Son Askı Süreci Başladı…

  • Haberin Tarihi: 4 Mayıs 2017
  • Bu haber 877 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Son Askı Süreci Başladı…

Demirözü barajı sulama sahası arazileri toplulaştırma projesinde son askılar yapıldı.  

Bayburt İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada 3083 sayılı sulama alanlarında arazi düzenlenmesine dair tarım reformu kanunu kapsamında, Bayburt’ta 2 ilçede 15 yerleşim biriminde toplam 14.150 hektarlık alanda devam eden Demirözü Barajı Sulama Sahası Arazi Toplulaştırma Projesi kapsamında son askı olan 3. askı çalışmalarına başlandı.  

Konuyla ilgili bilgi veren Bayburt İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut;  “Devam eden çalışmalar kapsamında yapılan çiftçi mülakatları, 1. askı ve itirazlar, 2. askı ve itirazlar değerlendirilmiş olup nihayet 3. ve son askı süreci başlamıştır. 2016 yılında tesviye çalışmaları yapılan 5 yerleşim biriminde çiftçilerimize yeni arazilerinin yerleri harita ekiplerince zeminde gösterilmeye başlamıştır. Bu yerleşim birimlerinde çiftçilerimiz yeni arazilerinde tarımsal faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Diğer yerleşim birimlerinde ise son askılar yapılmış olup tesviye işlemleri ve yeni parselasyonlara göre harita işlemleri hasat sonrasında hızlı bir şekilde yapılacaktır. Akabinde tapu tescil işlemleri tamamlanarak çiftçilerimize yeni tapuları teslim edilecektir.” Dedi.  

“5.8 milyonluk katkı sağlanacak”

Yürütülen projenin bölgedeki çiftçilerin üretim masrafları önemli ölçüde azaltacağını belirten Karabulut, “Projede toplulaştırma oranının % 83,35’dir. Yani özetle bir çiftçimizin köyün değişik yerlerinde bulunan 20 parselini ortalama 4-5 parselde toplamış oluyoruz. Çiftçimizin her bir tarlada sürme, ekim hasat vb. işler için traktörü ile yılda yaklaşık 5 kez tarlasına gittiğini dikkate alırsak, toplulaştırma ile parsel sayısının azaltılması çiftçilerimize arazi işleme giderleri bakımından önemli katkı sağlayacak. Bunun yanında proje kapsamındaki köylerde dağınık ve küçük parçalar halindeki mera parsellerini de belli kriterler doğrultusunda köylünün istediği bölgelerde toplayarak daha efektif bir kullanım imkânı sağlıyoruz. Proje kapsamındaki hesaplamalarımıza göre yıllık üretime ve dolayısı ile ekonomiye toplulaştırma sonrası yılda 5,8 milyonluk ilave ekonomik katkı sağlanacak. Diğer yandan DSİ tarafından yürütülen sulama projesinin tamamlanması ile birlikte her bir parsel, sulama hattı ve tarla içi arazi yoluna komşu hale gelecek. Sulama ile sağlanacak olan verim artışı ekonomik katkıyı çok daha fazla artıracak” şeklinde konuştu.  

“Sırada Aydıntepe var”

Demirözü Barajı Sulama Sahası Arazi Toplulaştırma Projesinin Bakanlık tarafından  yürütülen arazi toplulaştırma projeleri kapsamında kontrolörlüğü il müdürlüğü tarafından yapılan az sayıdaki projelerden birisi olduğunu belirten İl Müdürü Abdulkadir Karabulut; “İlgili Şube personelimiz projenin sorunsuz ilerlemesi ve çiftçilerimize hedeflediğimiz faydayı sağlaması için yoğun bir tempoda çalışmaktadırlar. Hedefimiz bir an önce bu projenin başarılı bir şekilde tamamlanarak ilimizdeki diğer önemli bir ovamız olan Aydıntepe ovasında toplulaştırma çalışmalarını başlatmaktır” dedi. 

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.