DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 34°C
Gök Gürültülü

Sanayi Esnafından Tarım Yerleşkesi Eylemi

Bayburt 21 Şubat Küçük Sanayi Sitesi esnafı Bayburt’ta kurulacak olan Tarım Yerleşkesinin yeriyle ilgili protesto eylemi yaptılar.

21 Şubat Küçük Sanayi Sitesinde esnafla bir araya gelen Bayburt Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahattin Karaman, Bayburt Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Semenli, 21 Şubat Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Cengiz Kahraman tarım yerleşkesiyle ilgili düşüncelerini açıkladılar.

Sanayi esnafının hazırladığı kararı eleştiren dövizlerin eşliğinde ilk konuşmayı Mehmet Sekmenli yaptı. Sekmenli, “Bu yerleşkenin hali hazırda bahsi geçen yere yapılacağına pek ihtimal vermiyorum. Bahsi geçen yerin Bayburt’a bu yerleşke ile getirisi 5 olacaksa, mevcut sanayi bitişiği yanında kurulduğunda bunun faydaları 100 olacaktır. Burada kenarda kalmış yerimize bir canlılık kazandıracak, 180 tane işyeriyle iç içe olacaktır yerleşke. Denilmektedir ki efendim burada olursa atık suyu ne olacak? Ötede ne olacaksa burada da o olacaktır. Herhalde bir arıtma sistemi olacaktır ve kirlilik erozyonu ortadan kalkacaktır. Her zaman sanayi esnafımızın yanında olduğu belirtirim” dedi.

Bayburt Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahattin Karaman yaptığı konuşmada ise, “Tarım Yerleşkesi ile ilgili toplantılara katıldık. Burada yapılması halinde esnafa yüzde 100 katkı sağlayacağı yönünde görüşümüzü belirttik. Tabi orada bazı arkadaşlar amaçları dışında ifadeler kullandılar. Benim gerçekten zoruma gitti. O sanayi sitesini yıkalım oradan, başka bir yere yapalım” diye. 1991’de bu kooperatifi kurduk. O gün bugün Çoruh’u kirlettiği söyleniyor. Eğer burada bir kirlilik varsa, dünya basını çağırıp bunu tartışmaya açalım. Tarım Yerleşkesi’nde hedefimiz buraydı ama bazı kurum ve kuruluşlar hapishane yanında kurulması için ısrarla sayın Belediye Başkanı’nın öncülüğünde çalışmalar yaptılar. Ve açıklamada buraya da bir kaç şey kurulacağını belirttiler. Bence biz onu da istemiyoruz. Esnafımızın çoğu zirai aletleri zaten burada satıyor. Buraya kurulmadı, bari OSB karşısına kurulsaydı. Şimdi 3 yer, her biri bir dağın başında. Bayburt her geçen gün gün göç veriyor. Her gün hesaplar yapılıyor. Her yıl nüfusumuz azalıyor. Ama bir araya gelerek hiç bir işte birliktelik sağlayamıyoruz.”

Son konuşmayı yapan 21 Şubat Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Cengiz Kahraman şunları söyledi;

“Tarım Yerleşkesi sürecini kısaca anlatmak istiyorum. 2014 yılında internet sitelerinde tesadüf üzeri bir habere vakıf oldum. Bu haberde Ziraat Odası Başkanı ve Belediye Başkanı tarım yerleşkesi için yer aradığını okudum. Habere yorum yapıp bu yatırımın en ideal yer olan sanayi sitesi ile taşçılar arasında kalan Milli Emlak’ın DSİ’ye tahsis ettiği 135 dönümlük arazinin en müsait yer olduğunu yorumunu yaptım. Daha sonra 2015 seçimlerinde sanayi sitemizi ziyarete gelen Sayın Bakanımız Naci Ağbal beyefendiye ve Sayın Belediye Başkanı Mete Memiş beye bu konudaki talebimizi ilettik. Sayın Bakan ve sayın Belediye Başkanı bu isteğimizin çok isabetli olduğunu ve buraya yapılmasının hem esnaf açısından, hem de bu yerleşkeyi kullanacak olan çiftçi ve hayvancılık yapan köylü vatandaşlar için faydalı olacağını söylediler ve bizlerde sanayi esnafı olarak 12 yıldır yaşadığımız bir mağduriyeti bir nebze olsun rahatlatacağı beklentisine girdik ve daha sonra bizler bu beklenti içerisinde iken tesadüfen bu projenin çöplük karşısı hapishane yanı olan şu anki yapılmak istenen yere uygulanacağını zemin etütleri yapılırken öğrendik. Yönetimdeki arkadaşlarla bu konuda görüşmek üzere Belediye Başkanı’nı ziyarete gittik. Belediye Başkanı, devlet su işlerinin bu araziyi Bayburt Belediyesi’ne tahsis ettiğini ve ancak bazı şartlar sunduğunu ve bu şartlardan dolayı da oradan vazgeçildiğini belirtti.

