Sabahların Ölü Şehri Bayburt…

 • Haberin Tarihi: 22 Haziran 2018
 • Bu haber 880 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Sabahların Ölü Şehri Bayburt…

 

Bayburt’ta sabahları resmi dairelerde mesai başlamasına rağmen birkaç esnafın haricinde işyerlerinin kapalı olması vatandaşın eleştirilerine hatta isyanına neden oluyor. 

Bayburt’ta yıllar önceki esnaf ve sanatkar kültürünün özelliğini kaybettiği son yılarda özellikle sabahları saat 08.oo ile 09.oo arası lokantalar başta olmak üzere resmi dairelerin haricinde açık olan işyerlerine denk gelmek çok zor. 

Bu konudan en çok şikâyetçi olanlar ise Bayburt’ta yaşayan ve il dışından gelmiş olan insanlar oluyor. Veya Bayburtlu olup ihtiyacını gidermek için cadde sokak açık işyeri arayanlardır. Bunun canlı örneği ilin yoğun günlerinden biri olan Cuma sabahı saat 08.oo ile 09.oo arası çekimlerini yaptığımız görüntüler yansıtıyor. 

Çekim yaparken işyeri arayan bazı esnaflar dahi diğer esnaflardan şikâyetçi olduklarını dile getirerek, bir saat içerisinde acilen ihtiyacını gidermek için defalarca gidip geldiği işyerinin hala açılmamış olmasından dolayı isyan edercesine sitemlerini dile getirdiler oldu. 

İşsizlikten şikayet eden esnafların anane haline getirdiği ve yaz dönemi olmasına rağmen işyerlerini erken vakitte açmamaları, sabahları ölü şehir görüntüsü veren bu fotoğraflara yansıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 7 Yorum Yapıldı.

 • meryem
  22 Haziran 2018 09:22

  Sadece sabahları değil pazar günleri heryerin kapalı olmasına bir türlü anlam veremiyorum. Haftaiçi çalışıyoruz pazar günleri çıkıp bişeyler yapıp alışveriş yapalım deseniz açık bir dükkan göremezsiniz.
  pazar günü Türkiyenin neresine giderseniz gidin her yer cıvıl cıvıl adı üstünde tatil bizim burda esnaf tatil yapıyo.

 • WOLFİNE
  22 Haziran 2018 12:12

  esnaf tatil yapmasınmı onlar insan değilmi köle gibi çalışmasımı lazım cumartesi yaparsın alışverişini onlar ailesine vakit ayırmasınmı birtek esnaf kalmıştı eleştirmediğiniz onuda yaptınız

 • samet
  22 Haziran 2018 13:06

  Peki ya esnafın müşteriyi dövecekmiş gibi konuşmasına üslubuna ne demeli acaba?

 • müşteri
  22 Haziran 2018 14:56

  Sabah namazının ardından dükkanını açan bir kaç işyeri var. Ahilik ruhuna sahip bu esnafları tebrik ediyorum. Rabbim işlerine bereket,evlerine huzur versin…
  Tok satıcılara da nasip…

 • by_burt’lu
  22 Haziran 2018 17:54

  pazar günü saat 10:30 dan sonra bütün esnaflar açık yalan konuşmayın.. bırakında insanlarda bi pazar günü biraz geç açsınlar.. esnafı köle olarak görmekten vazgeçin artık.. !!!!!

 • WOLFİNE
  22 Haziran 2018 19:40

  tabi memurun tuzu kuru 2 gün tatil yapıyor neymiş esnaf dukkanı geç açmış pazar kapalıymış herkes işine baksın bırakın esnafı eleştirmeyi ayıptır ha eleştirenlerde bayburtlu değildir ve memurdur yani tuzu kurudur

 • Aytug
  29 Haziran 2018 08:02

  Ahilik ruhu eskide kaldı büyüklerimizden duyduğumuz şingah mahallesinin harmanlar mevkiinde oturan esnaf ; sabah namazından önce yukarıdan aşağıya doğru esnaf arkadaşlarını sıraile toplayarak ulu camide sabah namazını eda ettikten sonra ulucami karşısındaki kahvede çayını yudumladıktan sonra işyerlerine dağılırmış akşamda hepberaber toplanıp yatsı namazını şingah camiinde eda ettikten sonra sıra ile evlerine dağılırmışlar.
  Şimdi ise esnaf müşteriyi dövmekten beter eder duruma gelmiş, ahilik ölmüş, akşama kadar sinek avladıktan sonra evlerine giderler hiç düşündünüzmü neden
  Esnafın bu olaylarına tepki verildiğini anlayamadınız hala memur kesimi alış verişe ya Trabzona yada erzuruma gidiyor.
  WOLFİNE yukarıdaki bu serceniş birazda sana anlaşılıyor esnaf olduğun fakat, fakat sen ve senin gibiler ne insan nede esnaf olabilir
  Saygı ve sevgilerle…..!

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.