Dolar 18,6336
Euro 19,4066
Altın 1.051,84
BİST 4.874,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bayburt 7°C
Az Bulutlu
Bayburt
7°C
Az Bulutlu
Paz 9°C
Pts 9°C
Sal 9°C
Çar 11°C

Şiddete Karşı Caydırıcı Önlemler Alınmasını İstediler…

Şiddete Karşı Caydırıcı Önlemler Alınmasını İstediler…
24 Şubat 2015 10:40 | Son Güncellenme: 24 Şubat 2015 10:45
A+
A-

Sağlık çalışanları için can güvenliği açısından en büyük tehdit haline gelen şiddete karşı da mutlaka caydırıcı tedbirler alınmasını isteyen  Sağlık-Sen Bayburt Şube Başkanı Fikret Lökoğlu Bayburt Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Lök Oğlu açıklamasında, “Bayburt Devlet Hastanemizde Sağlık Çalışanlarına Şiddete bir yenisi daha eklendi. Son günlerde Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin giderek arttığı bir dönemde hastanelerde çalışanların can güvenliği, güvenlik zafiyeti sürekli artmaktadır. Geçtiğimiz gün mesai saati içinde Bayburt Devlet Hastanesi Göğüs Servisi Çalışanı Hemşiremize sözlü hakarette bulunulduğu gibi, Doktorlarımıza, Hastanemize genelleme yapılarak küfürler ve hakaretler edilerek, hemşirelerimiz üzerine yürünmüş, erkek hasta elindeki kâğıtları hemşiremizin üzerine fırlatmış, hakarette bulunmuştur.

 Son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları sınır tanımaz bir şekilde artmaktadır. Sağlık-Sen Bayburt Şubesi ve sağlık çalışanları olarak bu tür olayları ve şiddetin her türlüsünü kınıyoruz.

Devlet Hastanemizin Göğüs Servisi Hemşiresi, kutsal görevini yerine getirirken bir erkek hasta tarafından hemşire kardeşimiz sözlü şiddete maruz kalmış,  Sağlık-Sen Bayburt Şube Başkanlığı olarak hemşire kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu olayın sağlık çalışanlarına yönelik son şiddet olayı olmasını temenni ediyoruz. Sağlık çalışanlarının can güvenliği açısından en büyük tehdit haline gelen şiddete karşı da mutlaka caydırıcı tedbirler alınmasını istiyoruz.

Arkadaşlarımıza yapılan saldırının tüm sağlık çalışanlarına yapıldığını söylüyor, Sağlık- Sen olarak ciddi anlamda kaygılı olduğumuzu belirtiyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, ürkütücü boyutlarda arttığını tekrar ediyor, bu konuda Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz: Sağlıkçılara yönelik şiddete dur demek için daha etkin ve caydırıcı yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir! ”Emeğe saygı, şiddete sıfır tolerans”ın içi doldurulmalıdır.

 Toplumun içinden çıkan ve toplumun sağlığını koruma adına gece gündüz çalışan insanlar, şiddeti değil saygıyı ve övgüyü hak etmektedir. Bütün vatandaşlarımız unutmasın ki sağlık çalışanları da bir annedir, bir eştir, bir babadır, bir evlattır. Her şeyden önemlisi de bir insandır. Sizlerin bir an önce sağlığınıza kavuşabilmesi için çeşitli zorluklara rağmen fedakârca görev yapmaktadır. Buna rağmen sağlık çalışanlarını düşman gibi gören zihniyetin hem insani hem ahlaki sorunları olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda saldırıyı gerçekleştiren insanları Sağlık-Sen olarak kınıyor, vatandaşlarımızı sağlık çalışanlarına karşı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

“Can güvenliğinden yoksunuz”

Vatandaşlarımıza daha iyi sağlık hizmeti sunma gayreti içerisinde olan, onların sağlıklı yaşamaları için gecesini gündüzüne katıp, kendi sağlığını dahi ihmal eden sağlık çalışanlarımıza yönelik yapılan menfur saldırılar hiçbir gerekçe ile izah edilemeyecek kadar çirkindir. Sağlık çalışanlarına karşı çağdışı yöntemlere başvuranları insanlık adına sağduyuya ve insaflı olmaya davet ediyoruz. Hastanelerimiz maalesef şiddet olaylarının en çok yaşandığı kurumlar haline geldi. Şiddet rutin bir hal aldı. Kendini ifade edemeyen şahıslar, hastanelerimizde adeta terör estiriyorlar. Şiddet bir hak arama yolu kesinlikle değildir.