Bizlerde Devlet Su İşleri’nin bu konu ile alakalı yazısını inceleyerek bu yazıdaki sunulan şartların normal olarak tüm projelerde uyulması gereken şartlar olduğunu gördük ve Belediye Başkanı’na bu konunun aşılabileceğini ve bu projeyi nereye uygularsanız uygulayın bu şartlara uyulması gerektiğini anlatmamıza rağmen, Belediye Başkanı’nın bu projeyi çöplüğün karşısına yapmakta anlaşılmaz bir ısrar içerisinde olduğunu gözlemledik. Yapılması düşünülen çöplük karşısındaki arazi eğimli oluşundan dolayı fazladan bir maliyet getirecektir. Kendi aracımızla kışın yaptığımız ölçümlerde sanayi sitemizin yanındaki arazi ile çöplük karşısındaki arazi arasında 4 derece ısı farkı olduğunu tespit ettik.

DSİ’nin raporunda yer altı ve yer üstü sularına kimyasal atıkların veya hayvansal atıkların karıştırılmamasını, yer altı ve yer üstü sularının kirletilmemesini istemektedir, bu Çevre Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri’nin nerde olursa olsun veya nerde yapılırsa yapılsın bu hassasiyeti bir Belediye Başkanının bilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Sayın Belediye Başkanı yönetimle gittiğimiz zaman DSİ Trabzon Bölge Müdürü’nün sıkıntı yok gidin projeye başlayın dediğini ve daha sonrada bu şartları yazı ile gönderdiğini ve Belediye Başkanı’nın bu şartlardan korkarak projenin yerini değiştirdiğini bizlere söyledi. Sayın Belediye Başkanı bu tür gelişmeler olurken bu konu ile alakalı hiç kimseden bir görüş talep etmemiş, kimse ile paylaşmamış ve de projeyi dahi çizdirerek bu işi kendi istediği bir yere yapmaya kalkışmıştır.

Sayın Belediye Başkanı açıklamasında arazinin tamamının belediyeye ait olduğunu söylüyor, gerçekten tamamı belediyeye mi ait yoksa burada özel mülkiyet kamulaştırılacak mı, kamulaştırılacaksa bu arazi veya araziler kimlerindir bunların açıklanmasını bekliyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki oradaki esnaf sadece kendi çıkarlarını düşünüyor, Hayır sayın başkan, bizler bu memleketin her şeyini düşünüyoruz ve düşünmek mecburiyetindeyiz, biz sizler gibi tayin alıp gitme ve seçilmedik mi Bayburt’u terk etme gibi bir lüksümüz yok, esnaf oluşumuzdan dolayı doğduk doğalı bu memleketteki her olumsuz yatırım da ve işinin hakkını veremeyen yöneticilerden dolayı hepimiz etkilenmekteyiz

Dedelerimiz ve babalarımız bu memlekette doğdu büyüdüler, bizler ve bizlerin çocukları da bu memlekette yaşayıp bu memleketin olumlu ve olumsuz yatırımlarından etkilenecektir. Bundan dolayıdır ki bundan sonraki tüm yanlışlara bir sivil toplum örgütü olarak müdahale ederek bürokrasinin yanlış yapmasını önleyeceğiz. Sizlerin o koltuğa halka hizmet için oturduğunuzu defalarca size hatırlatarak gereğini yapmanızı sağlayacağız.

Bayburt’umuza ve Sanayi Sitemize Bayburt Belediyesinin varlığını hissettirene kadar, sizlerin görevlerinizi öğrenene kadar sizlere telkinlerde bulunmayı kendimize görev addedeceğiz. Bu yatırımın önceden yapılan yanlış yatırımlara benzememesi için yasaların bize vermiş olduğu haklar çerçevesinde elimizden gelen mücadeleyi sürdürerek Tarım yerleşkesinin memleketin görünümüne katkı sunacak şekilde söz verilen ve bizlerinde talep ettiği yere yapılması için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz.

