Bayburt’ta Tıbbi Öneme Sahip 613 Bitki Çeşidi Araştırılacak

 • Haberin Tarihi: 23 Ağustos 2017
 • Bu haber 645 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Bayburt’ta Tıbbi Öneme Sahip 613 Bitki Çeşidi Araştırılacak

Bayburt Üniversitesi Bayburt ve yöresinde kullanılan alternatif tedavi yollarını araştıracak.

Bayburt Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir grup araştırmacı, yüzyıllardır bölgede kullanılan birçok alternatif tedavi yöntemleri ile Bayburt merkez ve köylerinde dağılım gösteren tıbbi öneme sahip bitkilerin tespiti ve sınıflandırılması için çalışma başlattı.

Üniversite bünyesindeki fakülte ve yüksekokullar ile Merkezi Araştırma Laboratuvarı çalışanlarından oluşan ekip, Bayburt ve yöresinin bitki örtüsünde şimdiye kadar tespit edilmiş olan 613 bitki çeşidinden tıbbi öneme sahip olan ve halk arasında yıllardır tedavi için kullanılan türlerin tespitini yapmak üzere çalışmalarını başlattı. Koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Hamit Emre Kızıl’ın üstlendiği araştırmada, Bayburt’un çevresel (ekolojik) şartları gereği yalnızca bu bölgede yetişen ve dünyanın başka bölgelerinde yetişme ihtimali olmayan bitkilerin biyolojik özelliklerinin de tespit edilmesi planlanmakta olup, çalışmanın ilk sonuçlarının 2018 yılında alınması amaçlanıyor.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Bayburtlu Salih
  24 Ağustos 2017 09:32

  Bayburt Üniversitesinin bu yöndeki çalışmasının çok önemli olduğunu insan sağlığı açısından yapılacak çalışmaların önem arz ettiğini ve Bayburtta yaşayan bir amcamızın bundan iki yıl önce köyün birinde yediği ve ismini kendisininde bilmediği bir bitkiden dolayı şeker hastalığından kurtulduğunu, iki yıl öncesine kadar şeker hastalığının kendisine aşırı unutkanlık ve farklı yan etkiler ile rahatsız etmesi sıkıntısının, artık tesadüfi dağda yediği bitki sonrası da ortadan kaybolduğunu bilmenizi isterim;
  Bayburt Üniversitesinin Ulusal ve Uluslar arası alanda kendisini ön palana çıkaracak bölümler ortaya koyması lazım ki,Bayburt Üniversitesi çoook uzun yıllar var olsun ve Bayburt gelişsin Ülkeye farklı yönde katma değer sağlasın

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.