Çalışanlarımız şiddet olaylarına karşı büyük tedirginlik yaşıyor. Çünkü hastanelerde doktorlar darp ediliyor, hemşireler dayak yiyor. Sözlü şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Ve sağlık çalışanları da can güvenliğinden yoksun bir şekilde görevlerini ifa etme gayreti gösteriyor.

Şiddet tehdidi, karşısında sağlık çalışanları kendisini güvensiz hissetmektedir. Sadece şiddete uğrayan değil, tüm sağlık çalışanlarını olumsuz etkileyen bu olayların durması için vakit geçirmeden yetkililer tarafından önlem alınmalıdır. Yetkili tüm makamları acilen göreve çağırıyoruz. Hukuk devletlerinin bekası, ancak adaletin zamanında yerini bulması ile mümkündür. Bu olaylarda da adalet, ancak faillerin hak ettikleri cezayı en kısa zamanda alması ile mümkün olacaktır. Sizin için yirmi dört saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarına karşı bu tür çağdışı yöntemleri lütfen terk edin. Hayata merhaba diyen bebeğinizi ilk kucağına alan, hastalandığında ilk müdahaleye koşan, yoğun bakımlarda sizin bir saat bile yanında kalmaya tahammül edemeyeceğiniz hastalarınızın günlerce başında bekleyen sağlık çalışanlarına karşı daha duyarlı, daha saygılı ve daha insaflı olalım. İlkel toplumların bir alameti olan şiddeti lütfen terk edelim.

Şiddet olaylarının sağlıkta öncelikli konu olarak ele alınmasını, önleyici tedbirlerin bir an önce uygulamaya geçirilmesini istiyoruz. Bu itibarla sağlık çalışanı tüm kardeşimize yapılan çirkin saldırıyı bir kez daha kınıyor, şiddet yolunu tercih edenlerin adalet önünde ivedilikle hesap vermesini talep ediyoruz. Bu olayın yakın takipçisi olacağımızın da bilinmesini istiyor, bu üzücü ve moral bozucu olayların bir daha yaşanmamasını istiyoruz.

Bu vesileyle Sağlık-Sen olarak Geçtiğimiz canice işlenen Özgecan Aslan cinayetinide lanetliyoruz: “Toplum vicdanını derinden sarsan, insanlığın nereye gittiğini sorgulatacak kadar vahşi cinayeti lanetliyor, Özgecan Aslan’ın acısını yürekten hissediyoruz. Özgecan’ın nezdinde ülkemizde sayısı gün geçtikçe artan kadına yönelik bu ve diğer şiddet olaylarını da kınıyor, benzeri acı hadiselerin son bulmasını yürekten arzuluyoruz. Böylesi bir durumda her türlü toplumsal soruna duyarlı ve çözüm üretmeye hazır bir sivil toplum örgütü olan sendikamızın, bu olaya da kayıtsız kalmamakta, konuya ilişkin önleme ve çözüm bulma konumundaki tüm kurum ve yetkilileri kendimizi de soyutlamaksızın göreve çağırmaktayız.

Artık böylesi üzücü olayların bir daha yaşamamasını gönülden arzuluyoruz.

Millet olarak, üniversite öğrencisi Özgecan’ın vahşice katledilmesinin şokunu yaşıyoruz. Sefil bir ruhun toplum vicdanını ayağa kaldıran hunharlığı, gencecik bir kardeşimizin hayatını söndürdü. Vahşice işlenmiş cinayet, arkada yüreği yanan bir aile ve infial yaşayan bir toplum bırakmıştır. Yaşanan vahşet, idam cezası konusundaki toplumsal beklentiyi yeniden gündeme taşımıştır.

Elbette Türkiye bir hukuk devletidir ve bu konuda verilecek yargı kararını toplumsal beklentiler değil, hukuk devletinin ilkeleri belirleyecektir. Ancak millet adına yetki kullanan Yargı; milletin adalete olan güvenini gözetmek ve güçlü tutmak durumundadır. Masum bir insanın hayatını, geride bıraktığı ailesinin umudunu söndüren bu caniliğin cezasız kalmaması kadar, verilecek cezasının caydırıcılık sağlaması da önem arz etmektedir.

Bu nedenle Sağlık-Sen olarak idam cezasının yeniden yasalarımızda yer alması konusundaki toplumsal beklentiyi haklı buluyor ve destekliyoruz.” 

Sağlık Çalışanları Şiddete Maruz Kalıyor 1 Sağlık Çalışanları Şiddete Maruz Kalıyor 2 Sağlık Çalışanları Şiddete Maruz Kalıyor 3

YORUMLAR

 1. HASTA dedi ki:

  yah ALLAH aşkına şu acile hastadan anlayan ılgılenen saygı duyan bırı olsun yok nerde koymuşlar tülay hocayı acılde bı kuyrukkı sormayın herkeze aynı teşıs bırakın ya bırde ınsanları kallaması terslemesı yokmu sanırsınkı profösör doktor allahım ya umarım ıyı bır doktor görürüz acılde…BAYBURTTA HASTAHANE VAR AMA IÇI BOŞ DOKTORSUZ HASTAHANE NEYE YARAR BAYBURT UMARIM BU VAHIM DURUMDAN KURTULUR….