Şimdi diyeceksiniz ki Çoruh kirlenir şuan ki hayvan pazarı Çoruh’un yanında Çoruh’u kirletiyor mu? Haftada bir gün etkinliği olan bir yere aracı olmayan insanların nasıl taşıyacaksınız. Dolmuş hattı koysanız çalışmaz. 30 derece eğimli bir yere nasıl canlı hayvan taşıyacaksınız? Hayvancılığın en yoğun olduğu Demirözü tarafını bu pazara nasıl getireceksiniz? Sayın Başkan, bu projenin çöplük karşısına yapılması için kimlerin çaba sarf ettiğini çok iyi biliyoruz. Hatırlarsanız 3 ay önce sayın il genel meclis başkanı Yusuf Elçi beyle projeyi açıklamış. Daha sonra apar topar haberi sildirmiştiniz bizler her şeyin farkındayız. Sayın Bakan ve sayın Vekilin bir an evvel bu işe el atıp bu işi düzeltmelerini istirham ediyor ve de bundan sonraki tüm yatırımlarda birebir muhatap olarak tüm yatırımlara müdahil olmalarını ve yaşanır bir Bayburt için olağanüstü çaba sarf ederek çevre illerin seviyesine çıkarılmasını hasleteten rica ediyor, saygılar sunuyorum. 

Anahtarlar Belediye’ye bırakıldı

Daha sonra konvoylar eşliğinde Bayburt Belediyesi önüne gelen sanayi esnafı adına bir grup esnaf içerisinde sembolik işyeri anahtarlarının bulunduğu kutuyu Bayburt Belediyesi girişindeki danışma bölümüne bıraktı. Cengiz Kahraman, burada yaptığı açıklamada, “Temsili olarak sanayi sitemizin anahtarlarını sayın Belediye Başkanımıza iletecektik ama muhatap bulamadık. Sanayi sitemizin anahtarlarını buraya bırakıyoruz. Buyursun alsınlar, sanayi sitemizi de onlara teslim ediyoruz. Madem böyle yanlışlar yapılmaya devam edecek, bizde gereğini yapıyoruz.” 

YORUMLAR
 1. vatandas dedi ki:

  Lokma büyük galiba bu kadar çırpındığınıza göre , ama lütfen şimdiye kadar sizin keyfinize göre yatırımlar yapıldı , bırakında bundan sonra uygun yer nereler ise oralara yapılsın…

 2. bayburt dedi ki:

  şükürler olsun artık bayburt sorguluyor bu akpnin bayburta hiçbir şey yapmadığını görüyor itiraz ediyor sadece yandaşlarını abad ettiğini anlıyor bayburtun nüfusunu bitirdiğini göçe çözüm bulmak bir yana bayburtu lçe yapmak istediğini yeni yeni farkediyor bu memlekette uyanış başlamıştır bunu allahın izniye kimse engelleyemez burdan sanayi esnafını canı gönülden tebrik ediyorum bu yolda dik durmalarını kendilerinden bekliyoruz allaha emanet olun

 3. Yüksel dedi ki:

  Öncelikle; en nihayetinde yapılan yanlışa “DUR” demeyi bilen emektar esnaflarımızı takdir ediyorum. Kırmadan dökmeden, polis asker taşlamadan; Bayburtlu onur ve gururuna yakışır, medeni protesto budur.
  Benim 3-5 kuruşla evini geçindirmeye çalışan, evine ekmek parası götürmeye çalışan esnaf kardeşime “rantçı” demenin ne demek olduğunu arkadaşlarımız açıklasınlar da bilelim. Bu esnaf kardeşlerimizin holdingleri mi, şirketler zincirleri mi varmış? Hepsi ağır vergi yükü ve doğa şartları altında “hizmet” ve “değer” üreten emektar insanlardır. Emeklerinin karşılıklarını dahi tam olarak alabildiklerine kani değilim.
  Ayrıca; sayın bakanımızdan, milletvekilimizden, belediye başkanımızdan söz almışlar. Bu sözü veren bu sözü yerine getirmekle yükümlü değil midir?
  Velev ki söz vermeseler, Bayburt’un Bayburtlu’nun açık ve yüksek menfatinin gereğini icra etsinler diye onları seçmedik mi? Nüfüsun erimesi durmayacaksa, harabe şehire dönen Bayburt yeniden bayırdır bir hale getirilmeyecekse, insanlarımız makus talihlerine kurban edilecekse bu beyler yerlerini hangi hakla işgal eder durumdadırlar?
  Yetkililerden talebim şudur ki: Bir belediye proje geliştirmek için proje geliştirmez. Millet menfaatine yönelik proje geliştirir. Milletin oylarıyla makam ve mevki elde edenler, milleti görmezden ve duymazdan gelemezler. Milletin talebi yerine getirilsin artık! Bir icraatta da milletin dediği olsun. Aziz yetkililerin tasarrufları hep Bayburt’un ve Bayburtlu’nun aleyhine işledi.
  Has Bayburtlulara, Canım Bayburt’a selam, sevgi ve saygı ile…

