Tarihi Korgan Köprüsüne Yakışmayan Görüntüler

 • Haberin Tarihi: 28 Ağustos 2019
 • Bu haber 327 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Tarihi Korgan Köprüsüne Yakışmayan Görüntüler

Bayburt Gümüşhane güzergahında yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan Tarihi Korgan Köprüsünü ziyaret edenler ve piknik yapmak isteyenlerin çevre temizliği konusunda eleştirileri var.

Özellikle hafta sonları piknik yapmak için Korgan Köprüsü yanında bulunan mesire alanlarına gidenler özellikle köprü etrafındaki inşaat hafriyatı ve nehir içerisinde biriken bataklıklarla karşılaşıyor.

Köprü güzergahından geçen su içerisinde çoğalan yabani otlar ve biriken atıkların istenildiği takdirde bir saat içerisinde temizlenebileceğini dile getiren vatandaşlar. Tarihi köprüyü kapsayan çevre temizliğinin yapılamamış olmasının kendilerini üzdüğünü belirterek, karayolu üzerinde Korgan Köprüsüne yönlendirecek herhangi bir tabela bulunmadığını bu nedenle bir çok kişiye sorarak ancak gelebildiklerini ifade ettiler. 

Selçuklu dönemine ait olan ve merkeze bağlı Akşar beldesinde bulunan kesme taştan yapılmış bir görüntüye sahip olan Korgan Köprüsünün uzunluğu 43, metre olup iki gözlü ve gözlere hakim biri sivri diğeri daha yayvan kemerlidir. Kemerler ve korkuluklar ince yontulmuş sarı taştan diğer kısımlar gelişi güzel moloz taşlardan ve horasan harcı ile yapılmıştır. Kemer yüksekliği su yüzeyinden kilit taşına kadar 5 metredir. 

Bayburt’un önemli tarihi değerlerinden birisi olan Korgan Köprüsü yetkililerden sadece ilgi bekliyor.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 4 Yorum Yapıldı.

 • GÜRSEL KARAPINAR
  28 Ağustos 2019 22:55

  Bayburt’a yakışmayan o kadar çok görüntü var ki, KORGAN
  köprüyü de ilave edelim……!

 • Yusuf
  29 Ağustos 2019 08:57

  Digitürk radyo kanallarında Türkiye’deki illerin belli başlı bölgelerinin drone ile çekilmiş görüntülerini yayınlıyorlar. Tabi ki en az görüntü sadece 2 ile Bayburt’tan veriliyor. Bunlardan birisi kale diğeri de bu köprü. Maşallah zaten bir elin parmaklarını geçmeyen değerlerimizi heba etmeye devam edelim bakalım.

 • hahmet
  29 Ağustos 2019 10:55

  Tuvaletlerini çekmeyi unutmuşsunuz, asıl infial tuvaletlerde…

 • BAYBURT KALESİ
  29 Ağustos 2019 11:06

  Yusuf rumuzlu arkadaşı güzel söylüyorsun da ,drone ile
  hangi çekim yapılacak ta, yayınlanacak..?
  kale ve ulu cami,hamamlar ,bedesten,taş binalarımız ancak
  yakın çekimle güzel görülür….
  Drone ile havadan yapılacak çekimde imar kirliliği ,beton yığını
  akla gele bilecek her çirkinlik var….Mahallelerimiz ağaçlıktan,
  koruluktan görülmeyecek ki , drone çekim yapılsın…Anlayana….!

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.