 2. mahmut dedi ki:

  Hasta ve hasta yakınlarına psikolojik şiddeti bırakın yetersiz kalıyorsanız yeterli bir kuruma veya doktora yönlendirin kadro olarak yetersiz ve iş yükünüz fazla ise bunu hasta ve hasta yakınlarına yönlendir meyiniz işiniz zor anlıyoruz ama bu işi ve bu şehri sevmiyorsanız bu işi ve bu şehri severek yapacak çok insan var kimse zorla tutmuyor bırakınız kısacası bahane üretmeyin hizmet üretin …….

 3. show dedi ki:

  YİNE SHOW PEŞİNDESİN SAYIN LÖKOĞLU

 4. furkan dedi ki:

  kapatın hastaneyi gidin chat yapın hasta falanda gelmesin iki birde aynı açıklama sıktınız ha arada birde çuval dızı kendinize batırın ALLAH sizleri ıslah etsin

 5. metin dedi ki:

  bence bu işin çözümü için önce sağlık personeli kendine çeki düzen vermeli hatta ve hatta personele insana ve hastaya yaklaşım konusunda sık sık seminer verilmeli. bu söylediklerim sağlık sektörünün en tepesindekinden en alttakine uygulanmalıdır. çünkü sağlıkçıların geneli kendini hastanede bir otorite gibi görüyor. doktorundan hemşiresine hatta temizlikçisine kadar hepsi bu halde. vatandaşta oraya sanki onlardan azar işitmek ve fırça yemek için keyfinden gidiyor. bayram günü gece saat 21:00 de acile kanamalı hasta götürdük. olay bayburtda değil başka bir ilde gerçekleşti. bayram dolayısıyla acil serviste bayağı bir yoğunluk var. olabilir zaten acil sevis onun için var. görevli bayan doktor hastanın yüzüne bayramımızı burnumuzdan getirdiniz diye hakaret etti. herkes duydu. şimdi burda adalet nedir? bana göre hasta sahibinin o doktoru haşat etmesi en doğru karşılıktır. tekrar ediyorum kimse keyfinden bayram gecesi acile gitmez. doktor ise orada gelenlere hizmet etmekle yükümlüdür. karşılığını fazlasıyla almaktadır. çok bayram yapmak istiyorsa gece nöbetine kalmasın….

 6. Suat dedi ki:

  Şüphesiz şiddetin her türlüsü laneti hakediyor. Hele şifaya vesile olmak isteyenlere karşı daha fazla…

  Bununla beraber malesef sağlık çalışanlarının ekseriyetinde kibir tavan yapmış durumda. Hemşireler sanırsın başhekim…

  ya kimi doktorlar… kıl aldırmıyor burnundan. Dönüp bakmıyorlar hastasının yüzüne bu kim diye. Elbette sözlerim bu yazdıklarımı hiç yapmayanlara değil. Allah razı olsun ne pırıl pırıl sağlık çalışanları var . Allah sayılarını artırsın.

  Lakin şiddet bitmeli ama sağlıkçılar da bu imajı kırmalı. Hastaneye giden vatandaş sadece dermanını aramayı düşünmeli. Fırça yememeli, ego tatminine maruz kalmamalı.
  Lütfen birazcık özeleştiri yapın sayın sağlık çalışanları.

 7. ÇAĞLAR dedi ki:

  HAKLILAR SANIRIM KAPATIN HASTAHANEYI KIMSE GELMESIN SIZDE RAHAT EDIN KESİN ÇOZUM BU…UMARIM HASTA VE HASTA YAKINLARINA KARŞI NASIL INCELIKLE YAKLASILMASI KONUSUNDA BIRAZ OLSAN SIZINDE BILINÇLENMENIZ BU NA KATKI SAGLAYACAKTIR….

 8. ismail dedi ki:

  sayın başkan saglık personelinize yapılan saldırıyı kınıyorum ve size yapılan haksız tavırları lanetliyorum.Fakat özgecan olayını kınadıgınız gibi ege ünüversitesindeki FIRAT ÇAKIROGLUNUN öldürülmesini kınasanız ülkücü veye mhp li olmazdınız.insana yapılan haksızlıgı dile getiripte bunu dile getirmemeniz sana yakıştıramadım.kalın saglıcakla