Rabil Ayazoğlu, En Başarılı Bilim Adamları Arasında Yerini Aldı

 • Haberin Tarihi: 24 Nisan 2015
 • Bu haber 3490 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Rabil Ayazoğlu, En Başarılı Bilim Adamları Arasında Yerini Aldı

 

Bayburt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ayazoğlu en başarılı bilim insanları arasında

Uygulamalı Matematik dalındaki yayınları ile öne çıkan Bayburt Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Rabil Ayazoğlu, Türkiye’nin en başarılı bilim adamları listesinde yer aldı. 

Webometrics, Türkiye’nin de aralarında olduğu farklı ülkelerin en başarılı bilim insanları sıralamasını yaptı. Avrupa Birliği 7. Çerçeve programı kapsamında “Project Acumen” adıyla desteklenen bir projede yapılan bir araştırmada Türkiye ve Avrupa’da bilim insanlarının başarı sıralaması çıkartıldı. Daha önce üniversitelerin sıralamasını yaparak adını duyurmuş olan webometrics, h indeksi ve atıf sayılarını göz önünde bulundurarak Türkiye’de en başarılı ilk 2000 bilim insanının listesini http://www.webometrics.info/en/node/72 isimli web sitesinde yayınlandı. 

Uygulamalı Matematikte Prof. Dr. Rabil Ayazoğlu, 

2000’den fazla bilim insanı arasından seçilmiş ve Google Scholar, Web of Science verilerine göre incelemesi yapılarak oluşturulmuş “En Başarılı Bilim İnsanları” listesinde, Bayburt Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Rabil Ayazoğlu da yer aldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ayazoğlu, “Uygulamalı matematik alanında uluslararası makaleler yazmak ve bu makalelere atıf almak çok önemli. Makale ve kitap dâhil 100’den fazla yayınımız bulunuyor.  Saygın bilim insanlarının yer aldığı bu listede bulunmak benim için büyük bir gurur, onur ve mutluluktur. Uluslararası atıf indekslerinde yer almak çalışmalarımızın uluslararası takdir gördüğünü de göstermektedir. Bayburt Üniversitesi’ne kaynaklara ulaşım, kongrelere katılım noktasında katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Rektörümüze de ayrıca teşekkür ediyorum. Her türlü imkânı sağlıyor, her türlü desteği veriyor “dedi.  

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ise ” Fen Bilimleri Enstitümüzde Müdür olarak görev yapmakta olan Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rabil Ayazoğlu hocamız en başarılı Türk bilim insanları listesine girdiler. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını dilerim. Genç üniversite olmamıza rağmen her geçen gün üniversitemiz gelişmeye devam ediyor “diye konuştu.

Prof. Dr. Rabil Ayazoğlu’nun en çok atıf yapılan makalesi ise 2007 yılında ‘Journal of Mathematical Analysis and Applications 334 (1), 289-298’ yayınında yayınlanan ‘Hardy’s inequality in power-type weighted Lp (x) (0,∞) spaces’ / Ağırlıklı Lp (x) (0,∞) uzaylarında Hardy Eşitsizlikleri.

3

 

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • tuncay yanık
  24 Nisan 2015 11:32

  TEBRİKLER HOCAM SİZE BİZE BAYBURT ÜNİVERSİTESİNE YAKIŞIR.

 • Hasan
  24 Nisan 2015 21:06

  Saygıdeğer Rabil Hocam,
  Uygulamalı Matematik dalındaki yayınlarınızla şahsınızda Bayburt Üniversitesinin adını öne çıkarmanızdan ve Türkiye’nin en başarılı bilim adamları listesinde yer almış olmanızdan duymuş olduğum memnuniyeti izhar eder,en kalbi duygularla selam ve hürmetlerimi arz ederim.

 • Onur
  20 Eylül 2019 10:41

  Rabil hocanın 2007 – 2011 yılları arasında dicle üniversitesindeyken öğrencisiydim. Mükemmel hoca başarılarının devamının diliyorum

Bir Yorum Yazın

ÖNEMLİ NOT : Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan BAYBURT MEDYA hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.