SGK ve GSS Prim Borçları Ödeme Günü Uzatıldı

 • Haberin Tarihi: 12 Şubat 2019
 • Bu haber 310 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
SGK ve GSS Prim Borçları Ödeme Günü Uzatıldı

 

Genel sağlık sigortası ve prim borçları dahil ödeme süresi 28 Şubat’a kadar uzatıldı.

Bayburt Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ali İhsan Nuhoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ En son yapılandırılan ve vadesinde ödenemeyen prim borçlarının Genel sağlık sigortası prim borçları dahil ödeme süresi 28 Şubat’a kadar uzatılmıştır. Yapılandırma fırsat ve avantajlarının devam ettirilebilmesi için, bu kapsamda olan ve vadesi geçirilmiş  taksitlerin 28 Şubat’a kadar ödenmesi önem arz etmektedir dedi.

7143 sayılı Kanuna göre Sosyal Güvelik Kurumuna olan sigorta prim borçlarını yapılandıran ancak süresinde ödeme yapmadığı için yapılandırması bozulanların haklarının, 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları halinde devam edeceğini belirten Nuhoğlu, Kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre güncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlattı. Ayrıca yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenememiş taksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadar ödenebileceğini açıkladı.

Nuhoğlu, 2018 yılının Aralık ve 2019 yılının Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızın Şubat sonuna kadar ödenebileceğini aktardı.

Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacağını belirten Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ali İhsan Nuhoğlu, “Yapılandırma haklarını devam ettiren işverenlerimiz, ‘Borcu yoktur’ belgesi alabilecek, istihdam teşviklerinden yararlanabilecekler.” ifadelerini kullandı.

Bağ-Kur’lu sigortalıların hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecekler. Hem Bağ-Kur’lu hem de genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının da bulunmaması kaydıyla bu tarihe kadar da borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler” dedi.

 

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • ESNAF
  12 Şubat 2019 23:04

  esnafım siftahsız dükkan kapatıyorum hemde merkezde caddenin ortasında dükanım var…para varmı her ay 755 tl ödiyim…ve üstelik hastanede bakılamıyorum çünkü prim borcum var…30 senlik esnafım otuz senedir vergi ödüyorum ama hastaneden nede saglıktan faydalanamıyorum …bagkur prim borcu olana saglıktan hizmet yok..git parayla bakılabilirsen bakıl vallahi sabancı olsan güç yetmez hastanelere…işkurdan oturup millet maaş alsın ,,,daha diyecemde…ben ise senelerce vergi ödiyim dişimden tırnagımdan bagkur primi ödiyim ama malesef borcun var ise hastanede bakılama evet esnafın durumu…bu esnafın çoluk çocugu ailesi nerde bakılsın…

 • MÜDÜR
  15 Şubat 2019 12:18

  ayağını yorganına göre uzatsaydın borcum var bakılamıyorum diyosunuz altınızdan arabalar cebinizde sigaralar eksik olmuyor işiniz gücünüz rahatlık tuvalete bile nerdeyse arabayla gideceksiniz , vergi felanda ödediğiniz yok devlet sağolsun sürekli faiz sil taksit yap oh ne ala

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.