Sarı Kız Örümceği Bayburt’ta İlk Kez Görüntülendi

 • Haberin Tarihi: 9 Temmuz 2018
 • Bu haber 888 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Sarı Kız Örümceği Bayburt’ta İlk Kez Görüntülendi

 

Bayburt’un merkeze bağlı Gümüşsu Köyünde yakalanan Sarı Kız örümceğinin görüntüsü büyüklüğü insanı ürpertiyor. 

Yaklaşık 8 santim büyüklüğünde olan örümcek bacak boyu ile birlikte 15 santim uzunluğunu buluyor.  Et yemesiyle bilinen ve yakaladığı böcekleri kısa sürede mideye indiren Sarı Kız, iki ağza sahip. Cam kavanoz içerisinde çekimlerini yaptığımız örümcekle ilgili araştırma yapıldığında genellikle çöl bölgelerinde birde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşadıkları söyleniyor. Örümcek, Sarı Kız ve “Sarı Ömer” örümceği olarak biliniyor. 

Örümcek türünün çok güçlü bir çene yapısına sahip olan Sarı Kız, özellikle akrep, yılan, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile besleniyorlar. Bu nedenle et parçalarını da kolayca koparabiliyorlar.  

Örümcek türlerinin en hızlısı olan Sarı Ömer, zıplama yeteneğiyle de avını kolayca yakalayabiliyor. Bu örümcekler insana saldırmaya pek cesaret edemiyor ama bir kez soktuğunda, eğer tedavisi yapılmaz ise et parçalarını eritmeye devam ediyor. 

Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket ediyorlar. Saatte 40 kilometreyi aşkın bir hızla koştuğu, çığlık çığlığa bağıran bir bebek şeklinde sesler çıkardığı söylenen Sarı Kız örümceği tehdit edilmediği sürece kendilerinden büyük olan canlılara saldırmıyorlar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Sedat
  13 Temmuz 2018 01:49

  12.07.2018 tarihi itibariyle akşam saat 21:00 sularında Bayburt 21 Şubat Sanayi Sitesinde bu örümcekten gördük çok hızlı hareket ediyordu ve daha önceden de bildiğimiz için hemen Örümceğin Sarı Kız oldugunu farkettik… Bukadar zararlı bir hayvana lütfen yetkililerin bir an önce tedbir almaları gerekir… gerekirse 21 Şubat Yeni Sanayi sitesi baştan aşağı ilaçlanmalıdır… Lütfen bu konuda yetkililer önlem almalıdır…

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.