,Bayburt Valiliği .Bayburt Belediyesi, İl genel meclisi, Ticaret Odası, Hükumetin İl başkanlığı, tüm parti temsilcileri (hdp ve muadili partiler hariç) Bayburt içindeki STK lar Bayburt Federasyonu, Bayburt Vakfı, Ülke genelindeki dernekler Prof.Dr.Fazlı Çelik, Prof.Dr.Şeref Oruç bu projede olmalı. Sadece TREN için tünel değil, yanında karayolu tüneli olmalı ve doğu karadenizi Bayburnt üzerinden iç bölgelere ve Türkiye nin geneline kısa sürede götürmeli, bu bölgeye gelen turistlerin % 10 nu nu alsa, yıllık 200-300 insan yapar, bu sayı Bayburt için şu an kendi içerisinde dönen aylık cironun sadece bu turistlerden elde etmesi demektir.
  Bu TREN Bayburt tan geçmeli.

 3. sinirhastası dedi ki:

  Hayal kuranlar sehri bayburt….
  Değerli dostlar bir şeyler isteniliyorsa hak edilmelidir bayburtlu demiryolunu hak etmek için ne yapmıştır.. cevap oy verdik … bu işler üretimle olur ihracatla olur ekonomiye katkı ile olur gercek manada yük trafiğin varmı? Otobuslere sıgmayan yolcu trafıgın var mı yok.. ohalde bırakın gercekten ihtiyac olan hat yapılsın.Tamam bir anda trenin bayburttan gectiğini düşünün. Ee ne treni dolduracak yukun var nede yolcun (havaalanıda yapılıyor) şimdi bu hat tasarlanırken çevre illerin ulaşım noktalarına ve gelişmişliğine bakılıyor. Burada bayburtun rakibi ne gümüşhane ne rize bayburtun rakibi tireboludur. Tirebolunun hacmi ağır bastığından tren o hattan geciyor. Bu hattın bayburta alınması fayda maliyet yönünden israftır.Trenin köse tarafından geçmesi zaten bayburt tan geciyor manasındadır. Saathananın ortasından gidecek hali yok.trenin esas gayesi yük taşımacılığıdır. Yükü olan bir fabrikanın bahçesinden tren yolu geçmeyecegine göre zaten yük ilk başta tırla gidecek hadi geçti diyelim bugun tıra konulan yuk bayburt içinde 15 dk. Da istasyona gelir. Köse tarafona 40 dk. Da varır. Kontagı actınmı 15 dk da aynı 45 dk da. Bayburtun olmayan ekonomisi için bu tren gelmez. Çünkü bayburt için tirebolu kelkit , köse, gümüşhane gözardı edilemez. Bugune kadar askaleye tırlar tren için sırayamı girdi bayburttan yükümüz var var dedilerde vagonlar mı almadı. Ha söz verip popilizm yapanlara sandıkta hesap sorun. Ona sözüm yok.

 4. GURBETÇİ dedi ki:

  Bayburt’un vilayet olmasındaki gibi ,birlik ve beraberlik
  sergilemedik mi , bu işten bir sonuç çıkmaz..
  Hemen yol haritası tesbit edilip, işe koyulmalıyız..Güçlü bir
  heyet oluşturulmalı, Ankara’nın yolu tutulmalı…
  Bu heyetin içinde mutlaka Prof.Dr.Fazlı Çelik ,Prof.Dr.Şeref Oruç
  olması , gereken başka kim varsa dahil edilmeli diyorum…..
  Bu heyete Rize ve Of tic .san odası başkanları da alınmalı…
  Bismillah deme zamanı geldi de geçiyor….İnşallah hayırlı olur…