 4. kerim dedi ki:

  akp nın suçu ne kardeşim. yöneticilerin elindeki birşey nere diyorlarsa oraya kuruluyor.Bayburtlu olarak yerleşkeyi illa sanayi bölgesine yapılsın demiyorum ama şehrin alakasız yerine yapılmasına karşıyım bende ne dolmuş hattı var ne yol güzergahı neye göre oraya alıyorlar bende anlam veremedim.sanayi tarafına yapılacagı zaman adamın arabası arızalı olur . hayvanlarını pazara bırakıp arabasını tamire bıraka bilir. köyden gelen vatandaşlarımızda mağdur olmaz iki işi bir günde tamamlar. maksat vatandaş mağdur olmasın .ben böyle düşünüyorum

 5. ARPALI69 dedi ki:

  Öncelikle akp li olmadığım halde bu kararından dolayı akp yöneticilerini tebrik ederim, beyler bu Bayburt sadece sizin değil , 3 – 5 kişi ile bütün rantları siz yiyeceksiniz diye bir şey yok akp ye oy vermiş olabilirsiniz yerleşkeyi zaten böldürdünüz tarım aleti parçasını kopardınız yanınıza aldınız,bundan sonra oy vermeyecekseniz vermeyin biz veririz , diğer bölgede istimlak edilecek yeri sormuşsunuz illaki 2- 3 parça yer istimlak olacaktır. illa sizin dediğiniz yerdeki arazimi istimlak olsun belki de istediğiniz yerdeki arazide sizin veya yandaşınızındır.Eğer başkan böyle bir karar verebildi ise helal olsun gözüme girmeye başladı.

 6. kadir dedi ki:

  bayburt 69 kayış kırandaki sanayi doğrumu oldu sence sanayinin yarısı şehrin girişinde (21 şubat sanayi) diğer yarısı çıkışında (kayışkıran mevki ) senin doğru bildiğin bumu ?küçüçük şehirde 3 sanayi var böyle bir mantık anlayış yok ya.

 7. kadir dedi ki:

  dağ başına yerleşkemi olur . sanayi esnafı haklı hangi devirde yaşıyoruz .bazıları menfaat görecek diye millet mağdur olmasın . bimerede yazıcam o tarafta kimin arsası var kimin yok araştırılsın diye.

 8. hasan dedi ki:

  tam 14 yıl akp nin yaptığı her yanlışa doğru der alkışlarsanız olacağı bu ne ye itiraz ediyorsunuz

 9. Dursun dedi ki:

  Esnafımızı haklı tepkisinden dolayı tebrik ediyorum.

 10. d.ali dedi ki:

  biz bu filmi daha önceleri çok seyrettik aktörler aynı sadece figüranlar degişmiş o bildiklerinizi açıklayınki yanlış yapmiyalım santaj vari açıklamalar yeni hesaplar peşinde oldugunuzu gösteriyor

 11. bayburt 69 dedi ki:

  BU bayburtu düşünmeyipte sadece kendi menfaatlerini düşünenleri gaale alıpta keyfinizi bozmayın yapılan yer doğrudur devam edilmesi lazımdır bu şehrin menfaati bunu gerektirir. bir zamanlar aşağı esnafın dükkanlarını yalan beyanlarla kapattırıp dükkanları kapansında nere giderse gitsinler diyenler bugünde bu projenin yerine karşı çıkıyolar kayış kıran sanayisinede karşı çıkıyodular halada karşı çıkmaya devam ediyolar engellemek için neler yapmadılarki bilenler biliyor